EKOTURİZM YALANI

Biraz sonra anlatacağım konu hakkında pek fazla internet üzerinde bilgi bulamadığımı belirtmeliyim. Bu yüzden ayrıntılı bir yazı olmayacak. Uzun zamandır düşündüğüm ancak yazmaya başlayamadığım bir konu bu. Konumuz: Ekoturizm. Belki de dediklerime katılmayacaksınız, belki de düşününce hak vericeksiniz. Hadi bakalım.
Ekoturizmin yapılan tanımlarıyla başlayalım. 
Ekoturizm çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahattir. Uluslararası Ekoturizm Topluluğu TIES (The International Ecotourism Society) ekoturizmi şöyle tarif etmektedir: “Ekoturizm genellikle küçük gruplar halinde yapılır. Konaklama ve yeme içme türü hizmetler çoğunlukla yerel düzeydeki küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından verilir.”
Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin tanımına göre ekoturizm, doğayı ve kültürel kaynakları anlayarak korumayı destekleyen, düşük ziyaretçi etkisi olan ve yerel halka sosyo-ekonomik fayda sağlayan, bozulmamış doğal alanlara çevresel açıdan sorumlu seyahat ve ziyarettir.
Ekoturizm kavramında, yeşil turizm, alternatif turizm, doğa turizm, yabanıl turizm, macera turizmi, kültürel turizm gibi terimler kullanılmaktadır.
Günümüze kadar geçen süreç içinde, giderek “ekoturizm” kavramı ve tanımı öğrenildi ve 2002 yılının Mayıs ayında, Kanada’nın Quebec kentinde, 133 ülkeden gelen 1100 delegenin katılımıyla yapılan “Dünya Ekoturizm Zirvesi”nde, tüm ortak bir tanım saptandı. Buna göre ekoturizm, “yeryüzünün doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanısıra yerel halkların ekonomik kalkınmasına destek olurken, sosyal ve kültürel bütünlüklerini koruyup gözeten bir yaklaşım ya da tavır” olarak benimsendi.
Bu kavramı benimseyen ülkelerin, doğal sonuç olarak benimsemeleri gereken prensipler ve uygulayacakları yöntemler ise şöyle:
Ekoturizm politikaları geliştirmek ve planlama yapmak
Ekoturizm için kurallar geliştirmek
Ekoturizm alanında ürün geliştirmek, pazarlama ve tanıtım yapmak
Ekoturizmin getiri ve götürülerini ( maddi ve manevi ) izleyip saptamak
Ve karakteristik olarak da bunları belirtebilirim:ekoturizm01
• Doğa temelli olması (ziyaretçiler doğal alanlardaki doğal ve geleneksel kültür unsurlarını gözlemliyor ve anlamaya çalışıyorlar)
• Bio çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunması
• Yerel toplumların refahını desteklemesi
• Olumsuz çevresel ve sosyo kültürel etkilerin minumuma indirgenmesi için
aktivitelerini hem turistler hem de yerel halkın sorumluluğunda düzenlemesi
• Yenilenemez kaynakların minimum kullanımını gerektirmesi
• Yerel mülkiyetin ve yerel topluma dönük istihdam imkanlarının üretilmesini
öngörmesi
Ekoturizmin Profili
Ekoturizm turlarına katılan gruplar genellikle küçük guruplar oluyor. Gruplardaki kişi sayısı çoğu zaman 25 kişiyi aşmıyor. Ekoturizm merkezlerinde yer alan konaklama üniteleri de büyük çoğunlukla 100 yatak kapasitesini aşmayan üniteler oluyor. Bu alanda çalışan seyahat acentaları/tur operatörlerinin de ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli işletmeler olduğu biliniyor.
Türkiyede Ekoturizm
Dünya’da da henüz yeni yeni geliştirilen ekoturizm bir konsept olarak Türkiye’de kolayca tahmin edilebilir ki henüz tanınmıyor. Bununla beraber şans eseri de olsa bu çevrime uyan ya da yaklaşan sistemler Türkiye’nin de çeşitli yörelerinde en azından belli karakteristik özellikleri üzerinde kurulmuş bulunuyor.
Örneğin ünlü Efes Harabeleri’nin yakınlarında bulunan Şirince Köyü, içinde ve çevresinde yapılan turizm faaliyetleri ile ekoturizme yakın bir çevrime sahip gibi görünüyor.
Çalıştayın açılış konuşmalarında, uzun süre doğa koruma ve milli parklar kurumunda üst düzey yöneticilik yapmış bir bürokrat, turizmcilerin bile açıkça söyleyemeyeceği bir dille amaçlarının ; “kuş sesini para sesine çevirmek” olduğunu söylemiştir. Ne demek istediğini tam anlayamadım ben, her halde o da anlayamadı.  Galbia bu sektörün varlığı bir şeyleri satmanıza ve onları alacak birilerine gereksinim duyar diyordu.
EKOTURİZM NEDEN BİR YALAN?
Ekoturizme inanmamam için bir çok neden var. Şimdi sizinle ilk ikisini söylüyorum.
Öncelikle ekoturizm bozulmamış, kirletilmemiş yerlere insanları götürüyor. Her ne kadar hiç bir şey bozulmayacak, tamamen temiz olucak dense de bu imkansız ve el değmemiş kalan nadir yerlere insanları taşıyan bir araç sadece bu.
Ekoturizmi kim tercih ediyor? İki insan tipi. Bir, zaten çevreci olan insanlar. Yani normal bir tatile gitse bile, bulunduğu ortamı kirletmeyecek, doğallığı korumamaya çalışacak insanlar. Bu kişilerin normal turizm yapması bizim için daha iyi olur halbuki, en azından diğer insanlara örnek olurlar -mesela turda- ve yerel ekonomi, kültür için iyi olurlar. İki, ekoturizmi bir üstünlük olarak göstermeye çalışıcak, çevreye değer verdiğinden değil hep farklı bir şeyler yapıp diğer insanlardan üstünlüğünü göstermeye çalışacak insanlar tarafından kullanılacak ekoturizm. Bunun iyi bile olmadığını söylememe bile gerek yok herhalde.
Ekoturizmle gidilen yerlerin azlığı ve yetersizliği zaten açık. Çok az insana hitap ettiğini de belirttim.
Beni çevreci olmayan biri olarak düşünmeyin. Greenpeace üyesiyimdir ve ben hem normal hem de

DCIM100GOPRO
Phuket’te çektiğim bir resim, Phuket yazısı için: http://localibera.com/2015/02/25/762/

egzotik tatilleri, yer görmeyi seven biriyimdir. Tayland’dan tutun Güney Afrika’ya kadar gittim, doğal hayatı gördüm ancak ekoturizm, fazla para kazanmak için uydurulmuş bir şey. Yapılması gereken bir şey varsa, o da insanların tatile bilinçli gitmesi ve insanların hepsinin doğaya ve insanlara karşı nasıl saygılı oluncağının bir toplum bilinci olarak aşılanmasıdır.

Ekoturizm o kadar gereksizdir ki, sadece ekoturizm yapmayı seçmiş bir elin parmak sayısı kadar insanı kapsar, halbuki toplum bilinci oluşturulursa, bütün insanlar, tatil yapan herkes bilgi sahibi olabilir.
Umarım dediklerim mantıklı gelmiştir!
-Aleyna

Leave a Reply