Brezilya Mutfağını Keşfedin

Yemek yemeğe ve farklı yemekler tatmaya bayılan bir insanım. Dünya mutfağında ki her lezzetti tek tek denemek istiyorum. Hatta bunun için at gözü, kurbağa bacağı gibi şeyleri bile denemeye hazırım. Bu yüzden de vakit ve fırsat buldukça farklı restoranları tercih ediyorum. En son ziyaret ettiğim ve bugün sizlere tanıtacağım mutfak BREZİLYA MUTFAĞI.

Brezilya mutfağının temeli ET. Her türlü hazırlanmış, her türlü parçadan oluşan çeşit çeşit et. Öncelikle şunu söylemeliyim ki mutlaka ve mutlaka aç gidin çünkü geleneklere göre olan her yer fix menü ama öyle bildiğiniz gibi değil. Fix menüden kastım tek fiyat SINIRSIZ et ve mezeler. Gece boyunca et yemek için yapmanız gereken tek şey masanıza getirecekleri kartı yeşil tutmak. Bu da brezilya mutfağının özelliklerinden biri. Masanıza ön tarafı yeşil arkası kırmızı bir kart getiriyorlar. Üzerinde etler asılı şişlerle masanıza geldiklerinde eğer kartınız yeşil ise servis ediliyor. Eğer yemekten patlamak üzereyseniz kırmızı tarafı koyun böylelikle bi sonraki tur için sizi pas geçerler.

Ne çeşit et servis ediliyor? Öncelikle her şey kocaman şişlere asılı olarak masanıza geliyor. Bu gelenler içinde “Parmesan Kaplamalı Tavuk” , “Pirzola” ve “Tandır” da  var. Ama asıl etler önemli “Garlic Sirloin” , “Picanha” (benim favorimdi)… Bazı etleri parça parça koyarlarken bazılarınıda döner gibi kesiyorlar. Bu durumda daha önceden masada bulunan buz almak için kullanılan maşalara benzeyen minik maşalar var. Biraz kestikten sonra ucunu size doğru uzatıyorlar ve siz yakaladıktan sonra böyle onu havada sallaya sallaya tabağınıza koyuyorsunuz. Farklı meze çeşitleri olarakta özellikle bilinmeyen görünümlüleri aldım ki yeni bir şeyler deneyebileyim fakat çokta yeni bir şey yoktu , Feijoada dedikleri siyah fasulyeler bir de Ananas Carpaccio farklıydı. Ah bide Yaseminli Pilav. Ananası tatlı olarakta yeme şansınız var. Birde etlerin yanında kızarmış muz getiriyorlar. Onların geleneğine göre o etle birlikte yeniyor fakat ben tatlı olarak daha çok sevdim.

Ben yurtdışında gittiğim için mutlaka farklılıklar olacaktır fakat Türkiye’de de Sortie bünyesinde olan “Al Catra” isimli restaurantta aynı gelenekler ile Brezilya Mutfağını tatmak mümkün.

Afiyet Olsun!!

IMG_3332                                  fft16_mf2417964

-Pınar Binay (Konuk Yazar)

Leave a Reply