ÇEKMECELER, Açmaktan Korkma!

Çekmeceler vizyondan çıkmış olabilir ama adından bahsettirmeye hız kesmeden devam ediyor. Şimdiden ödülleri toplamaya başladı. Vizyonda izleme şansı bulduysanız ne güzel kaçırdıysanız hala tek bir sinemada oynuyor. Peki neden izlemelisiniz?
Çekmeceler, Zenne’nin yönetmenleri Mehmet Binay ve Caner Alper’in ikinci filmi. Senaryosu yine Caner Alper’in elinden çıkma ince ince döşenişinden başıyla sonunun uyum içinde bir birine bağlanışından bunu anlamak zor değil. Tam 3 yıllarını verdiler bu filmi hazır hale getirmek için ve emeklerinin hepsine deymiş. Ama Çekmeceler benim için vizyonda izlediğim ve beğendiğim bir filmden çok daha öte… Benimde içinde bulunduğum, sinema dünyasına ilk adımımı attığım film. Sanat ekibiyle birlikte asistan olarak çalıştım ve başka hiç bir şey beni alarmımın ilk çalışıyla sabah 5te ayağa dikemezdi.

Peki siz bu filmi neden izlemelisiniz? Bence her şeyden önce artık bazı şeylere dur demenin vakti geldiği için, artık tabularımızdan kurtulmanın, bunca zaman konuşulmamış olanı konuşmanın zamanı geldiği için izlemeliyiz. Her hafta vizyona onlarca film giriyor fakat gerçekten kaçı bizi etkiliyor, bizi durup düşünmeye itiyor. En son sinemada ne zaman koltuğunuza çivilenmiş gibi öylece şaşkınlık içinde kaldınız. Hemde hikayenin gerçekten esinlenilmiş olduğunu ve filmde ne varsa gerçeğin azaltılmış hali olduğunu söylesem, işte izlerken bunuda unutmayın.

IMG_1106-0

IMG_1108

Bazılarınıza konu içeriksiz geldi her şeyi sekse bağladığını düşündünüz bazılarınız gerçeği yüzümüze ağır bir tokat gibi çarptığı için sevdiniz ben ise herkese ne ifade ederse etsin bir şey ifade ettiği için ve bir şekilde hepimizi içine çektiği için sevdim. Konuya gelirsek itiraf etmek istemesek bile hepimizin bildiği ve içinde bir yerlerde acı duyduğu bir konu. En basitinden sokakta yürürken giydiğimiz şeyden dolayı ya da sadece bir kadın olduğumuz için işittiğimiz o laf hepimizi rahatsız etmiyor mu? Çekmeceler bize bunu çok daha derin ve acı bir boyutta sunuyor. Ve sadece toplum tarafından gelen tacizin dışında aile içinden gelen tacizide gösteriyor. Hemde Entelektüel diyeceğimiz yani eğitimli bilgili gelişmiş bir ailede bu olayın yaşanması etkisini çok daha arttırıyor.

Çekmeceler genç kız cinselliğine dikkat çeken konusu, tüm potansiyellerini ortaya çıkarmalarını sağladığı oyuncu kadrosu ve görsel şöleniyle bize fark yaratan bir film sunuyor.

IMG_1107-0

IMG_1110-0

IMG_1105-0

-Pınar Binay (Konuk Yazar)

Leave a Reply