Fisheye No. 2 ile New York’ta Bir Hafta

Eskiden beri en çok görmek istediğim şehirlerden biri olan New York, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin değil, aynı zamanda Dünya’nın da birçok alanda merkezi gibi bana göre. 2014 yazı için uzun uğraşlar sonucu yaptığımız programda, 3 haftayı Washington DC’deki Georgetown Universitesi’nin yaz okulunda geçirdikten sonra, son hafta New York turunu kaçırmaya hiç niyetim yoktu!

Washington’dan New York’a doğru olan rotamızda, Delaware ve Philadelphia’da mola vererek 5-6 saatlik bir araba yolculuğunun sonunda New York’a varmıştık. Bir haftamız olduğu için haliyle fazla turistik olan yerleri gezme şansımız oldu, boş zamanlardaysa alışveriş için Fifth Avenue’ye koştuk. Bir haftalık New York, bizim için fragman tadında oldu ama bu süre içinde bile bol bol gezdik.

Peki bir haftada New York’un ne kadarı gezilebilir? Nereleri görmek gerekir?

Öncelikle tarihler uyuyorsa, tatili 4 Temmuz’a denk getirip havai fişek gösterilerini görmek, tüm aktiviteleri ve Amerikan kültürünü yaşamak için kendini en yakın merkeze at! Bot turlarından ilgi alanında olanı satın al ve bu sayede hem Özgürlük Heykeli’ni görüp aradan çıkart, hem de New York’a bir de denizden bak.

853x576x2

853x576x2-1

Eğer sen de benim gibi rollercoaster tutkunuysan, sabah erken saatte çıkıp bir gününü de Six Flags’e ve ayrıca Coney Island’a ayırmanı şiddetle tavsiye ediyorum. Coney Island’da denize de girebilirsin, bu yüzden yanına mayonu ve güneş kremini de almayı unutma!

853x576x2-2

853x576x2-3

Central Park’sa aslında kısa bir yol çizdiğinde bile 1-2 saate çıkabileceğin ama tadını çıkarmak için tüm gün ördekleri besleyip, müzik dineyip, kitap okuman gereken bir yer, tabii bizim o kadar zamanımız yoktu!

853x576x2-4

853x576x2-5

11 Eylül’ün anısına, İkiz Kulelerin bir zamanlar temelinin olduğu yere çok anlamlı bir tasarım havuz yapmışlar, müze kısmı da yine oldukça etkileyici.

Gelelim Times Square’e! Kalabalıklığı beni her ne kadar boğsa da, sanırım en çok sevdiğim yerlerden birisi oldu. Tüm o canlı etkiyi yaşamak için akşam gitmekte fayda var! Zamanın kalırsa Broadway’e de bir göz atabilirsin! Bir akşamını da Empire State ya da Rockefeller Center’ın “gözlem güvertesine” ayırıp, New York’u ışıl ışıl görmeni de öneririm.

853x576x2-6

-Serra

One thought

Leave a Reply