Belçika’da Yapılmaması Gerekenler

Bir kere gittiğim yeri eğer çok sevmediysem birkaç kez ziyaret etmeyi sevmem aslında, ama Belçika gerçekten de bu yönüyle benim için bir istisna. Belçika’ya ilk gidişim 2012 yılının yazına dayanıyor, herhalde daha sonra tekrar geleceğimi ve hatta neredeyse her yerini gezeceğimi söyleseler kesinlikle hayal bile edemezdim. Önce yaz okulu, sonra kuzenimin evi, en sonunda da bir haftalık değişim programı derken gerçekten Belçika üzerinde olabileceğim en iyi master oldum.

Bir ülkeyle ya da şehirle ilgili gezi yazıları okurken tema genel olarak neler yapmalı üzerine kuruludur, işte ben bu sefer; internette bulabileceklerinizin aksine “Belçika’da neler yapmamalı” teması üzerinden gitmeye çalışacağım.
Zaten ufacık bir ülke olduğu için internet üzerinde neler yapılmalıyla ilgili geçen yıl yazdığım yazıyı da okuyabilirsiniz. Ee neler yapılmamalı?
Öncelikle büyük hayaller kurarak gidilmemeli, unutmayın ki malesef en özelliksiz Avrupa ülkelerinden birine gidiyorsunuz, üzgünüm. Ama eğer Parlemento, Avrupa Birliği vs ile ilgiliyseniz wowowow bu özelliğiyle doğru yerdesiniz.
Brüksel dışında görmeniz gereken yerler bana göre Bruges ve Antwerp. Onun dışındaki yerlerin normal Avrupa şehirleri olduğunu ve beklentilerin yüksek tutulmaması gerektiğini şimdiden öneriyim.
Gün sayısı olaraksa 1 gün Brüksel, 1 gün Antwerp, uçaktan önceki ya da başka bir ülkeye geçmeden önceki zaman dilimindeyse Bruges gezisi oldukça uygun olacaktır diye düşünüyorum.
Belçika’nın sanırım en iyi yanı “konum”u, diğer avrupa ülkelerinin tam ortasında olduğu için diğer ülkeleri de gezmek oldukça kolay. Aynı zamanda direkt tren biletleri de sık sık var.
-Antwerp’tem Amsterdam arabayla 2 saatten biraz daha fazla, Maastrich 2 saatten biraz az, Paris ise 3 saat uzaklıkta.
Vee en mantıklısıysa; siz siz olun Atomium’a gitmeyin, başka açıklaması yok. Yani yanından geçerseniz dönün bakın ama gitmeyin.
Bir başka gezi yazısında görüşmek üzere!
-Serra

Leave a Reply