Game of Thrones 5. Sezon’a Hazırlık

“One can not simply wait for 10 months to watch the 5 th season of Game of Thrones”.

Hazır olun, Game of Thrones’un 5.sezonu için 10 aylık bekleyiş sona geldi; 12’si pazar Amerika saatiyle akşam vaktinde 5.sezon’un ilk bolümü yayınlanıyor! 5.sezon , 4. Ve 5. kitapların birleşimi sayılır, yani bu iki kitaptaki çoğu olayı bu sezon ekranlarda görebileceğiz. Buna rağmen yapımcıların ve oyuncuların söylediğine göre bu sezonda kitaptan tamamen alakasız ve de farklı şekilde ilerleyen hikayelere rastlayacağız: bunun sebebi George R.R. Martin’in daha yazacak 2 tane kitabı olması ve bir kitabının ortalama 3-4 yıl alması. Dizinin 7.sezona kadar devam edeceğinin kesinleşmesi üzerine de George R.R Martin serinin gidişatını ve de olayların nasıl sonuca bağlanacağını, yani kısacası HER ŞEYİ yapımcılara anlatmış. Bu sayede dizi ve kitaplar birbirlerine artık paralel gitmeseler de aynı sonuca doğru ilerleyecekler, bu da demek ki dizide olacaklar artık bizim için tamamen bir sır!

(UYARI: SPOILER İÇERİR, EĞER DİZİNİN GEÇMİŞ SEZONLARINI İZLEMEDİYSENİZ OKUMAYI BIRAKIN!!!!!!)

Yabancı haber kaynaklarından okuduğum üzere bu sezon kitaptan farklı olarak Kings Landing’deki karakterler çok daha zor durumlarla karşılaşacaklar ve hatta izleyiciler onlara acımaya başlayacak. Kitapta hiç alakası olmayan iki karakterin yolları kesişicek, hatta hikayeleri biraz bağlanacak. Aynı zamanda kitapta ölmeyen, fakat dizide ani bir ölümle karşılaşacak bir de karakterimiz var, acaba kim..
4.sezonun sonu:

Tyrion Lannister, babasını öldürdükten sonra Varys’in yardımıyla bir gemi ile Westeros’tan Esssos’a doğru kaçmayı başarmıştır. Arya Stark ise Braavos’a giden bir gemiye :
-“Valar Morghulis (Herkes ölmelidir)”
-“Valar Dohaeris (Herkes hizmet etmelidir)”
şeklindeki ilginç konuşma sayesinde binip, daha önce tanıştığı Jaqen H’aqhar adlı adamın da üyesi olduğu, “Yüzsüz Adamlar” adlı gizemli ve OLDUKÇA karanlık, hatta korkutucu bir suikastçı topluluğunu keşfetmeye yelken açar.

Eyrie’de kurnaz Peter Baelish ve eskisi kadar da masum olmayan Sansa(artık siyah saçlı gayrimeşru çocuk Alayne Stone) hala kendilerini Cersei ve Eyrie’nin açgözlü lordlarına karşı güvene almak için ustaca planlar yapmaktalar ( Teyze Lisa’yı uçurumdan itmek yetmemiş belli ki). Yine kurnazca planlar yapan kişiler listesine bu sefer Dorne’dan karakterler de girecekler, hatta temin ederim ki bu karakterler diğerlerinden çok daha acımasız ve de tehlikeliler!

Duvar’daki epik savaştan sonra işler biraz daha durulmaya başlamıştı, her ne kadar güç dengeleri sarsılmaya başlasa da. Kral Stannis Baratheon sayesinde Mance Rayder’ın barbar ordusu dağılmış, Mance dahil bir çok savaşçı esir alınmıştı. Stannis ve Melissandre’ın ise Jon Snow’u taht için kullanma planları yavaş yavaş ortaya çıkmakta.

“Yenilmez” Tywin Lannister, oğlu Tyrion’ın bir armağanı olarak göğsünün ortasından vurulduğundan beri Kings Landing’te sular durulmuyor. Cersei, Jamie ve de onların “yasak aşklarının meyvesi” masum Kral Tommen (İronik bir şekilde kendi düğününde ölen Joffrey yerine), yas tutmayı bir kenara bırakıp intikam planları kurmaya çoktan başlamışlardı. İç ve dış tehditlerle sarılı Cersei’nin nefret beslediği Margaery ise Tommen’la evlenip Kraliçe olmak için elinden geleni yapmaya hazır. Bu sırada şehirde halk din adamlarının kışkırtmaları ile gittikçe huzursuzlaşmakta ve yönetimden hiç de memnun oldukları söylenemez!

Meereen’de, bir okyanus ötesinde Kraliçe Daenerys Targaryen ve her sezon daha da büyüyen takımı (Daenerys’in arkasından işler çevirdiği için Daenerys’in uzaklaştırdığı Mormont’ı unutmamalı) Meeren halkını bir isyan başlatmaktan uzak tutmaya çalışıyorlar. En güçlü silahı, Ejderhaları ortalıkta görünmüyorlar çünkü son bölümde Daenerys, Viserion ile Rhaegar’ı yarattıkları kaos yüzünden gözden uzak bir mağaraya kitlemişti fakat Drogon kaçmayı başardığından hala dışarıda dolanıyor, bu da Daenerys için bir sorun daha demek oluyor.

Geride bıraktığımız 4 sezonun kısaca özetlerinden sonra sizi daha çok kan, daha çok entrika ve de kitaptakilerden bambaşka sahnelerle karşılaşacağımız 5.sezonun ilk bölümünü bu pazartesi ilk fırsatta izlemeye davet ediyorum!

-Sinan Onukar  (Konuk Yazar)

Leave a Reply