TOP 10’s : Fondü, Pizza, Kahve

Bu yaz TimeOut Istanbul’da, İstanbul’un tam anlamıyla ritmini tutan yazarların yanında kısa süreli bir staj yaptım ve bu staj boyunca yaptıklarımdan biri de bu yazarların katkısıyla TimeOut İstanbul için “Top 10-Top 5” listeleri hazırlamak oldu. Yazdığım mekanların mümkün oldukça çoğuna gitmeye çalışsam da aralarında gitmediklerim de var, gitmediklerim konusunda da internetten, yazarlardan ve giden tanıdıklarımdan değerlendirmeler almakta ve bu şekilde listeleri oluşturmaktayım. Sonuç olarak listeleri ben de, hiçbir yazar da kafasına göre yazmasa da listeler tabii ki özneller. (Not: Listelerde mekan adlarının liste içindeki sıralamasının bir önemi yok.)

Benim de bazen, hatta ÇOK sıklıkla kafamda “Nereye gitsem?” sorusu oluşuyor, nereye gideceğime karar vermek ise uzun zaman alıyor veya bazen bir yerde ilk gördüğüm mekana girmek  hayal kırıklığıyla sonuçlanabiliyor.  Eminim aynı şekilde sizin de aranızda gideceği yeri seçmekte zorlananlar, veya yeni bir yerler denemek isteyenler vardır. O zaman buyrun listelere…

Bakers-Chocolate-Fondue-437591) Kışın gelmesiyle fondü mevsimi de başladı. Alp Dağları’nda yaşayan halkın bulduğu ve 30661_chocolate_fondueİsviçrelilerin dünya pazarına tanıtmasıyla çikolatalı ve deniz ürünlüsü dahil farklı çeşitleri oluşturulan “Fondue (Fransızca’da erimiş anlamında)” İstanbul’da çikolatalı hali çok yerde bulunmasına ve aslında bu yerlerin çoğunda da maalesef gerçek ve saf eritilmiş çikolatayla yapılmamasına karşın peynirli ve etli şekliyle çok az yerde yapılıyor, neyse ki bu yerler aslına uygun yapmaya dikkat ediyorlar!

İstanbul’un en iyi 10 fondü yapan mekanı: 

Swiss Restaurant

Swiss Hotel Chalet  chocolate-fondue-l

Mövenpick Azzur

Crepe&Fondue

Fondue la Cucina

Dijon Restaurant

Godiva (Çikolata)

J’Adore Chocolatier (Çikolata)

Kahve Dünyası(Çikolata)

2) En zor listelerden biri herhalde en iyi pizza yapan 10 mekanı belirlemek oldu, sonuçta en iyi pizza emirgan-2italyan restoranlarının pizzaları da en iyi olacak diye bir kaide olmadığı gibi alıştığımız ve italyan tarzında pizza yapanlarınkiler de en iyiler arasında olmak zorunda değil. Mekanist, Foursquare gibi platformlardaki yorum ve değerlendirmeleri de hesaba katmam sonucu ortaya bu liste çıktı.

İstanbul’un en iyi 10 Pizza mekanı:  

Pizza Emirgan  pizza1

Fratelli la bufala

Papermoon

Miss pizza

Eataly  Supreme_pizza

Pizano pizzeria

Upper Crust

Vapiano

Da Mario  1115982886303511330

Forneri

3) Dünyada rafineliğe ve doğaya dönüş, kahve sektöründe de etkisini göstermekte. “3rd wave coffee” denen kahve furyası, kısacası, kahveyi ticareti yapılan bir içecek ana maddesinden çok artizanel ve Coffee-brisbane-25uzmanlık gerektiren bir malzeme olarak görüyor. Kakuleli-Sutlu-Turk-KahvesiBu akım, kahvenin şarap ve çikolata gibi yapımı özen isteyen ve zor bir süreç gerektiren bir malzeme olduğunun önemini, üretici-satıcı-müşteri arasındaki ilişkiyi güçlendirerek kahvenin bölgesel,yapısal ve de tatsal özelliklerini, sunumunu ve damıtımını da kimyasal bir deney yapıyormuşçasına, öne çıkarmayı amaç ediniyor.

İstanbul’un en iyi 10 “3.Kuşak Kahve ” dükkanı: 

Brew Coffee Works

Brew Lab

Coffeetopiao-COFFEE-facebook

Cup – Third Wave Ccooffee Shop

Cup of Joy

Drip Coffeeist

Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar

Kronotrop

MOC – Ministry of Coffee

Petra Roasting

coffee

daha fazla listeler çok yakında!

-Sinan Onukar  (Konuk Yazar)

Leave a Reply