ANALOG GÜNLÜK : FİLM ÇORBASI 2

İlk film çorbası deneyimde çay, çamaşır deterjanı, tuz karışımı yaparak filmi bunun içinde bekletmiştim ve sonuçlar “enfes”ti! Bu seferki deneyimde ise tonik, çilek likörü ve göz kararı tuzla bir film çorbası yaptım ve sonuç çok daha güzel oldu!

Bahar denince, akla klişe şekilde çiçekler gelir, İstanbul’da bahar kavramıysa akıllara direkt olarak laleleri ve lale bahçelerini getiriyor. İstanbul Lale Festivali kapsamında dikilen binlerce lalenin bana en yakında olanını, yani Göztepe Park’ını seçtim ve neyse ki bu sezonki lalelerin de sonuna yetişebildim. Hazırladığım film çorbasının yarattığı etki de şansıma tam da ilkbahar teması çıktı!

Filmimi, 4 saat boyunca hazırladığım karışımın içinde beklettim. Çıkarınca 4-5 dakika suya tuttum ve son aşama olarak da 3 haftalığına güneş alan bir yere kurumaya bıraktım.

Filmi, yaptığın karışıma atıp istediğin kadar beklettikten sonra yapman gereken en önemli şey, 4-5 dakika boyunca suda tutmak sanırım. İlk sefer acemiliğime gelmişti ve film makinenin içinde yırtılmış, kurtarılamaz bir hale gelmişti. Bu sefer işimi sağlama aldım, iyice suda beklettim ve tüm pozları çektim. Bu denememdeki sorunu da filmi sararken yaşadım ama bunu da bir sonraki deneyimde çözüp, üreteceğim çözümü sizlerle paylaşmayı umuyorum.

Senin denediğin farklı film çorbası tarifleri var mı? Tariflerini yorumlarda paylaşmaktan çekinme!

-Serra

One thought

Leave a Reply