Analog Günlük : Film Çorbası

ANALOG GÜNLÜK : FİLM ÇORBASI

000007zBeni eskiden beri tanıyanlar küçüklüğümden beri türlü türlü fotoğraf makineleri kullanmayı çok sevdiğimi, şu son 1.5 yıldır da fotoğrafçılıkta gerçek ilgim olduğunu fark ettiğimi analogla uğraştığımı az çok bilir. Banyodan çıkan tab edilmiş filmleri alınca yaşadığım heyecan, fotoğraf çekerken yaptığım birkaç numaranın fotoğrafa etkisi, bayat ya da farklı000008zfilmlerin&değişik banyoların yarattığı farklı sonuçlar; beni dijital dünyadan,en azından biricik Nikon’umdan, bu sebeplerle uzaklaştırmış oldu…

000013z“Film çorbası” kavramını ilk duyduğumdaysa aklıma ilk gelen şey multiple exposure(filmi sarmadan birkaç pozu üst üste çekmek) türünde bir çalışma oldu. Ne zamanki araştırdım, karşıma tamamen benlik (biraz da uğraş gerektiren) bir uğraş dalı çıktı! Aslında uğraş gerektiren kısmı yapmadan önce “diğer insanlar ne yapmış” , “başkaları neler çekmiş” diye yapılan araştırmalar, bundan sonrası tamamen hayal gücüne kalmış. Çeşitli sıvıların içine film rulonuzu atıyorsunuz ve bir süre bekliyorsunuz, ta da! Fotoğraf çekmeye hazırsınız.

İlk denemem olduğu için oldukça heyecanlıydım, şimdi sizle kendi yaptığım çorba tariflerimi paylaşacağım ama okuduğuma göre aynı sonuçları, renkleri vs elde etmek bir dahaki seferde imkansızmış. Ama bazı maddeler var ki (tuz ve limon gibi) onların yarattığı şekiller hep aynı, sadece yoğunlukları değişiyor.000012z

1 : Çay + Çamaşır deterjanı + Tuz

2 : Kırmızı şarap + Tuz

3 : El sabunu + Bulaşık deterjanı + Tuz

4 : Tonik + Çilek Likörü

Filmleri bu karışımların içine ayrı ayrı atıp yaklaşık 5 saat boyunca beklettim ama siz 15-20 dakika da bekletebilir ya da bu maddelerden herhangi birini sıcak kullanıp 3-4 dakika bekleterek de işi bitirebilirsiniz. Yani tamamen serbestsiniz. Bu işlemden sonra filmlerin yapışmasını engellemek için suyun içinde 5 dakika kadar tutarak işinizi sağlama alabilirsiniz aksi takdirde filmi makineye takıp çekmeye başladığınızda yapışarak yırtılabilir. 000011zBundan sonraysa filmlerinizi güneş alan bir yere birkaç haftalığına kurumaya bırakıyoruz.

Ben bu işlemi mart ayında yapmıştım o yüzden fazla güneş yoktu 1 ay kadar beklettim, ondan sonra kullanmaya başladım. Sonuçta o kadar kimyasal reaksiyona girmiş, yapısıyla oynanmış filmlerimi her türlü dış riske karşı korumam lazımdı!

Ama evdeki hesap çarşıya uymadı tabi, çay 000010zçamaşır deterjanı ve tuzla yaptığım filmim fazla reaksiyona girdiği için (çok uzun süre bekletmişim) makinenin içinde yarısı yırtıldı ve 12 filmim aramızdan hüzünle ayrıldı. Buna en çok üzülme sebebimse çıkanların çok güzel olması, yani yırtılmasaydı bir o kadar daha güzel fotoğrafım olacaktı ama eldeki yetinmenin de faydası var. Sonuçta ilk denememdi ve bu kadarı bile çıktığı için gerçekten çok mutluyum.Bir sonraki denememdeyse traş köpüğü, kahve ve sirke denemek üzere!

-Serra

000006z   000009z000005z 000004z

One thought

Leave a Reply