Yeni Mekan Arayışı

Belki farketmişsinizdir bilemiyorum; İstanbul’da bir çok tarihi dokusu güçlü olan semt ve bölgeler, genç ve yenilikçi insanların elleriyle büyük değişimlere tanıklık ediyor. Özellikle daha “hipster” cafeler, restoranlar bir bakmışsınız en tahmin etmeyeceğiniz bölgelerde bulunuyor. Zamanında anne babalarımızın “Oraya gençliğimizde kimse gitmezdi.” dediği mekanlar şimdi tıklım tıklım olmuş. Bunun en büyük örneklerinden biri Karaköy-Tophane çevresi. Şahsen, ben sevdiğim yerlerin çok kalabalık olmasını, diğer insanlar tarafından bilinmesini sevmeyen bir insan olduğum için maalesef Karaköy benim için eski cazibesini yitirmiş durumda. Ama yine de hala Karaköy’de gitmekten keyif aldığım yer yok değil. Mesela Tophane’ye daha yakın bulunan Louis Bistro. Kısaca anlatmak gerekirse “iyi yemek, iyi mekan”. Hem yemekleri güzel, hem de servisi çok iyi. Eğer gitme şansınız olursa mutlaka kartopu köfte ve poğaçayla yapılmış mini burgerleri deneyin. Favorilerimde bunlarla beraber ali nazik köfte de bulunuyor. Önerim, havalar ısınmışken gidin, dışarıda oturun. Küçük masalar, restorana tam bir “bistro” havası katıyor.

IMG_9380

Karaköy’de tabii ki de vazgeçilmezim her zaman Dem olarak kalacak. Çay tiryakisi olarak Dem’den istesem de vazgeçemiyorum, Çeşit çeşit çay ve minik atıştırmalıklarıyla kalbimdeki yeri büyük. Tek önemli sorunu, gidildiğinde genellikle yer olmaması. Bu da sizi hemen bitişiğinde bulunan Press’e gitmeye zorluyor ama merak etmeyin, oranın da kahveleri çok güzel.
Size vermek isteyeceğim son tavsiye Tophane tramvayının hemen karşısında bulunan yokuştan Çukurcuma’ya doğru çıkın. Farkli bir ambiyans, daha dökük belki de ama güzel bir cafenin ve çok sevdiğim Masumiyet Müzesi’nin bulunduğu Çukurcuma kesinlikle gelişme gösteren yerlerden. Siz de önümüzdeki zamanlarda bir farklılık yaşayın, daha az gezilen yerleri deneyin. İstanbul bazen insanı çok şaşırtabiliyor.IMG_3106

-Defne

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s