SUPER BOWL XLIX

New England Patriots 28 – 24 Seattle Seahawks
University of Phoenix Stadium, Arizona

IMG_9975

Geldik NFL 2014 sezonunun sonuna. Merakla beklenen 49. Super Bowl oynandı. Bize de maçın analizini yapmak düşer.
Maçın 1. çeyreği skorsuz bitti. 1. çeyreğin bitmesine 2 dakika kala, Patriots 11. yarddan pas oynadı ancak Tom Brady’nin Julian Edelman’a atmak istediği pası Seattledan Jeremy Lane intercept etti ve red zone’ın dışına kadar return etti.
Maçın 2. çeyreğinde iki takım da TD ve PAT sayısı kazandı ve durum 7-7 eşitlendi. 2. çeyreğin bitmesine 30 saniye kala Tom Brady, Gronkowskiye bir TD pası yolladı, ardından başarılan PAT ile durum 14-7 oldu. Dedik tamam, Pats ilk yarıyı 7 sayılık üstünlükle tamamlayacak. Yok arkadaş, Seattle mücadeleyi asla bırakmayan bir takım, helal olsun! 2. çeyreğin bitimine 20 saniye kala Russell Wilson kendi 39. yard çizgisinden QB run yapıp topu Pats’in 44. yard çizgisine taşıdı. Durun daha sayı olmadı, ama daha ilk yarı da bitmedi ki; 11 saniye kaldı. 44. yarddan Russell Wilson Lockette’a nefis bir 22 yardlık pas gönderiyor ve Seattle touchdown yapmaya iyice yaklaşıyor. Ardindan Pats’in yard cezasıyla beraber Red Zone’a girmeyi başarıyor Seattle. HAKEM ÇAL ŞU DÜDÜĞÜ ARTIK YAV. İlk yarının bitmesine 6 saniye kalmış, göz açıp kapayıncaya kadar nasıl TD yapacaklar ki? Onlar Seattle Seahawks. Bal gibi de yaparlar. İlk yarının son 6 saniyesinde Russell Wilson 11. yarddan Chris Matthews’a bir pas ateşliyor ve TOUCHDOWN! Seattle inatçılığını ortaya koyuyor ve ilk yarıyı geride kapatmayacaklarını bastıra bastıra gösteriyorlar. Durum 14-14

IMG_9983

IMG_9985
3. çeyrek ile beraber ikinci yarı başlıyor ve 3. çeyreğin ilk 5 dakikasında Seattle bir Field Goal ile 3 puanı daha tablaya kaydediyor. Durum 14-17; Seattle önde! 3. çeyreğin bitmesine 8 dakika kala Tom Brady’nin pasını Seattledan Bobby Wagner intercept ediyor ve Seattle ofansı tekrar sahaya çıkıyor. Çıkış o çıkış, 3. ceyreğin bitmesine 5 dakika kala Russell Wilson, end zone’da bomboş bulduğu Baldwin’e attığı pasla Seattle touchdown yapıyor ve 14-24 Seattle’ın üstünlüğü ile 3. çeyreğin sonuna geliyoruz.

IMG_9984

IMG_9980

4. çeyreğin bitimine 8 dakika kala Brady, Amendola’ya bir touchdown pası gönderiyor ve skor 21-24 oluyor. bundan 4 dakika sonra Pats ofans’ı baskıya Brady’den Gronkowskiye uzun yard kat eden bir pas ile devam ediyor. maçın bitmesine 2 dakika kala Tom Brady 3. yard çizgisinden Julian Edelman’a bir touchdown pası daha gönderiyor ve durum 28-24 oluyor. Ne maç ama? Tam Super Bowl’a yakışır bir mücadele. Maçın bitimine 1 dakika kala Seattle tekrar mücadele edip Marshawn Lynch’in koşusuyla Patriots’un 1 yard çizgisine geliyor. İnanabiliyor musunuz? Bütün umutlar sönmüşken, Patriots’un galibiyeti kesinken Seattle sayı yapıp Super Bowl’u kazanmanın eşiğine geliyor. Dedim ve geldik senenin en çok tartışılan pozisyonuna. Maçın bitimine 20 saniye kala 1 yard çizgisindeyiz. Seattle ofans yapıyor. skor 28-24 Patriots’un üstünlüğünde olsa bile, Seattle’ın burada sayı yapacağına kesin gözüyle bakılıyor. New England taraftarları yavaş yavaş toparlanıp evin yolunu tutmaya yelteniyorlar. Patriots oyuncuları kasklarını çıkarmış, mağlubiyeti sindirmeye çalışıyor. Oyun kurucu Tom Brady’nin neredeyse gözleri dolacak. Sonra bir anda, bir mucize gerçekleşiyor. Russell Wilson’un Lockette’a attığı “touchdown” pasını Patriots defans oyuncusu Malcolm Butler INTERCEPT EDIYOR VE MAÇ BİTİYOR! O ANKİ HEYECANI ŞİMDİ BİLE YAŞADIM VALLAHİ. NEW ENGLAND PATRIOTS, SUPER BOWL XLIX ŞAMPİYONU OLUYOR! TIPKI FİLM GİBİ MAÇ. Helal olsun be! Son saniyelerde bile mücadeleyi elden bırakmayan iki takıma da helal olsun.

IMG_9982

IMG_9981

IMG_9979

Şimdi gelelim o pozisyonu tartışmaya. o saniyeden sonra, dünyadaki her futbolsever, Russell Wilson’un sülalesine sövdü. O interception pasını atmasaydı touchdown olacaktı ve Super Bowl Seattle Seahawks’ın olacaktı. Ancak hata gerçekten de Russell Wilson’da veya 1. yard çizgisinde pas oyunu oynatan Seahawks koçu Pete Carroll’da mı? Bana sorarsanız hayır. Genelde görürüz hep filmlerde veya maçlarda veya Madden bilgisayar oyununda touchdown’a 1 yard kala koşu oyunu oynar ve Runningback’i end zone’a daldırırsın. veya QB sneak yapar ve oyunu kurucu topu aldığı gibi kendini end zone’a bırakır. Ancak böyle durumlarda pas oyunu da oynanması hiç de mantıksız değildir. Güzel bir oyun planı seçmişler. Quarterback Russell Wilson çok isabetli bir pas atmış. Bana göre hata Lockette’ın. NFL’de oynaya bir Receiver’san, ayakların yere sağlam basacak kardeşim. Wilson pası tam kucağına atıyor, pası alacakkan arkasından gelen Malcolm Butler kalçasıyla Lockette’a bir darbe vurup onu yere düşürüyor ve pası intercept ediyor. Mevcut pozisyonda durum bu. Belki de Russell Wilson daha boş bir receiver da bulabilirdi, kim bilebilir? Olan oldu. Ama hata ne Pete Carroll’ın, ne de Russell Wilson’ın.

PS: Tom Brady, New England Patriots’un quarterback’i kariyer de yapıyor, çocuk da. Tom Brady’nin tam 4 tane Super Bowl şampiyonluğu ve 3 tane Super Bowl MVP ödülü var. NFL’de kariyeri en zengin olan oyuncu kesinlikle Tom Brady. Adamın aynı zamanda sıcacık bir yuvası var. Kendisi Gisele Bündchen ile evli, bir kızı bir de oğlu var. Allah bağışlasın. Adam hayatta başarabileceği her şeyi başarmış, helal-i hoş olsun. Tam bir idol.

-Yiğitkan Balcı (Konuk Yazar)

IMG_9978-0

IMG_9977-0

Leave a Reply