WHITE COLLAR

“White Collar mı, o da ne? Beyaz yakalılar ve FBI ile ilgili değil mi, ben almayayım hiç..” tarzında ön yargıların hiç owhite-collarluşmayacağı, dünya mükemmeli bir kadroya, (bana göre Lost’tan bile kaliteli) oldukça akıcı ve zekice bir senaryoya sahip olan bu diziye hoşgeldiniz.

Kısa ve öz şekilde, uzatmadan “Önümüz tatil, bence başlayın.” derim. Sınav haftası zamanına denk gelmesine rağmen Aleyna ile uzun inançlarımız sonucunda zaman buldukça izlemiş ve çok keyif almıştık. Aleyna 5. sezonun sonlarına ulaşmışken, bense 6.sezonun 5.bölümüne, final bölümünü Aleyna’yla izlemek için onu bekleme aşamasına, ulaştım. Anlayacağınız üzere gerçekten de çok akıcı!

Dizi oldukça zeki ve bir o kadar da yetenekli olan Neal’ın (Neal bir dolandırıcıdır, uzmanlık alanıysa sanattır) hapisten birkaç ay kala kaçmasıyla başlar… Bu olay herkeste kuşku uyandırır çünkü uzun bir süre boyunca hapiste cezasını çekmiş, birkaç ay kala kaçmıştır. İşlediği suçlar üzerine yıllar boyunca Neal’ı kovalamış ve yakalamayı başarabilmiş tek kişiyse FBI’ın White Collar Şubesi’nde çalışan Özel Ajan Peter Burke’tür. Burke yine Neal’ı bulması için görevlendirilir, ancak Neal gerçek anlamda kaçmamıştır, Burke Neal’ı kısa süre içinde bulur. Neal yakalanması üzerine hapiste bir dört yıl daha geçirmemek için FBI adına danışmanlık yapmayı önerir; yüksek zekası ve her alandaki becerileri, kabul edilmesini sağlar ve takip bilekliği ile geçicek olan hayatı böylece başlar.5-30-13-White-Collarnealcaffrey_whitecollar01

Sanırım beni diziye en çok bağlayan şey (Matt Bomer’ın mükemmel rol yeteneğinden sonra) dizide Neal ve Peter karakteri arasındaki kanun adamı-suçlu ilişkisinin zamanla patron-çalışan, çok iyi anlaşan iki partner, abi-kardeş, kimi zamansa baba-oğul ilişkisine dönüşmesini 6 sezon boyunca işlemeleri oldu. Tabi kadronun seçiminin de çok önemli olduğunu söylemekte yarar var, FBI çalışanları Jones ve Diana, Neal’ın biricik sorunlu arkadaşı Mozzie, Peter’ın eşi Elizabeth ve Neal’da eski eşini gören içi her zaman dolandırıcılıkla dolu olan June’u da atlamamak gerek;  hepsine ayrı ayrı bağlandık! Neal’ın aşk hayatını ve tüm o karmaşıyı anlatmak sanırım biraz spoiler vermeye giriyor, anca bu kadar anlatabildim.. İzlemesi size kalmış!

-Serra

white-collar-wallpaper1     White Collar           bg           201d13d07883eff4874563506bde330d

Leave a Reply