Muhteşem Yüzyıl : Teşhir-i İhtişam

MUHTEŞEM YÜZYIL : TEŞHİR-İ İHTİŞAM

Muhteşem Yüzyıl daha ilk başladığı günden gerek güçlü kadrosu, gerekse konusuyla Türk Dizi Tarihi’ne adını kazıyacağını çabuk belli eden dizilerden biri oldu. Zamanla ünü Türkiye sınırları dışına da çıkan dizi 50’yi aşkın ülkede 300 milyon izleyicisiyle bir televizyon fenomenine dönüşmeye başladı.Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan arasındaki aşk etrafında canlanan destansı hikaye; tarihten ilham alınarak yaratılan kurgunun , severek izlenen oyuncu kadrosunun yanı sıra dekor, kostüm ve mekan tasarımı ile bizleri büyük bir hevesle her çarşamba akşamı televizyon başına “Bu akşam Süleyman var.” cümlesiyle çağırmaya yetti de arttı bile.

TİMS Productions ve Istanbul Exhibitions tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam” sergisi Türkiye’de bir ilk niteliğinde. Yurtdışında ünlü yapımların film ve dizi setlerinin sergiye dönüşmüş hallerine hep denk gelir, bizim diziler için de yapılsa ne kadar turistik değer taşır derdik.

Sergide Muhteşem Yüzyıl’ın ruhuna dokunma ve dünyasını yakından hissetme şansını yakalayacak ; dizide yer alan setlerden yaratılan mekanlarda Muhteşem Yüzyıl’ın büyüleyici atmosferini görsel bir şölen zenginliğinde tüm dekor, kostüm ve aksesuarları ile keşfetmeye başlayacak; sizlere girişte verilen sesli rehberle hiç bir detayı kaçırmamış olacaksınız. (Serginin sonundaysa bizleri bekleyen son bir sürpriz görüyor; başta Kanuni olmak üzere hanedan üyelerinin profesyonelce yapılmış balmumu heykelleriyle tanışıyor, bolca fotoğraf çekiyoruz!)

Yabancı turistlerin bizlerden daha çok rağbet ettiği bu serginin Türkiye’deki önemini son bir kez hatırlatıp, kaçırmayın derim!

Muhteşem yüzyıllar, gezmeler ve tatiller dilerim!

-Serra

hd-muhtesem-130855KL

Leave a Reply