ANALOG GÜNLÜK #2

FujiFilm – QuickSnap Waterproof Kamera1

İlk defa cesaret edip de kullandığım “kullan at” özelliğindeki bu fotoğraf makinesiyle ilgili tanıtım yazısı yazmayı kendime görev olarak görüyorum çünkü bu makine gerçekten de “BİR HARİKA”.
“Acaba çekiyor mu?” “Nasıl çıkacak ki?” “Ya boşa çekiyorsam of!” sorularını sıkça kendime sorduğum Uzak Doğu gezimizin ardından İstanbul’a döner dönmez makinenin filmini banyoya verdim ve alırken de bir o kadar heyecan yaşadım ama paketi açtığımda yaşadığım o şaşkınlık ve mutluluk tüm o heyecana değdi çünkü fotoğrafların kontrastı, parlaklığı, pozlanma kalitesi hem normal bir makine hem de 30 liralık bir kullan at makine için harikaydı.3
Not: Fuji’den memnun kaldığım için diğer markaları araştırma ihtiyacı çok duymadım ama onların da bu tür makineleri olduğunu hatırlıyorum. (Her neyse konumuza geri dönelim.)
Fuji ürünleri satan ya da fotoğrafçılıkla ilgili mağazalarda kolayca bulabileceğiniz fiyatı 30 lira civarında, tek kullanımlık bir makine. Su altında çekim özelliğine sahip olduğu için fazlasıyla sade bir tasarımı var; pozu çekmeniz için bir buton ve filmi çevirmeniz içinse basit bir wheel’dan oluşuyor. Sabahın 6.30’unda Phuket’te Allah’ın unuttuğu bir sahilde 4 saatlik uykuyla ilk çekim denemelerimizi yaparken açıkçası hiç umudum yoktu çünkü çekmek için butona basınca ses çıkmıyor, wheel’ı çevirinceyse umutsuzluğa kapılıyordum. Neyse ki bir süre sonra su altında hafif de olsa çıkan “klik” sesini fark edip, makinenin çekimine de inanmaya başladım.5
Önemli not: Siz siz olun bunların hiç birini yaşamayın, sonra benim gibi aynı sahilin 4 tane tıpa tıp aynı fotoğrafına sahip olursunuz..
Kısa süreli bir tatile giderken, deniz olmasa bile, bundan sonrası için olmazsa olmazım olan bu makineyi sizlere de su geçirmezliği ve sağlamlığı nedeniyle denemeniz için öneriyorum.
Bir sonraki analog günlüğümde görüşmek üzere!
İzlenim için bir kaç fotoğraf koyuyorum aşağıya, umarım beğenirsiniz!
-Serra
2                               6 7                               8 9

One thought

Leave a Reply