Sırada neler var?

Filmlerde gördüğümüz, hayal etmekte bile zorlandığımız teknolojiler hayatımıza girmeye başladı bile. Uçan arabaların prototipleri günümüzde yapılıyor.Işınlanma için daha çok erken olsada önümüzdeki 10 yıl içinde inanması güç olan bazı teknolojilerin hayata geçtiğini görebiliriz.

İşte o teknolojilerden birkaçı:

⦁ Yapay solungaç:

Uçmaktan sonra en çok hayalini kurduğumuz şey belki de suyun altında istediğimiz gibi oksijen sorunu olmadan yüzebilmek.

Alon Bodner’in yapım aşamasındaki aletin adı LikeAFish (balık gibi), çalışma prensibi ise santrifuj kullanarak hava geçirmez bir alanda suyun basıncını azaltmak. Suda bildiğiniz üzere az oranda oksijen bulunmaktadır. Bir insanın rahatça nefes alabilmesi için bu aletin bir dakika için 190 litre suyu geçirmesi gerekmekte. Bu mekanizmayı henüz küçük ve hafif bir şekilde yapabilmiş değiller ancak günümüz teknolojisinin bu kadar hızla gelişmesi önümüzdeki 10 yıl içinde yolda yürür gibi suyun altında da yüzebileceğimizi gösteriyor.

10-yapay-solungac

⦁ Holografik Televizyonlar:

Yine bilim-kurgu fimlerinde gördüğümüz bir teknoloji olan hologram teknolojisi. Amerikalı bir şirket holovizyon teknolojisi adını verdiği bir proje üzerinde çalışıyor.Bu teknoloji havada 3D hareketli görüntüler oluşturabilen bir cihaz olarak biliniyor.Oluşturan görüntü bir perdeye ihtiyaç olmadan, gözlük takmak gerekmeden izlenebiliyor.

Bu teknolojinin tam olarak kullanılmaya başlanması yani herkesin rahatlıkla ulaşabileceği ve alabileceği bir hale gelmesi 10 yılı bulabilir.

page_televizyonlar-inceledursun-hologram-teknolojisi-evlere-geliyor_387869611

⦁ Bükülebilen Esnek Elektronik Aletler:

Tıpkı bir kağıt gibi eğilip bükülebilen bu aletler ilerde hayatımızı değiştirebilir. Örneğin telefonları artık katlayıp cebimize koyabilecek duruma gelebiliriz. Bu yeni teknolojinin, normal LCD’den çok daha ince olması sayesinde esneklik ve dayanıklılık açısından ciddi anlamda avantaj sağlayacaktır.

150120132007068508741_2fd05d4dc-e58d-4768-bbbb-6d98b2a45564

⦁ Kablosuz Elektrik:

Kablosuz şarj aletleri bir zamandır kullanılmakta ve her geçen gün gelişmektedir. Witricity firması evlerimizin tüm gücünü üretecek elektrik hublar üzerinde çalışmakta. Geliştirdikleri prototip adı ise “ Prodigy” bu prototip MIT fizikçisi Marin Soljacic çalışmaları üzerine dayanmakta. Bu aletin çalışma prensibi ise bazı elektromanyetik dalga frekansları enerji transferlerini kolaylaştırabiliyor. Yankılanan iki obje bu frekanslarda kolaylıkla aralarında enerji transferi yapabiliyor. Hatta belli mesefalerde ve metal olmalarına rağmen bu işlemi gerçekleştirebiliyorlar. Bu teknoloji günümüzdeki kulandığımız bataryaların sonu demek olabilir.

kablosuz-enerji


-Ozan GUNDINC (Konuk Yazar)

Leave a Reply