87. Oscar Ödül Töreni

87th

87. Oscar Törenini de geride bıraktık. 4 ödülle geceye Birdman damgasını vurdu. Özellikle beni oldukça şaşırttığını söyleyebilirim. Boyhood’a hem üzüldüm hem şaşırdım; sen otur adamlara 12 yıl film çek bir ödül bile vermesinler. Ama aslına bakılırsa işlerin böyle işlemeyiş tarzıda hoşuma gitmiyor değil sırf ayıp olmasın diye haketmeyene vermemezlik yapmıyorlar.Aynı zamanda bir filmin ne kadar sürede çekildiği değil ne kadar iyi çekildiğinin ağır bastığını gördük burda tabiiki demek istediğim ‘Boyhood 12 yılda çekildi ödül alamadı yani kötü film’ değil ama 16 günde çekilmiş olan Whiplash bile 3 ödül aldı. Birdman-Boyhood çekişmesi spotları Birdman üstüne çekti. Özellikle yönetmeninin Meksikalı olması ve Amerikalı olmayan tek Akademi Ödüllü yönetmen olması bana oldukça ilham verdi. Hatta Sean Penn’ın en sonra yaptığı espriyi benden çok seven zor çıkar. Ah ah ben de aynı repliği istiyorum…

Peki geceden aklımda kalan değinmeliyim diye düşündüğüm neler var?

Ödüllerin oldukça eşit şekilde dağıtıldığını düşünüyorum en iyi film için yarışan filmlerde bazı kategorilerde ağır basanlara o konuda ödül yağdı. Bkz. Büyük Budapeşte Oteli kostüm, makyaj… tarzı görsel olan ödüllerle heykelciklendi. Bkz. Whiplash müzik ve ses ile ilgili ödülleri topladı.

NPH sunuculuğu ile ilgili çok fazla söze gerek olduğunu düşünmüyorum Serra zaten benim de düşündüğüm çoğu şeyi belirtti bir tek sahneye çıkarken olan videosunda arkadan Miles’ın bateri çalması oldukça beklenmedikti benim hoşuma gitti.Onun dışında bazı bölümleri yaratıcı bir şey bulamayıp abartıya kaçılmış gibi geldi. Ama geçen yıldan sonra yükselen beklentilerden de böyle geliyor olabilir. Ama geçen yılın ”Pizzalı” Oscar Töreni bu açıdan daha iyiydi. Hani sunum ve eğlence yönünden en çok dikkat çeken NPH değil de Benedict ve içki şişesiydi.Ve tabii ki LEGOlar çok tatlılardı!

Edward Norton’u da tebrik etmeden yapamayacağım çünkü en çok ödül alan iki filmde de oynuyor.

Belki bazılarınıza çok klişe geldi belki bazılarınıza ilham verdi kime nasıl etki yarattı bilemem ama bence hatrı sayılır konuşmalardan biri hatta bence en hatırlanası olanı Graham Moore‘ın konuşmasıydı.Farklılıkla ilgili gençlere bizlere hatta herkese ilham yaratabilecek şeylerdi söyledikleri, belki çok uzun konuşmadı ama anlamlı konuştu….

Ve törenle ilgili çok sevdiğim bir şey daha ödülü kazanan filme ait müziğin çalmasıydı. Sanki kendimi filmleri izlemeye dönmüş gibi hissettim. Peki gerçekten ödüller sahiplerini buldu mu?? Ödülleri hakedenler mi aldı?? Benim çoğu tahminim tuttu ve Akademi bizi şaşırtmayarak çoğu kişinin eleştirilerinde okuduğum şekilde dağıttı ödülleri. Beni bir tek yanıltan Boyhood oldu… Ödülleri doğru tahmin etmek iyi güzelde bir yandan da aklıma ”Acaba artık Akademinin akademiliği kalmadı mı?” sorusunu getiriyor. Çünkü bu kadar kişi bu kadar yakın ve doğru tahminde bulunuyorsa ya toplumun sinema kültürü oldukça gelişti (ki umarım böyledir) ya da artık filmler o kadar klasik ve bariz kalıplara sıkıştırılmış hale geldi ki Akademi bile o kalıplara göre veriyor.

Aklımda sorular bir yazıyı daha bitiriyorum. Öyle böyle derken 87. Oscar Töreni de bitti.Pek akılda kalır gösterişli geçmedi ama benim en çok hatırlayacaklarımdan biri olduğu kesin. 88 de (Ki ben heyecanla 100ü bekliyorum!!) ya da başka ödül töreni yazılarında görüşmek üzere…

Graham Moore Konuşma:  www.youtube.com/watch?v=vGF8bzeRwcw

87.Oscar-Ödülleri-Açıklandı-

-Pınar Binay (Konuk Yazar)

Leave a Reply