Yeni Bir Devrin Başlangıcı : 3 Boyutlu Yazıcılar

3 boyutlu yazıcı son zamanlarda çok fazla duymaya başladığımız bir terim.Ne kadar yeni bir teknoloji gibi görünsede temeli 3dd1980li yıllarda atıldı.Ancak çok gelişmiş olmadığı için pek fazla ilgi görmedi.Günümüzde ise gelişen teknolojiyle her geçen gün yeni özellikler eklendi ve şuan aklınıza gelebilicek herşeyi 3 boyutlu yazıcılar ile üretmek mümkün.Bu yazıcıları en basit şekilde tanımlamak gerekirse dijital ortamdaki tasarımları 3 boyutlu katı nesneler haline getiriyor.

3 boyutlu yazıcılar ile yapılanlara kısa bir bakış atalım:

  • Kıyafet

3 boyutlu yazıcıların  modaya el atmaması düşünülemezdi zaten.İnternet alışverişinin mağazalara karşı en büyük kozu şüphesiz ki 3 boyutlu yazıcılar.Bir kıyafet almak için kalkıp mağaza mağaza dolaşmanıza veya internetten aldığınız kıyafet için beklemenize gerek kalmadan kıyafetinizin anında elinizinde olmasını sağlayan bir teknoloji.

 

  • İç Organlar ve Uzuvlar3dprintedear_princeton

Kulaklar, böbrekler, deri, damar ve kemikler şu an için Amerika’da 3D  yazıcı ile üretilebilmiş durumda.Ancak daha fonksyonel olarak kullanılamadı.Önümüzdeki 5 yıl içinde bu sorunda çözülücek gibi duruyor.

  • Silah

Bu teknolojinin en kötü ve tehlikeli yanı. Evde bile silah yapılabilmesini sağlayacak ve son yapılan testlerde plastik görünümlü bu silahın takılmadan 8 atış yapabildiği görüldü. 3dmodelgun

  • Otomobil

Amerikalı bir firma tarafından üretilen Srati adındaki elektrikli otomobil.3 boyutlu yazıcı ile üretilen ilk otomobil olma özelliğine sahip.Tek şarj ile 190 km gidebilen,saatte ise 70 km hıza ulaşabilen bu arabanın yapımı yaklaşık 44 saat sürmüş.

3d

  • Yiyecek3ddd

Element ‘ ya da ‘Star Trek’ filmlerindeki gibi yazıcılara gereken komutu verip dilediğimiz yemeği yapmak için biraz daha süreye ihtiyacımız var.Ancak şuan için su ve un karışımlı yiyecekler yapmak mümkün.Peki bunu nasıl yapıyoruz  yazıcı kollarının içine yemek için gerekli malzemeler yerleştiriliyor ve yazıcı katman katman yiyecek maddeyi oluşturuyor. Bu teknolojinin en büyük katkıyı astranotlara yapıcağı kesin. Ama kim bilir belki de dünyadaki açlık sorunun çözümü olur.

-Ozan GUNDINC (Konuk Yazar)

Leave a Reply