Giyilebilir Teknoloji

Akıllı telefonlar, tabletler,dokunmatik televizyonlar gibi teknolojiler dört bir yanımızı sarmış durumda.Bununla birlikte bu aletler giderek küçülmekte ve pratikleşmekte(İphone’lar hariç).Kelime olarak bizim için yeni olsada daha önceden bilim kurgu filmlerinde sık sık gördüğümüz giyilebilir teknoloji, günümüzde artık hayal ürünü olmaktan çıktı.Son dönemlerin en çok dikkat çeken ürünleri arasında Google Glass ve Samsung Galaxy Gear geliyor.

unnamed-7

unnamed-6

GOOGLE GLASS

Google Glass şuan ki giyebilir ürünlerden biraz daha maharetli gibi. Kullanım kolaylığı ve kişiselliği ön planda olan bu gözlük bir anlamda insanın üçüncü gözü oluyor.Sesli komutlar ile video ve fotoğraf çekmesi veya adres arayabilmesi ile kişiyi bilim kurgu filmlerinin bir parçası gibi hissettiriyor.Sadece 15 Nisan 2014 tarihinde 1 günlüğüne satışa çıkan Google Glass hala tam olarak hazır değil.

“Okay Glass” diyorsunuz ve arkasına; ” fotoğraf çek, mesaj gönder, videoya kaydet, adres tarif et, arama yap” gibi işlevler gerçekleştirmesini istiyorsunuz Google Glass da yapıyor.

unnamed-4

Samsung Galaxy Gear

Samsung’un ilk akıllı saati Galaxy Gear.Dokunmatik bir ekrana sahip olan bu saat Samsung Note 3,S4 ve Note 2 modelleriyle kullanabiliyor.Üzerinde mikrofon ve hoparlör olduğu için telefon görüşmesi yapılabiliyor.Ayrıca arama yapma, aramayı reddetme, takvim, SMS gibi bilgileri ekranda görme gibi özellikleri de bulunuyor.Kamerasıda bulunan bu saat en fazla 15 saniyelik videolar çekebiliyor.

-Ozan GUNDINC (Konuk Yazar)unnamed-5

Leave a Reply