Çölün Ortasında Sahibinden Temiz Açık Hava Sineması

Google Maps programından erişilen uydu fotoğrafları dünyanın dört bir yanında gizemli yapıları ve şekilleri ortaya çıkarıyor. Her biri bizi ayrı ayrı şaşırtıyor. Google Earth ve Maps gibi ürünleri hepimiz az çok kullanıyoruz ve onlar olmasa birçok şeyden haberdar olamayabilirdik diye düşünüyoruz.

Son zamanlarda, Google Earth, belirli noktaların 1984 ile 2012 yılları arasındaki değişimini bilmeyenlere sunmuştu. Google Maps’te de hepimizin dikkatini çeken, herkesin merak ettiği bir fotoğraf ortaya çıkmıştı.

İşte bu merak Estonyalı fotoğrafçı Kaupo Kikka’ı Sina Çölü’ne kadar sürükledi. Gördüğü bu gizemli şeklin peşine düşen fotoğrafçı buraya vardığında ise muazzam bir yer buldu. Karşısında, çölün tam ortasında hiç kullanılmamış ve çok uzun süre önce inşa edilmiş bir açık hava sineması vardı. Fotoğrafçının verdiği bilgiye göre, çılgın bir Fransız “Çölde niye sinema yok?” demiş ve para toparlayıp, artık kullanılmayan koltuklar almış. Bu açık hava sinemasının açılışının yapılacağı gün heyecan doruktayken bazı yerlilerin gizlice jenaratörü bozmasıyla açılış kursaklarda kalmış. Bu olaydan sonra da, maalesef bir kez bile film gösterimi gerçekleştirilememiş. Doğal olarak fransızın hesaba katmadığı şey, bazı yerlilerin bu sinemadan mutlu olmamalarıymış. Hala ilk günkü haliyle çölün ortasında duran sinemanın görüntüleri internette büyük ilgi çekmektedir.

Ancak aylar sonra tekrar bölgeye gidenler gördükleri manzara karşısında şoke olmuşlardır. Yıllardır zamanı direnen sinema meraklı turistlerin talanına uğramaktan kurtulamamıştır. Sinema,Google Maps üzerinden ‘27°57’45.8″N 34°15’13.9″E’ koordinatlarında aratıldığında bulunabiliyor.

-Aleyna

2015/01/img_7637.jpg

2015/01/img_7639.jpg

2015/01/img_7636.jpg

2015/01/img_7638.jpg

Leave a Reply