Freaks & Geeks!

Freaks-and-Geeks

Bir hafta olmadan bitirdiğim çok güzel bir dizi Freaks and Geeks*. Zaten isminden bile farklı olduğu anlaşılıyor. Ben her ne kadar James Franco’yu görmek istediğim için izlemeye başlamış olsam da sonra konusu içine çekti ve bütün karakterler de bir şekilde kendimi gördüm. Bir lisedeki sporcu ya da popüler çocukları değil ‘freaks’ denilen notları kötü, sigara içen, geleceklerini umursamayan bir grup genç ve ‘geek’ denilen oyunlar oynayan daha çocuksu şeyleri yapan grubun hayatı anlatılıyor. Dizi Chippewa, Michigan’daki William McKinley Lisesi’nde 1980–1981 okul yılında geçiyor. Lindsay (Linda Cardellini) derslerinde çok başarılı, ‘matlet’ olan, düzgün bir ailenin kızı ve Lindsay’in babaannesi ölünce matletliği bırakıp freakslerle takılmaya başlamasıyla dizi başlıyor.

FREAKS

Linsday’in yeni arkadaşları. Bunlar da Daniel Desario (James Franco), Ken Miller (Seth Rogen), Nick Andopolis (Jason Segel) ve Kim Kelly (Busy Philipps) Daniel arabasıyla turlayan, kimseyi takmayan bir tavrı olan ve bir çok dersten kalan kafası rahat bir karakter (Yani James Franco, ne sandınız). Nick diğerlerine göre daha çok düşünen dizi boyunca karakteri çok gelişen biri. Ken ise apayrı bir durum. Seth Rogen’ın bir çok filmini izlemiş olsam da Ken’e bakınca bir türlü Seth’i göremiyorum, bir insan bu kadar mı değişir?

FREAKS_GEEKS_SETH_ROGEN james-franco-freaks-and-geeks-580x435 Opening-Credits-Jason-Segel-freaks-and-geeks-17545259-800-600

GEEKS

Linsday’in küçük kardeşi, daha yeni liseye başlamış olan Sam Weir (John Francis Daley) ve iki arkadaşı da geek dediğimiz tipler. Neal Schweiber (Samm Levine) kızları tavladığını ve karizmatik olduğunu düşünmesiyle ve Bill Haverchuck (Martin Starr)’da laubali tavırları ve kendi sorunlarıyla ortaya çıkıyor. Üçü de birbirinden farklı karakterler olmasına rağmen beraber bir uyumdalar.

samm-levine-freaks1 hqdefault tumblr_static_tumblr_mfq2n2l3ys1s13j6jo1_250

Aynı zamanda her bölümde karşımıza çıkan Weir ailesi (Linsday ve Sam’in ailesi) de dizinin önemli bir parçası. Baba Harold (Joe Flaherty) genelde tutucu hem 16 yaşında bir kızının hem de 14 yaşında bir oğlunun olmasının zorluklarıyla çekişen tipik bir karakter ve Harold’un davranışlarındaki çok fazla şeyi kendi hayatımızda görebiliyoruz. Jean (Becky Ann Baker) ise anlayışlılığı ve tepkileriyle tam bir anne. Weir’ları çok seveceksiniz! Ya da kendi ailenize çok benzeteceksiniz…

chrononaut-chronicles-freaks-and-geeks-the-complete-series6

Bunların dışındaki destekleyici karakterler de var. Millie Kentner (Sarah Hagan), Lindsay’in inek, oldukça dine bağlı eski en iyi arkadaşını bazen Lindsay’i doğru yola sokmaya çalışırken ya da yardım ederken görüyoruz. Bir de Sam’in aşık olduğu Cindy Sanders (Natasha Melnick) var. Kendisi çok güzel ve popüler bir ponpon kız.

Diziye 18 bölüm boyunca Shia LaBeouf, Jason Schwartzman, Samaire Armstrong, Ben Stiller gibi isimler gelip gitti ve tanıdığımız aktörlerin çocukluk/gençliklerini görmenin güzelliği bir başka gerçekten.

Lindsay eskiden ait olduğu zeki takımdan çıkmaya çalışırken, Sam ve arkadaşlarının da bu lise dünyasında kendilerine bir yer edinmeye çalışmalarını izlemek çok ama çok eğlenceli.

Dizi 1999’da çekilip 80’leri anlatsa da bugün 2015’te bile izlediğimde kendimden çok şey görmem, dizinin başarısını gösterir aslında. Peki o zaman neden iptal edildi?

NEDEN İPTAL EDİLDİ?

Yapımcı şirket NBC sanki başarı görmesini istemiyor gibi anlatılıyor. Kendi kanal el dergisinde hiç bahsedilmeyen ve pazartesi akşama alınana kadar (ölü gün) cumartesi akşamı oynayan (yine ölü gün) bu diziye hiç şans verilmemiş. Durum böyle olunca reytingler düşmüş. 18 bölüm tamamlanmasına rağmen daha 14. bölüm oynarken Garth Ancier tarafından iptal edilmiş. Bu kadar içeriği güzel ve dolu dolu olan bir diziyi hangi akıl küpü iptal eder?

İptal olması yapımcı Judd Apatow ve Paul Feig oldukça kızdırdı. Tabii oyuncuları da.

Seth Rogen iptal eden adamla yüzleşti.

Ekran Resmi 2015-06-07 12.53.30

Rogen iptal eden adamla konuştuklarını HuffPost Live‘da anlattı. Arkadaşı Bill Hader’i desteklemek için Saturday Night Live ‘a gelen aktör birinin Freaks and Geeks’i iptal eden adamın ismini söylediğini duymuş ve yüzleşmiş. “Adını biliyorum, tabii ki, çünkü 15 yıldır ne kadar salak olduğunu konuşuyoruz” dedi Rogen. Arkadaşı komedyen Paul Rudd ile birlikte, Rogen neden Freaks and Geeks’i öldürmeye karar verdiğini sordu:

Garip bir şekilde yaptığını doğrulamaya çalıştı.  “Ya Judd notlarımı dinlemedi ” Bende  “Muhtemelen notların salaktı..” dedim o da  “Sürekli ona ‘Onlara bir zafer ver onlara bir zafer ver’ diyordum dedi. Bende  “Bütün dizi zaten lisede nasıl her zaman kaybettiğin üzereydi” dedim ama zaten özel okula gittiği ve zengin olduğu için anlamamış olabilir.

Ancier cevap olarak böyle dedi:

Cumartesi gecesi Freaks and Geeks üzerine güzel bir konuşma yaptığımızı sanıyordum. Dediğim gibi Judd’a tek notum bütün dizi boyunca freak ya da geeklerden birinin havalı çocuklara karşı bir zafer kazanmasıydı. — zaten Judd Apatow sonraki şovlarında ve filmlerinde bu notumu dikkate aldı. Özellikle bu şovu iptal etmekten nefret etmiştim. F&G’in harika yazıldığı ve harika bir kadrosu olduğu başından beklliydi. Diziyi iptal etmek beni her zaman üzmüş bir karardı…ama şov NBC’nin sürekli en az izlenilenlerindeydi. Netfix’ten bütün bölümleri tekrar ve tekrar izliyorum ve kendime kurtarılmak için neler yapılabilirdi diye soruyorum.

Sonrasında bunu da ekledi:

Ekran Resmi 2015-06-07 13.02.29

Kaynak: Time ve Huffington Post

Yapımcı Judd aktörlerinin başarılı olduklarını göstermek istedi ve yaptı da. Jason Segel How I Met Your Mother başlıca olmak üzere bir çok filmde oynadı. James Franco aldı başını gitti zaten. Seth ve James artık kendileri yapımcı olmaya bile başladılar ve beraber çok komik filmler yapıyorlar. Seth ise Neighbors’la patlattı. Judd’un yapımcısı olduğu filmleri buradan görebilirsiniz!!

Time’ın 2007 ‘deki “Şuana kadar gelmiş geçmiş en iyi 100 Şov” listesine girdi, hatta 2000-2010 arasındaki dizilerde üçüncü oldu. 2007’de , Freaks and Geeks TV Guide‍ ’​s Top Cult Shows Ever’da 21. sıraya girdi. 2008’de,  Entertainment Weekly son 25 yılın en iyi 13. dizisi seçti. Aynı yıl AOL TV Tüm Zamanların En İyi Okul Dizisi seçti. 2013’te TV Guide Tüm Zamanların En İyi 60 Dramasına kattı. Ve yine TV Guide’ın çok erken iptal oldu listesinde 1. liği aldı.

Freaks&Geeks Vanity Fair’le tekrar birleşti, fotoğraflar için google’da aratın ya da buradan bakın 🙂

Bununla ilgili bir kaç video var. video1 & video2

7tz95

İzledikten sonra imdb’den bulduğum ‘trivia’ yani bilgileri de buradan okuyabilirsiniz.

*Freak ve geek kelimelerinin doğru karşılıklarını tam bulamadığım için orjinal hallerinde kullandım.

giphy

-Aleyna

Leave a Reply