5 Günde Ustalaşanlardan Belçika

Belçika, seyahat hayatımda dönüm noktalarından biri oldu diyebilirim. Normalde evde kalmaktan ya da sürekli aynı şehirde olmaktan sıkılan bir insan değilimdir fakat bu deneyimden sonra içime gelen gezme aşkını nasıl açıklayacağımı bilmiyorum. Yaz programlarına, Avrupa turlarına bakar oldum… Sanırım bunun en temel nedeni benim için bir çok açıdan ilk olması ve çok eğlenceli geçmiş olması. Belçika’nın beni gezme aşığı yaptığını bir kenara bırakalım asıl mesele neler yaptık da böyle oldu? Serra ile correspondantlarımızın (yani yanında kaldığımız insan) en yakın arkadaş olması sonucu 5 günü hep birlikte geçirdik. Her gün başka bir şehri gezdik, trene yetişmek için koştuk, günün ortalarında kendimizi hep aynı durumda bulduk! (Kızlarımız hızlı hızlı yürüyor, ben şarkı söylüyor, Serra’ysa bana söyleniyor..)
Peki Belçika’da neler yaptık, neler tattık, neler öğrendik, neler gördük?? Neler yapmalı, neler tatmalı, neler öğrenmeli, neler görmelisiniz??
Parlementoyu gezdik ve o anın özetiyle ”Giremediğimiz yere girdik”. (Aleyna’nın eseri bu espiri) Avrupa Birliği Toplantıları’nın yapıldığı bu büyük salonu görmekte fayda var. Haftaiçi ve haftasonu belirli saatlerde ziyaret etmek mümkün. Brüksel’de kültürel gezilerinizi bitirip acıkmaya başladığınız zaman geleneksel midyelerini tatmak için Chez Léon’a gitmek en lezzetlisi.
Cuma gününün son saatlerini daha Belçika’ya gitmeden duyduğumuz herkesin dilinde olan Carré’de geçirdik. Orası da neresi?? Orası 4 tarafı barlarla çevrili bir meydan.Bu barlardan biri de bir Türk Barı: Elmas.
Ve işte orası ”Pêcheresse” dedikleri şeftalili Belçika birasıyla tanıştığım yer. Mutlaka denenmeli, tadına bakılmalı.
-Eğer bira seviyorsanız ”Cherries” denilen vişneli birayıda deneyebilirsiniz. Ama meyvelileri sevmezseniz oraya özgü normal bira Jupiler’i tercih edebilirsiniz.
Madem yemekten konu açıldı Belçikadan kilo almadan dönmek mümkün değil. Her köşe başı adını dünyaya duyurmuş çikolata mağazaları var. Çikolata sevmiyor bile olsanız yemeden dönmeniz mümkün değil.
-En iyi çikolatacılar -Leonidas -Galler -Neuhaus
Sadece çikolata olsa yine iyi tabiiki. Belçika Wafflelarını pas geçemeyiz. Farklı türleriyle her biri birbirinden lezzetli wafflelar. Fazlasıyla şekerli olanlar, dışı çikolata kaplı olanlar, üzerine pudra şekeri dökülmüş olanlar ve benim size tavsiyem olan pişirildikten sonra içine çubuk çikolata koyulan.
Cumartesi günümüzü yine trenle gittiğimiz Brugge’de geçirdik. Şehri gezmek, fotoğraf çekmek ve güzel vakit geçirmek için en iyi yol meydanda kolaylıkla bulabileceğiniz at arabalarıyla bir tur atmak. Brugge harika bir yer. Gerçekten görmenizi tavsiye ederim. Meydandaki İtalyan restoranını da deneyebilirsiniz, biz oldukça beğendik!

Serra’nın yazacağı “Belçika’da neler yapılmamalı, nereler görülmemeli?” yazısında görüşmek üzere!

-Pınar Binay (Konuk Yazar)

Leave a Reply