Film Değiş Tokuşu : Singapur, Londra ve İstanbul

Lomography ile ilk ilgilenmeye başladığımda ve sitedeki iletişimin lomograficiler arasında film değiş tokuş imkanı sağladığını öğrendiğimde, acemiliğime dayanarak bu olayı yapılacaklar listemin en sonuna koymuştum. Bu düşüncemin üstünden neredeyse 2 yıl geçti ve Mayıs ayında, en sevdiğim şehirlerdeki Lomograficilerle ilk film değiş tokuşumun sonuçlarına kavuştum: İstanbul x Singapur ve İstanbul x Londra!

Deneyimlerime dayanarak, film değiş tokuşu ile doğru sonuçlar almak için birkaç tüyo hazırladım:

1. Bir Lomografici bulmak

İşe öncelikle seninle bunu yapmaya hevesli birini bulmakla başlayabilirsin. Ben galiba biraz şanslıydım bu konuda, çünkü bu iki Lomograficiye de şans eseri denk geldim. Singapur’dan olan Richard’ın daha önceden de deneyimi vardı bu konuda, Marie ise benim gibi ilk defa deneyecekti ama o da Lomography Londra’da çalışıyordu; yani aralarında yine en acemileri bendim.

2. Filme karar vermek

İkisiyle de, film olarak karmaşık olmayan basit bir film seçtik, Fuji Superia 200. Kargo işiyle de fotoğraf çekimiyle de aynı zamanlarda uğraşmak istediğim için ikisiyle de başlangıcı aynı zamanda verdik. Richard ve hem 36’şar poz çektik ve birbirimize yolladık, Marie ise hatalarımızı görebilmemiz adına ilk filmin sonuçlarından sonra ikinciye başlamayı önerdi.

3. Kareyi işaretlemek

Filmi yerleştirdiğinde fotoğraf çekeceğin kareyi kalemle işaretleyince, karşındaki filmi makineye taktığında yine aynı hizaya getiriyor ve bu sayede fotoğraflar aynı kareye denk geliyor.

4. ISO ayarı

Mesela ISO değeri 200 olan bir film için makineni 400 ISO’ya ya da 200 olan için 100’e ayarla. Karşındaki çekim yaparken de orjinal ISO değerini ayarlayarak çekim yapsın. Ya da 200’lük filmi ikiniz de 400’de çekin. Açıkçası ilk seferde işin bu kısmını tamamen unutup, ISO’su 200 olan filmi 200 ile çekmiştim ama daha sonra 400’le çektiğim arasında pek fark bulamadım. Eminim bunun profesyonelce ya da tamamen deneysel bir açıklaması vardır. Yine de işini şansa bırakma!

5. Sokağa çık ve fotoğraf çek!

Karşındaki Lomograficiyle belli kararlar verip “5.fotoğrafta ikimiz de bina fotoğrafı çekelim” ya da “10.da kendi fotoğrafımızı çekelim” tarzında küçük çılgınlıklar yapabilirsiniz. Belki yine şans eseridir ama işin içine giren bulutsuz gökyüzleri her şeyi yutmuş, önerim onlardan kaçınman yönünde!

Ve evet artık filmi kargolayıp “Acaba ne zaman ona ulaşacak?” “Acaba ne zaman fotoğrafları çekecek?” diye büyük bir heyecanla bekleyebilirsin!

-Serra

One thought

Leave a Reply