Bio-Bus

İnsanoğlu her gün dünyayı biraz daha kirletirken aynı zamanda her gün onu korumak için çevre dostu fikirler üretiyor. Bu fikirlere bir yenisi de İngiltere’den eklendi. Benim bu zamana kadar duyduklarım içerisinde hem en komiği hemde en işe yarayabilir olanı olabilir. İşte BİO-BUS. Evet bu bir otobüs, hem de normal hayatta normal yolda seferler yapmaya başlamış bir toplu taşıma aracı peki onu diğerlerinden farklı kılan özelliği ne? Onu fark edilir yapan bu otobüsün insan ve yemek atıklarıyla çalışması.

bio-bus

Oldukça göze çarpan bir tasarıma sahip olan bu otobüs 40 kişilik oturma kapasitesine sahip, ve insan atığıyla çalışan ilk İngiliz Beetle. Yazıyı okumaya devam ettikçe hepimizin aklında aynı soru belirdi tahmin edebiliyorum. Peki kokmuyor mu hayır kokmuyor, çünkü gazlar ve atıklar direk alındıkları gibi kullanılmıyor. Önce yaklaşık 15 gün süren bir süreçten geçiyor sonrada benzin yerine kullanılabilir hale geliyor. Bu otobüs tam dolu depoyla 305 km civarı gidebiliyor. Ve bir insanın bir yıllık dışkısı ile ortalama 55 km gidebiliyor. Bana bu sayı az gibi geldi fakat sadece insan dışkılarından faydalanmadıklarını aynı zamanda nehirlerin yakınlarında oluşan gazlardan vb. faydalandıklarını düşünürsek oldukça iyi bir uzaklık.

Umarım insanlar yeni fikirler ürettiği kadar küresel ısınmayı durdurmak ve dünyayı korumak içinde faydalı ve uygulanabilir fikirler bulur.

Bio-BusInfographic

-Pınar Binay (Konuk Yazar)

Leave a Reply