Ekstrem Sporlar

Klasik spor dallarında belli bir sınır vardır. Ekstrem sporlarda ise sınır zorlayabildiğin seviye, gidebildiğin uç noktadır yani tamamen sana bağlı. Seni yeteneklerin dışında sınırlayan başka hiçbir şey yok. Sınır sensin! Betonlarla veya beyaz çizgilerle sınırlandırılmış sahalarda mı yoksa sınırları olmayan yerlerde spor yapmak mı? Tercih senin.

Ekstrem spor terimi çok geniş ve geneldir; kendi içinde birçok dala ayrılır. Doğa sporları ile çok ortak noktası vardır.Temelde yer, hava, kar ve su sporları olarak dörde ayrılır. Ekipman diğer sporlara göre çok daha önemlidir çünkü bu tehlikeli sporlarda kazalar daha çok yaşanır eğer ekipmanlaranız eksikse veya sağlam değilse bu kazalar ölümle bile sonuçlanabilir.

İşte insanı şaşkına çeviren bazı Ekstrem Sporlar:

Volkan Sörfü1

Nikaragua’nın aktif volkanlarından Cerro Negro’nun eteklerinden saatte 80 kilometre hızla bir sörf tahtası üzerinde aşağı kayarak yapılan bir sörf türüdür. Bu volkan sonuncusu 1999’da olmak üzere 20 kez patlamıştır. İlk olarak 2005’de yapılan bu sporu şimdiye kadar yaklaşık 10 bin kişinin yaptığı biliniyor.

Cliff Jumping (Uçurum dalışı)527da548992df10a6433f6fd

Dalış sporlarına bir yenisini ekleyen uçurum dalışı, yüksek bir uçurumdan akrobatik bir atlayışla dalış yapmak anlamına geliyor. Uçurum dalışı sarp kayalara çok yakın olduğu için oldukça tehlikelidir. Suyun yarattığı beton etkisi de düşünülerek erkekler için 23 – 28 metre, kadınlar için 18 – 23 metre yükseklik uygun görülmüştür.

Skydivingskydiving-fantastic

“Skydiving” kelime anlamı itibari ile gökyüzü dalışı anlamına gelir. Ufak bir pistten küçük uçaklarla kalkılır ve 4000 metre ve üzeri bir irtifada uçaktan atlanır.Son 800- 1000 metrede paraşüt açılarak süzülme ile yere inilir. Skydiving atlayışlarında serbest düşüş hızı 250 km/s’ye kadar çıkabilir.

Dağ Bisikletio-MOUNTAIN-BIKE-facebook

Dağ bisikletçiliği, asfalt gibi düzgün zeminler dışına çıkılmak suretiyle toprak yol, patika ve her tür arazide yapılabilen bir bisiklet sporudur. Ülkemizde 90’lı yıllardan sonra yaygınlaşmaya başlayan bu spor Alanya, Köprülü Kanyon ve Kapadokya bölgelerinde yapılmaktadır.

-Ozan GÜNDINÇ (Konuk Yazar)

Leave a Reply