HASTAYKEN İZLENECEKLER LİSTESİ

Kış aylarını geride bırakarak yaza doğru adım atarken, havanın güneşli ve canlı gözükmesine aldanarak kalın giyinmeden çıkmanın getirdiği birtakım problemlerin sonucu olarak (Bunu, kısaca annelerin “Sıkı sıkı giyin bak, yoksa hasta olursun!” sözünü dikkate almamak olarak da tanımlayabiliriz) ben de artık “Burnu Kızarıklar” ve “Başı Çatlayanlar” kulüplerinin bir üyesiyim! Yaşasın!

large

Bu kulüplerin üyesi olarak ben de günler boyunca evde tıkalı kaldım ve ara tatilimizi yataktan çıkmamaya ant içmiş bir şekilde geçirmekteyim. Oldukça fazla film izledim, bir kitaba başladım, kağıtları rengarenk boyamaya çalıştım, bilgisayar oyunu bile oynadım. Anlayacağınız sıkıntının getirdiği dürtünün sonucu olarak türlü türlü şeyler yaptım. Bunları yaparken, evde benim gibi hasta hasta yatmakta olan insanları düşündüm ve sonuç olarak aklıma bu süreç boyunca izleyip en çok beğendiğim filmlerin listesini oluşturmak geldi. Kim bilir, belki yatağında hasta ve sıkıntıdan ruhunu teslim edercesine yatanlara yardımcı olabilirim belki!

Hazırsanız başlıyorum?

1) THE PRESTIGE (Prestij)

tumblr_mluxpvUQy91rob81ao6_r1_250

Imdb puanı: 8,5

Yapım yılı: 2006

Yönetmen: Christopher Nolan

Film yazarları: Christopher Nolan, Jonathan Nolan ve Christopher Priest

Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson, Michael Caine

Bu filmde olduğu gibi, önereceğim birkaç filmde daha yönetmen ve yazar koltuğunda Nolan kardeşleri görüyoruz. Onların yazıp yönettiği bir filmin kötü olması gibi bir şey şu ana kadar söz konusu bile olmamıştır. Bana kalırsa en güzel filmler hep onların elinden çıkıyor. İnanılmaz yaratıcılar, zekiler ve izleyicileri ekrana nasıl bağlayacaklarını biliyorlar. Eğer bilim kurgu tutkunu değilseniz, önerdiğim/önereceğim filmler pek size göre olmayabilir fakat ben yine de izleyip görmeniz gerektiğini düşünüyorum. Nolan kardeşler dışında; Hugh Jackman’a olan hayranlığım nedeniyle de bu filmi bir başka seviyorum. Tabii Christian Bale’ın da hakkını yememek lazım. Bana kalırsa ikisinin de oyunculuğu on numara, beş yıldız!

large (1)

Konusu: The Prestige, 19. yüzyılın İngiltere’sinde Viktorya Dönemi’nde geçmektedir ve iki tane sihirbazın hayatını ele almaktadır: Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden (Christian Bale). Önceleri, ikisi de Cutter (Michael Caine) adlı bir sihirbazın yanında çalışmaktadır fakat Angier’ın karısının Borden’ın hatası sonucu ölmesiyle ikisinin de yolları ayrılır ve hayatları intikamla rekabet üstüne kurulmaya başlar. Angier’ın tek istediği karısının intikamını almakken; Borden her seferinden Angier’dan daha üstün olabilmek adına yeni sihirbazlık numaraları oluşturur.

Film oldukça ilginç bitiyor ve hiç beklemediğiniz bir “cevap” ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bilim kurgu sevmiyorsanız bile izlemenizi şiddetle öneriyorum. Filmde geçen her türlü olayın sonunda sizi şoke eden bir açıklaması var ki bu da filmi olağanüstü ve imkansızlıktan çıkarıyor ve sizi filme daha çok bağlıyor.

2) INTERSTELLAR (Yıldızlararası)

tumblr_nmbo02lPO41tgt9nho1_1280

Imdb puanı: 8,8

Yapım yılı: 2014

Yönetmen: Christopher Nolan

Film yazarları: Christopher Nolan ve Jonathan Nolan

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Mackenzie Foy

Interstellar’ı, filmi izlememiş birisine açıklamak neredeyse imkansız çünkü ancak izlendiğinde anlayabileceğiniz türden bir kurgusu var. Aslında filmi anlamak için izlemek de yeterli değil, sonunda ayrıca araştırma yaparak oluşturulan teorileri okumak gerekiyor. Sonuçta Nolan kardeşler iki sene boyunca sadece filmdeki fizik kanunları üzerinde çalışmışlar, anlamak doğal olarak zaman alıyor.

large (3)

Konusu: Film, Dünya’nın artık yaşanılması mümkün olmayan; kum fırtınalarının, açlığın ve hastalıkların arttığı bir zaman diliminde geçiyor. Yeni gezegenler bulabilmek adına bir grup astronot oluşan solucan deliği sayesinde gezegenden gezegene dolaşarak yaşama elverişli bir yer bulmaya çalışıyorlar.

3) INCEPTION (Başlangıç)

large (4)

Imdb puanı: 8,8

Yapım yılı: 2010

Yönetmen: Christopher Nolan

Film yazarı: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy, Ellen Page, Marion Cotillard, Dileep Rao, Cillian Murphy, Michael Caine, Ken Watanabe

Inception da Interstellar kadar açıklaması zor olan bir filmdir ve yine Christopher Nolan’ın elinden çıkmıştır. Nolan, aslında kurguyu 2002’de oluşturmuş ve Warner Bros’a sunmuştur fakat daha fazla deneyimi olması gerektiğini düşündüğü için Batman Begins (2005), The Prestige (2006) ve The Dark Night (2008) adlı filmleri yaptıktan sonra 2009 yılında film üzerinde çalışmalara başlamıştır. Ayrıca film altı farklı ülkede çekilmiştir.

tumblr_nmguxy9IUW1s2pcrvo3_r1_400

Konusu: Cobb (Leonardo DiCaprio) ve Arthur (Joseph Gordon-Levitt) gelişmiş bir teknoloji ile insanların rüyalarına girerek bir şirket için fikir ve düşünce hırsızlığı yapmaktadırlar. Saito (Ken Watanabe) adlı bir karakterden bilgi çalmaya çalışırlar fakat Saito rüyada oluşturulan mimarinin eksikliği sayesinde kandırıldığını anlar ve Cobb ile Arthur’un başarısız olmasına neden olur. Sonradan kendisi de onlara katılarak bir başka şirketi çökertmek için, şirketin sahibinin rüyasına girerek beynine bir fikir yerleştirmek istediğini belirtir ve böylece film gerçek anlamda başlamış olur.

tumblr_nkg769NPM51r24ww4o8_r1_250

4) 3 IDIOTS (3 Aptal)

tumblr_midyx8KHFJ1s35coqo1_500

Imdb puanı: 8,5

Yapım yılı: 2010

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Film yazarları: Rajkumar Hirani, Abhijat Joshi, Vidhu Vinod Chopra

Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan, Sharman Joshi, Boman Irani, Omi Vaidya, Kareena Kapoor

3 Idiots, bahsettiğim diğer üç filmden farklı olarak, tür açısından komedi ve dram arasında gidip gelmektedir. Bir sahnede kahkahalarla gülerken bir diğerinde hüngür hüngür ağlayabiliyorsunuz. Kısacası, filmde sistem hem komik hem de üzücü bir şekilde işlenerek seyirciye sunulmuştur. Oldukça öğretici bir film olduğu için her yaştan insanın izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Böylece herkes kendisine filmdeki hikayelerden bir ders çıkarabilir.

tumblr_n4r81iAwdT1qkyq50o1_500

Konusu: Filmde, iki farklı zaman dilimi aynı anda işlenmektedir. Şimdiki zaman ilerlerken geçmiş zamanın hikayelerine de sürekli olarak geri dönüş yapılmaktadır. Film, Farhan adlı karakterin uçaktan inmek adına kalp krizi geçirme taklidi yapmasıyla başlar ve eski dostu Raju’yu da alıp Chatur ile birlikte on yıl önce iddiaya girdikleri yere giderler. İddiayı kimin kazandığını görmeleri için de Rancho’yu aramaya başlarlar. Rancho, üniversite yıllarından beri farklı düşünen ve diğerlerine göre çok daha zeki olan bir karakterdir ve Farhan ile Raju’nun hayatının oldukça iyi yönde şekillenmesini sağlamıştır. Hindistan’daki en iyi mühendislik okulunda okuyan bu üç arkadaşın hikayeleri anlatılırken aynı zamanda da eğitim sistemi eleştirilmektedir.

tumblr_mhurphiXlF1rm9kjpo1_500

-Pelinsu Arslan (Konuk Yazar)

Leave a Reply