Merak edilen bir üniversite şehri : OXFORD

Oxford, 150.000 nüfusluk küçük ve kültürel bir üniversite şehri. Oxford’a geçen yaz İngilizcemi geliştirmek amaçlı gittim. Dil okulunun kataloğuna bakarken Oxford’un sadece bir üniversite adından ibaret olmadığını, aslında bir şehir adı olduğunu öğrendiğimde ufak çaplı bir şok yaşadığımı söylemeden geçemeyeceğim. Dil okulumun kampüsü de Oxford Üniversitesi değildi,olayı netleştirmek gerek. Oxford,özellikle yaz ayları farklı milletlerden gelen öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Nedeni, çokça dil okulu olması.
3 hafta boyunca bir evde misafir olduğum Oxford’u anlatmak istedim.

Oxford’da neler yapılır ?

Açık konuşmak gerekirse, İstanbul’da yaşamış metropol çocuğu için Oxford sakin ve bir süre sonra sıkıcı bi yer haline gelebiliyor. Şehir meydanını ve ana caddeleri 1-1,5 saat içinde dolaşmak mümkün. Ashmolean Müzesi, Christ Church ve Modern Sanat Müzesi gezilebilir. Oxford yemyeşil ve tertemiz bir şehir, parklarda vakit geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Yeme/İçme

Fish and Chips dediğinizi duyar gibiyim ? Ama 3 haftamı da balık patatesle geçiremezdim. Damak tadıma uygun ve lezzetli yiyecekler bulamadım pek, Türk mutfağını çok özledim. Mc Donald’s, Burger King gibi alışık olduğumuz tatlardan vazgeçmedim. Paramın olduğu zamanlar kaliteli ve organik gıdayla beslendim(öğrenci hayatı yaşadım sonuçta)-Prêt a Manger gibi…

Konaklama

Hintli, sıcak bir ailede 3 hafta konakladım. İyi anlaşsak da temizliğe ve düzene önem verdiğimden bazı sıkıntılar yaşadım. En büyük şansım, İspanyol oda arkadaşımdı. 6 metrekarelik bir alanda (sadece ranzamız sığıyordu) her şeyimizi paylaşarak 3 hafta ciddi bir mücadele verdik. Hala kontaktayım Natalia ile… Dil okuluna giden arkadaşlara da bu işin şans olduğunu belirterek yurda teşvik ediyorum. Tabii ki karar sizindir.

Ulaşım

İstanbul’un metro dışındaki ulaşımının çok sıkıntılı olduğunu biliyoruz; fakat Oxford ulaşım rahatlığı konusunda gönlümü fethetti. Evim ve okulum arası 2 otobüs olmasına rağmen son derece konforlu ve sık seferli otobüsler…36 pound ödeyip Key diye bir ulaşım kartı aldım, sınırsız 3 hafta kullanabildim.

Punting

Thames nehrinde sandalda bir uzun bir sopa yardımıyla gezinmek. Arkadaşlarınızla piknik yaparak bu eğlenceli tura katılabilirsiniz. Küçük bir uyarı olarak, sopayı gerçekten bilen biri kullanmalı (sandal sopa sayesinde hareket ediyor). Aksi takdirde sağ sola çarpabilir, dallara takılabilir, sandalınıza ördek atlayabilir ve en kötüsü sandaldan düşebilirsiniz. (İşte bu başımıza geldi)

Kısa Notlar

-Primark ,ucuz kıyafet-aksesuar ve Poundland de her şeyin (hijyen, gıda, kırtasiye, bahçe malzemesi, süs eşyası gibi envayi çeşit ürünü) 1 pound’a almak mümkün. Temel ihtiyaçları görecek şekilde…
-Londra 1 saatlik otobüs mesafesinde. Oxford Tube uygun fiyatlaıyla, sıkça Londra’ya ulaşım sağlıyor. Günübirlik gidilebilir.
-Şık bir yemek için, şehir merkezindeki Jamie’s Italian’ı öneririm.
-South Park, gençlerin akşamları rağbet gösterdiği doğal alanlardan biri. Farklı milletlerden gelen öğrencilerin buluşma merkezi. Hava aydınlıkken spor yapılıyor, akşamleyin içkiler alınıyor. Bisikletle gelen polis baskınlarıyla kaçışmalar başlıyor… Reşit değilseniz, iki kat dikkatli olmanızı öneririm.
-Cowley road, otantik restoranlar, kafeler barındıran bir cadde- yol, South Park ve şehir merkezi arasında kalan keyifli bir yer. Vakit geçirmenizi öneririm. Türk çalışanlara da rastlayabilirsiniz.
-Oxford’a gidince kendinizi Harry Potter stüdyosunda hissedeceksiniz ! Zaten stüdyo Oxford’da ama stüdyo dışında şehrin tamamında Harry Potter sahnelerinin çekildiği bazı yerleri göreceksiniz.
-Pound bizim paramızın 4 katı olduğundan, pet şişe suya 4 liradan başlayan fiyatlar ödemeniz normal.1 pound değil de 1 lira gibi düşünmeniz gerekebilir bir süre sonra…
Muhtemelen unuttuğum birçok şey var,ama 3 haftamı özetlemeye çalıştım, İngiltere’ye giderseniz ve imkanınız olursa günübirlik Oxford’a uğrayabilirsiniz. Dil okulu açışından da çok faydalı geçti. Kesinlikle öneriyorum. Ama yabancı arkadaşlarınız olsun, yeni kültürler tanıyın!

IMG_9323

-Selin ALPARSLAN (Konuk Yazar)

Leave a Reply