Bu Ayın Favori Dizisi: THE MENTALIST

Vee Karşınızda Ayın Dizisi: The Mentalist

Son zamanlarda, boş kaldıkça izlemekten çok, izlemek için özellikle vakit ayırdığım bir dizi olan The Mentalist; 2008 yılında CBS’de yayınlanmaya başlamış olan yedi sezonluk bir Amerikan dizisidir. Senarist koltuğunda Bruno Heller, yönetmen koltuğunda ise Chris Long ile David Nutter bulunmaktadır. Biliyorum, özellikle öğrenmek istediğiniz isimler bunlar değil. Lafı daha fazla uzatmadan sizi oyuncularla tanıştırayım.

Simon Baker (Patrick Jane) 

Simon+Baker+CBS+Celebrates+100+Episodes+Mentalist+jqMlZpgeXQ2l

            Robin Tunney (Teresa Lisbon) 

robin_tunney_the_mentalist_100_episode_celebration_in_los_angeles_13_october_2012_zoi8ZNaU.sized 

            Tim Kang (Kimball Cho) 

Tim+Kang+CBS+Celebrates+100+Episodes+Mentalist+XAh8Wb65m8-l

            Owain Yeoman (Wayne Rigsby)

Owain+Yeoman+poses+up+during+photo+call+Mentalist+1ZNXlwwg7a_l

            Amanda Righetti (Grace Van Pelt)

full-amanda-righetti-the-mentalist-1584469115

           

Artık oyuncuları da tanıdığınıza göre dizinin konusuna geçebiliriz. The Mentalist, Simon Baker’ın oynadığı Patrick Jane adlı karakterin hayatı etrafında dönmektedir. Jane, CBI’da (California Bureau of Investigation) çalışan bir danışman dedektiftir. Daha doğrusu bu, polislerin ona hitap ediş şeklidir. Fakat kendisi bir danışman olmanın dışında, her türlü davayı çözebilmeyi başaran oldukça ünlü bir “medyum”dur. CBI’da çalışmadan önce öteki dünya ile iletişime geçebildiğini söyleyerek televizyon programlarına katılan Jane, yapmadığı şeyler için oldukça yüklü miktarda paralar kazanıyordu ve bu sayede birçok müşteri elde edebilmeyi başarmıştı.

Bir gün, televizyon programlarının bir tanesinde Red John adlı seri katil hakkında “Tanrı vergisi olan güçlerini” kullanarak atıp tutmaya başladı. Her ne kadar izleyiciler dediklerinden etkilenmiş olsalar da aynı şey Red John için geçerli değildi. Jane’in karısını ve kızını öldürerek söylediklerinin intikamını alan bu seri katil, Jane’in pembe bulutlardan oluşan hayatının kara sulara boğulmasına neden oldu. Bunun üzerine ana karakterimizin yeni hayatı şekillenmeye başladı. Artık bir medyum olduğunu söyleyerek insanları kandırmakla uğraşmıyor, dedektiflik bürosunda çalışarak Red John davasıyla birebir ilgileniyordu.

tumblr_msrwozYcaX1rne3n4o1_500

Bana kalırsa eğer, dedektiflikle ilgilenen biriyseniz The Mentalist sizin için oldukça ideal bir dizi. Her bölümde farklı bir dava çözülüyor ve bu davaların bazıları Red John ile bağlantılı çıkıyorlar. Bu bağlantıları kavrayabilmek, zaman zamansa katilin kim olduğunu tahmin edebilmek dizinin takipçilerini oldukça tatmin ediyor. Ne de olsa IMDB’de 8,1 puan almış bir diziden bahsediyoruz, kendisine bağlıyor olması çok normal.

Ayrıca, The Mentalist’i izlemenin hem hayata olan tutumunuzu, hem de bakış açınızı değiştirebileceğini düşünüyorum. Çünkü diziyi izlerken kendinizi her türlü acının içinde bulabiliyorsunuz. Bir an, ailesini kaybetmiş hayatta hiçbir amacı olmayan bir karakterle bütünleşirken, dizinin başka bir dakikasında kendinizi öldürülen kişinin yakınlarının yerine koyabiliyorsunuz. Aynı zamanda, katilin kim olduğunu anlayabilmek tumblr_mxapbqM9U31rhxvako2_500için dizinin tüm detaylarını göz önünde bulundurarak Rigsby, Lisbon, Van Pelt, Cho ve Jane’den oluşan dedektif ailesinin bir üyesi oluyorsunuz. Bu da günlük hayatta başınıza gelen bir olayı değerlendirme biçiminizi değiştirebiliyor, başka açılardan bakabiliyorsunuz. Tüm bunları yaparken de kahkaha atmayı unutmuyorsunuz. Açıkçası, beni diziye en çok bağlayan şeylerden bir tanesi de bu oldu. Bölümde hangi konunun işlendiğinin bir önemi olmadan oyuncular sizi her dakikasında güldürmeyi başarabiliyorlar.

Neyse, ben lafı daha fazla uzatmayayım. Umarım The Mentalist’i en kısa sürede izlersiniz ve siz de en az benim kadar seversiniz. Ee, ne desek o zaman? İyi seyirler!

-Pelinsu Arslan (Konuk Yazar)

tumblr_mslohs8sHt1r0bnipo1_r1_500

Leave a Reply