YENİ LEZZET DURAKLARI – MODA

Son zamanlarda çok net gördüğümüz bazı şeyler var Istanbul’da: Karaköy’ün yavaş yavaş sıradanlaşsa, tabir-i caizse “mainstream”leşse bile hala çekiciliğini koruması, bunun dışında örneğin Topağacı, Galata gibi bazı belli muhitlerin eskiye kıyasla  daha da  “in” olmaya başlaması. Bu muhitlerden biri de kesinlikle Moda oldu bu sene. Mimarisi, insanlari, konumu ile Istanbul’da “Korunmuş cennet” gibi bir yer Moda. Oysa artık sadece korunmuş bir yer olmaktan çıkıp Kadikoy’ün yenilikçi ruhuna ayak uydurmaya, genç bir sürü girişimcinin dükkan ve cafe/restaurantlarını açmaya başladıkları bir yer oldu Moda. Daha çok küçük ve artizanel ürünler çıkaran kafeler buluyoruz Moda’da. Birbirinden farklı, her biri küçücük iç alanlara sahip olduğundan masalarını dışarıya taşıran bu kafeleri en iyi niteleyen sözcük “Samimi”. Samimi diyorum çünkü insan bu kafelere girerken Karaköy’de artık, dediğim gibi, “mainstream” yani fazlasıyla sıradan hale gelen ve herkesin gittiğinde fotoğraf koyduğu, sadece adı olan; veya bebek/yeniköy/tarabya civarındaki müşteri beğenmeyen; ya da Nişantaşı/Topağacı/Bağdat Caddesi’nde olduğu gibi çoğunlukla insanların etrafta kim var kim yok diye yoklamak için gidip birbirlerini süzdükleri “mekanlar”dan olmadıklarını anlıyor. Bu kafelerde ev yemeklerinden vegantabaklara, artizanel ekmeklerden kavanozda çikolatali tatlılara, 3.nesil kahvelerden oreolu smoothielere kadar, Istanbul’un daha “In” semtlerinde bir kafede bulunsa hemen herkesin instagrama koyup bütün sahte “yemek” hesaplarının “gezdim” diye fotoğraflarını koyacağı, lezzetler bulabilmeniz mü
20150329_161327_resized_1mkün. O kadar çok övdüm ki kendinize “Peki bu kadar güzel olan yerler neresi ki?!” diye soruyor olabilirsiniz, hemen cevabını vereyim. Moda’da önünden geçtiğim, arkadaşlarımın bensiz veya benle gittikleri, bir kez falan uğrayıp hızlıca bir şey atıştırdığım çok kafe var, bunların çoğunda çok değişik ve çok özel lezzetler olduğunu biliyor ve vakit/ulaşım sıkıntılarım yüzünden bunların hepsine gidemediğim için oldukça üzülüyorum fakat gidebildiğim ve inceleme fırsatı bulduğum iki yerden mutlulukla bahsedebilirim size: “Naan Bakeshop” ve “Walters Coffee”.

5-walters-coffee-moda
Naan Bakeshop aslında yeni bir yer değilmiş, Reşitpaşada’ki firınında artizanel ekmeler yapıp restoranlara satıyormuş fakat restoranlar onu normal bir tedarikçi gibi görmeye başlayınca o da dükkanı kapayıp, Moda ahallisine karışarak yeni yerini açmış, iyi ki de yapmış!
Normalde “benim mekanim” diyebileceğim bir yer yok Istanbul’da çünkü bir yere gideceksem eğer hep yeni bir yeri tercih ederim fakat Naan beni ortamı, dekorasyonu, ekmekleri, tatlilari, her şeyiyle o kadar etkiledi ki artık okulda kaldığım hernaan1 fırsatta Naan’a geliyorum. Naan’daki ekmeklerin hepsi birbirinden özel, benim favorilerim ceviz-üzüm ve ekşi mayalı. Başka yiyecek bir şey önermiyorum çünkü her gün farkli bir şeyler çıkarıyorlar ve hepsi de inanılmaz başarılı! Eğer bisikletle gelirseniz %10 indirim de yapıyorlar. Beni Istanbul’un karmaşası ve onca stres arasında mutlu ve huzurlu hissettiren bu mekana en kısa zamanda gitmelisiniz. Diğer yerimiz ise Kadıköy’e 3.nesil kahvecilik açısından yepyeni bir soluk getiren Walter’s Coffeeshop. Buraya girdiğinizde kendinizi Breaking Bad’den bir sahnede gibi hissetmeniz mümkün. Oldukça ferah ve kendine özgün dekorasyonu, kendi gözünüzle görmeniz gereken çalışanları ve de Istanbul’da benim bulduğum tek somonlu bagelı ile adından şimdiden Instagram ve bloglarda söz ettiriyor. Okulumuzun dibinde olması (Aşina mutfak yanı, ilkokul’un soluna sapıp moda’ya gitmek yerine dümdüz aşağı iniyorsunuz önünüzdeki yoldan, sarı tabelasi görülüyor zaten), Cortado (sütlü shot espresso) gibi oldukça başarılı kahveleri, kendi kahve çekirdeklerinizi öğütebilme imkani vermesi size ve de Saint Joseph’lilere özel %20 indirimiyle Çekirdek ve çevre kafelere (180 vs..) rakip bir yer. Umalım da buraları da kalabaliktan dolup taşmasın, müşteriye ilgi ve lezzetlerini kaybetpizzmesinler!

b_19991

-Sinan Onukar  (Konuk Yazar)

One thought

Leave a Reply