Bahar Tatili Fotoğraf Günlüğü : Mersin

Akdeniz’de her ne kadar ne popüler şehir Antalya olarak görülse de bana göre Mersin; Antalya kadar turizme çok açılmamış haliyle, ilkbahar ve sonbahardaki güzel havasıyla ve Los Angeles’ı andıran palmiyelerle dolu sahiliyle Antalya kadar ilgiyi hak ediyor. Nisandaki bahar tatilimde İstanbul’un soğuk havasından uzaklaşıp Mersin’e gitmem fotoğraf arşivim için de iyi oldu!

Nisan ayında Eskişehir ve Bursa’da kar yağarken, Mersin’de insanların denize giriyor olması sanırım iklimini yeterince özetliyor.

“Mezitli” ilçesinde yeni açılan ve adını çok duyduğum ismini MÖ 700 yılından kalma Soli Pompeipolis Antik Kenti’nden alan Pompei Beach’e kahvaltı için uğradık. Kabul etmem gerekir ki denize giren bir sürü kişiyle birlikte benim de denize giresim geldi. Çıkıştaysa çok yakında bulunan az önce bahsettiğim Soli Pompeipolis Antik Kenti’ne uğradık. Çalışmalar hala devam etmesine rağmen kesinlikle görmeye değer!

Sahil şeridiyse 300-350 kilometre olunca haliyle fotoğrafların çoğunda deniz de yer alıyor!

Bu seferki gidişimde “Tarsus” ilçesinde yer alan yeni keşfedilmiş bir mağarayı ve yeni görme şansım olan -Grand Canyon’u aratmayan- bir kanyonu da gezme şansım oldu.

Biraz daha Antalya sınırını yaklaşıp “Silifke” ilçesine gidinceyse “Cennet-Cehennem” obruklarını da keşfetmiş oldum. Her ne kadar keşif için aşağı inen insanlar olsa da ben yukarda kaıp görüntünün keyfini çıkaranlardan oldum.

Yine Silifke’de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisi “Narlıkuyu”. Hem manzarası hem de Silifke’den avlanan taze balıklarıyla gerçekten de her öğesi ayrı ayrı tatili çağrıştırıyor.

Yanıma revolog filmlerimi almış olmam da gittiğim her yere farklı bir tema katmış oldu! Mersin’in esnafı da gerçekten oldukça misafirperver, hele bir de öğrenciyseniz. Filmlerimi tanesi 10 liraya banyoya bırakıp ertesi gün alıyor ve İstanbul’a dönmeden hepsini görmüş oluyorum 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Resimlerin hepsine ulaşmak için lomography sitesindeki evimi ziyaret edebilirsiniz,

-Serra

Leave a Reply