Biraz Listeler Üzerine Biraz da Kahve

Geçtiğimiz günlerde şans eseri ” The Bucket List ” filmini izledim. Türkçeye ” Şimdi Ya Da Asla ” olarak çevrilmiş bu film hastanede neredeyse birbirlerinin tam zıttı olan iki kişinin hayatlarının kesişmesini anlatıyor. Bu iki yeni arkadaş kendilerine ölmeden önce yapılacaklar listesi yapıyorlar ve listedeki her bir maddeyi tek tek silmek adına yolculuğa çıkıyorlar.

Ama asıl bahsetmek istediğim şey film değil. Her yılbaşı ya da yaza yaklaşırken veya yeni bir yaşa girerken yaptığımız ama hiç bir zaman gerçekleştirmeye ya fırsat ya da cesaret bulamadığımız listeler. Yazmak insanı en çok rahatlatan eylemlerden biridir. Mesela ben ertesi güne ya da haftasonuna yapmam gereken şeyleri madde madde yazıp bi listeye dönüştürürüm ve gözümün önünde bir yere koyarım ve o işleri bitirene kadar da kaldırmam. Ama beni en çok eğlendiren şey o listeleri yapmak değil yaptığım şeylerin üstünü çizmektir. O zaman bir başarı duygusu hissederim. Yine aynı şekilde canımı sıkan bir şey ya da bir şeyler olduğunda onları da listelerim. Hatta bir dakikalığına defteri açarım pat pat pat aklıma gelenleri yazarım sonra kaparım. O anda ne yazdıysam ve hangi sırada yazdıysam onlar beni en çok meşgul eden şeylerdir anlarım. Bu listeler aynı zamanda sonra geri dönüp çözdüğüm sorunlarımı görmeme yardımcı olur. Ve siz benim düştüğüm hataya düşmeyin hepsine tarih atmayı unutmayın:)

Ve yine yaz yaklaşırken yeni bir listemi sizinle paylaşmak istiyorum.

  • İlk defa gittiğim bir şehirde kaybolmak ( çünkü bir şehri tanımanın en iyi yolunun içinde kaybolmak olduğunu savunuyorum )

  • Sinema ile ilgili çalışmak ve kendimi o dünyanın içinde hissetmek

  • Geçen yılkinden daha unutulmaz bir doğum günü kutlamak

  • Yeni bir spora başlamak

  • Okumak istediğim kitaplardan en az 3 tanesini bitirmek

  • “Watchlist”imi makul bir sayıya indirmek

Şimdi sıra sizde önünüze iki kağıt parçası alın ve bir tanesine yapmak istediklerinizi diğerine de dertlerinizi yazın ama bütün bunlar 3 dakika içinde bitmiş olmalı yoksa üstünde düşünmeye vakit bulur ve doğalıktan saparsınız.

Ve yazıyı tekrar filme dönerek, filmde ilgimi en çok çekmiş olan Kopi Luwak kahvesiyle ilgili bir şeyler ekleyerek bitirmek istiyorum. Bu kahve Asian Palm Civet adı verilen bence biraz tilkiye birazda fareye benzeyen bu hayvanın kahve çekirdeklerini yemesi ve daha sonra sindirip dışkılamasından sonra toplanıp işlenmesiyle yapılıyor ve dünyanın en pahalı kahvesi olma özelliğini taşıyor. Hayvanın resmini ve fiyatlarına bir göz atabilmeniz için Amazon sayfasını koyuyorum . Unutmadan listeme eklemede bulunmalıyım:

  • Kopi Luwak kahvesini denemek

http://www.amazon.com/s/ref=sr_nr_n_0?fst=as%3Aoff&rh=n%3A16310101%2Ck%3Akopi+luwak&keywords=kopi+luwak&ie=UTF8&qid=1430067908&rnid=2941120011

Indonesians Farm Civet Cats To Produce World's Most Valuable Coffee

-Pınar Binay (Konuk Yazar)

Leave a Reply