Ayın Dizisi: Friends

2014+36_Friends_Cast_Poker(1)Friends, ünlü yazar ve yapımcı olan David Crane ve Marta Kauffman’ın iş birliğiyle ortaya çıkan, 1994-2004 yılları arasında televizyon ekranlarının vazgeçilmezi haline gelmiş tipik bir Amerikan komedi dizisidir. “Tipik” olarak tanımlanmasına bakmayın çünkü Friends bundan daha fazlasıdır. Niye mi? Nedeni hayatınız ne kadar kötü giderse gitsin, problemlerinizden bir süreliğine de olsa uzaklaşabilmenizi sağlayan, saat kaç olursa olsun, ne kadar yorgun olursanız olun izlemeyi bırakamadığınız o nadir dizilerden oluşudur. Bunu da 6 Mayıs 2004’te yayınlanan son bölümünün 5.1 milyon kişi tarafından izlenmesinden ve 63 kez Primetime Emmy Ödülleri’ne aday gösterilip Altın Küre Ödülü kazanmasından anlayabiliriz.

Gülmekten kırıp geçiren bu dizinin konusuna aslında bakacak olursak ne Sherlock kadar karmaşıktır, ne de Pretty Little Liars kadar esrarengiz. Yirmili yaşlarda olan üç kadın ve erkekten oluşan bir grup arkadaşın günlük yaşamlarını izleyicilere sunan bu dizinin en önemli özelliği karakterlerin gerçek hayatta oldukları gibi televizyona yansıtılmış olmasıdır. David Crane karakterlerin oyuncularla uyuştuğunu fark ettikten sonra onları gözlemlemeye başlamış ve bir süre sonra oyuncuların gerçek kişilik özelliklerini dizideki karaktere aktarmıştır. Bu durum Crane’in diziyi daha komik bir hale getirdiğini belirten yorumlar almasıyla pekişmiş ve reytingler de doğal olarak artmaya başlamıştır.

Friends; Monica, Ross, Rachel, Joey, Chandler ve Phoebe adlı karakterlerden oluşmaktadır. Monica bir aşçıdır ve aynı zamanda Ralph Lauren’da çalışan Rachel’ın ev arkadaşıdır. Chandler ise bir şirkette veri analiz uzmanı olarak çalışmaktadır ve oyuncu olup zar zor para kazanan Joey ile aynı evi paylaşmaktadır. Ross ise Monica’nın erkek kardeşi olup lezbiyen bir kadınla evlendiğini fark ettikten sonra ondan boşanan ve Rachel’a dokuzuncu sınıftan beri aşık olan bir paleontologdur.friends

Dizinin ilk bölümü Rachel’ın kendi düğününden kaçıp Monica’yı bulmasıyla başlamaktadır ve Monica’yı bulduğu yer olan Central Perk bir kahve dükkanıdır. Bana kalırsa eğer, dizinin en sevimli ve komik sahneleri Monica’nın apartmanından sonra burada gerçekleşmektedir. Zaten Friends de bundan ibaret değil midir?  En tatlı sohbetlerin sıcak kahvelerle birleştiği, sonsuz dostlukların esprilerle kardeş olduğu, bir solukta izlenen en komik Amerikan dizilerinden bir tanesi.

Tamı tamına on sezon sürmüş olan bu dizi, cuma akşamlarını yalnız geçirdiğinizi bile fark ettirmeyecek, haftanın her günü az bir süre için bile olsa arkadaşlığını isteyeceğiniz türden bir dizidir. Bu yazıyı okurken aklınızdan “How I Met Your Mother da öyle değil mi zaten? ” ya da “Friends’i izleyeceğime Breaking Bad’i izlerim daha iyi…” gibi düşünceler geçiyorsa eğer kitabı kapağından yargılamamanız gerektiğini hatırlatır ve Friends’e de bir şans vermenizi öneririm.

Olaya başka bir pencereden bakacak olursak eğer Friends’in, Dead Poets Society gibi edebiyat kokmayışı ya da Marvel filmleri gibi olağanüstülükler barındırmayışı can sıkıntınızı kökünden söküp atmayacağı anlamına gelmez. O yüzden başkalarının düşüncelerini bir kenara atıp diziye bir şans vermenizi önerir, iyi seyirler dilerim… ☺

-Pelinsu Arslan (Konuk Yazar)

Leave a Reply