Son durak; Singapur

Öncelikle bu turun başında Bangkok ve Phuket’i gezdik! Yazılar için şehirlerin üstüne tıklayın!


DCIM100GOPROUzak Doğu turumuzun son ayağı olan Singapur’u da sizlere anlattıktan da sonra bir gezi daha tamamen geride kalmış olacak diye üzüldüğüm için bu işi içten içe hep ileri atmaya çalışmıştım ama sanırım zamanı geldi. Singapur’da 2 gün geçirdiğimiz için bunu günlük tarzında değil de daha bir gezi yazısı tarzında yazacağım.

Singapur benim için en merak ettiğim yerlerden birisiydi çünkü kulaktan dolma da olsa ilginç kurallara sahipti, bunlardan biraz da olsa bahsetmem lazım çünkü Singapur’un neden bu kadar güzel, gelişmiş ve düzenli bir yapıya sahip olduğunu en çok da bu kuIMG_8035rallar açıklıyor;

1-Sakız çiğnemek ve haliyle yere atmak yasak

2-Yere tükürmek yasak

3-Çöp atmak yasak

4-Belgesiz evcil hayvan yasak

5-Bisiklet sürmek yasak

Ve yasak dediysek öylesine de değil, cezası 500 Singapur doları. Bu kuralları denetleyen hem sivil polisler var hem de turizm polisleri, yani denetlemede de cezayı uygulamakta da oldukça başarılılar. Uyuşturucu bulundurmak yIMG_8021a da kullanmanın cezasıysa “idam”.

Bildiğiniz gibi biz turla gitmiştik o yüzden birçok yere zorunlu da olsa gittik, işte o zorunlu, sıkıcı hatta kaçtığımız şeyleri anlatmaktansa Singapur’da gerçekten de yapılması gerekenlerle başlayalım.

1-Çevreyi tanımak ve harika fotoğraflar çekmek için Raffles Landing Side ve Merlion Park bölgelerine yürüyerek bir göz atabilirsiniz bunun dışında Çin ve Hint mahalleleri de hediyelik eşya ve yörIMG_8202esel yemekler için birebir.

2-Orchard Road. Otelimiz bu bulvardaydı (Hard Rock Cafe’nin hemen yakınında) bu sayede akşamları Orchard’da uzunca vakit geçirdik, tüm ünlü markaların mağazalarının yanı sıra şık restoranlar ve havanın sıcaklığından kaynaklı yer altından birbirine bağlı alışveriş merkezleri  de var, Singapur’un en şIMG_8047ık ve popüler bölgesi. Aklınızda almak istediğiniz şeyler varsa kesinlikle mağazaların yerlerini araştırıp ona göre yola çıkın çünkü cadde çok uzun ve mağazalar fazlasıyla dikkat dağıtıcı. Aynı zamanda neredeyse her şeyin fiyatı çok uygun özellikle de teknolojik ürünlerin.

3-Sadece otel müşterilerini alıyorlar ama havuza girmeyi denemekte yine de yarar var ; Marina Bay Sands Hotel. Singapur’un ikonik “infinity pool”u ve heybetiyle tanınan oteli gerçekten de infinity pool kapsamında Dünya çapında eşsiz bir deneyim sunuyor.

4-Gelelim en güzeline; Sentosa Island ve iFly Singapore ! Sentosa’ya eğlence adası demek daha doğru olur, her türlü ilgi alanına göre birçok seçeneğiniz var;IMG_8048

-Universal Studios, roller coasterlar

-Casino

-Giriş biletine dahil olan sıkıcı yerler (klasik akvaryumlar, ışık şovu vb..)

-Eksta bilet alınarak kullanılan atraksiyonlar (biz bunlardan en çok ilgimizi çeken luge’u denedik)

-iFly (pre skydiving diye tabir etsem çok doğru olur)

Önerilen Yazı: Bullet Journal 101 — ‘Bullet Journal’ nedir? Benim için mi? Nasıl başlarım?

Sentosa gerçekten de Singapur’a gitmişken kesinlikle gidilmesi görülmesi gereken bir yer. Roller coaster hayalimiz vardı ama zaman o kadar çabuk geçti ki Universal Studios’a zaman bile kalmadı, yani roller coasterlara da. Öneri olarak; yanınıza Singapur doları alın çünkü change office Sentosa’nın bir diğer ucunda ve eski Amerikan doları geçersiz, kesinlikle rahat ve ince kıyafetler seçin ama elbise giymeyin, yanınıza su alın. Bunlar bizim karşılaşmak üzereIMG_8122 olduğumuz sorunlardı, akılda bulundurmakta fayda var.

LUGE: Çok değişik bir alet, frenimsi şeyi ileri doğru itince hızlanıyor, geriye çekince yavaşlıyor, çok geniş bir parkuru var ve bu parkur aşağı doğru eğimli yani bu sayede hızlıca ilerliyorsunuz. Gerçekten çok keyifli, sizinle birlikte bu parkurda süren birçok kişi var yani çevrenizdeki insanların bağrışmaları ve gülüşmeleri tam bir motivasyon yaratıyor. Parkura çıkmak içinse en fazla 4 kişilik durmadan ilerleyen telefrik sistemi kullanılıyor. Luge’a binmeyecek olanlar bile sadece telefriğe binmek için geliyor, Singapur’u teleferikten izlemek gerçekten çok keyifli.

iFLY: Gelelim gelmiş geçmiş en güzel şeylerden birine, iFly! Tam olarak türkçede ne anlama geldiğini anlaDCIM100GOPROtamasam da Dünya’nın en büyüğü buradaki. Peki nedir iFly? Sentosa’nın ortasında kocaman ve bir o kadar da havalı bir binanın içinde skydive denemek mi istediniz işte tam yeri. Girişte bir sürü form doldurup 100 Singapur doları söküldükten sonra eğitiminize hazırsınız. 15-20 dakika özel bir odada skydive videoları izledikten sonra eğitmeniniz gelip sizi başka bir odaya geçiriyor bu odada uçuş sırasında yapılması gerekenleri, el işaretlerini öğretip size denettikten sonra uçuş kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı almaya hazırsınız! Kaç feetten atladığınıza göre aşağıdan o seviyede hava veriliyor, bu sayede yukarıdan düşüyormuşçasına uçmayı öğrenmeye başlıyorsunuz, doğru söylemek gerekirse hiç kolay değil! Ya benim gibi sürekli yere düşeceksiniz, ya da Aleyna gibi sürekli 36IMG_81320 derece durmadan döneceksiniz; ama her türlü yine de çok eğlenceli! Bir de bunun üstüne videonuzu ve uçarkenki fotoğraflarınızı alabiliyorsunuz tabi bu da ekstra ücrete giriyor ama Türk zihniyetiyle biraz pazarlık ve muhabbet bunları size ücretsiz hale getirebilir…

5-Sırada bizim göremediğimiz şeyler var… Singapur’da çok değişik uygulamalar var ve malesef biz denk gelemedik ama sizin zamanınız olacaksa ya da illa görmek istiyorsanız diye yazmak istedim; sarılınca kola veren Coca Cola makinesi, malzemeleri seçtiğinizde pizza veren Pizza Hut makinesi, hazır Starbuck içecekleri satan Starbucks makinesi ve şuan aklıma gelmeyen bir o kadar ilginç şey!

Kısacası Singapur 2 günde de eğlenilecek, 2 haftada da eğlenilecek bir yer. Doğası çok güzel, (dünyadaki tüm orkide örneklerinin bulunduğu bir botanik bile var) tarihi yeni olsa da öğrenilmeye değer, teknolojisi ve mimarisi çok gelişmiş, yüksek binaların yanı sıra hala doğal ve tüm kurallarıyle birlikte tertemiz ve güvenli bir yer; görmeye fazlasıyla değer!       IMG_8051

-Serra

Leave a Reply