Gerçek Lokasyonlar: Kapalı Çarşı

Turistik mekanlar her ne kadar yerliler için fazla kalabalık ve “turistik” gelse de aslında şehrin ya da ülkenin en güzel yerleri. Bu kategoriye benim için İstanbul’da adı duyulmuş hemen hemen her yer giriyor ama öyle bir yer düşünün ki, hem Dünya’nın en çok ziyaret edilmiş turistik mekanı seçilmiş, hem de 500 yıldan uzun bir geçmişe sahip olsun; Kapalı Çarşı.

Kapalı Çarşı’ya son gidişimde, o gün kullanmaya başladığım Yashica Electro 35’im yanımda olduğu için arkadaşlarım bir şeyler almak ve pazarlıkla uğraşırken, ben de fotoğrafik mekanları bulmaya çalıştım, ki Kapalı Çarşı gibi bir yerde olduğum için bu hiç de zor olmadı.

Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında, birçok kapısı olan ve ulaşımı da çok kolay bir yer Kapalı Çarşı. Ülkedeki yapay alışveriş merkezlerinin yanında daha ev gibi bir yer. İçindeyse yine tarihi kahveler ve esnaf lokantaları, ışıl ışıl fenerler, renkli çini tabaklar, fotoğrafı çekilesi dükkanlar, esnaflar…

Kapalı Çarşı’daki o sıcak atmosferin sebebi ise esnafları. Her an hepsi dükkanlarının önünde İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca hatta nece olduğunu anlamadığım dillerle dükkanlarına turist çekmeye çalışıyor; Türk olduğunuzu fark edince de hemen “Bu bizden” sıcaklığını gösteriyorlar. Turiste olan fiyat farklı, size farklı hatta öğrenciyseniz ve biraz da ağzınız iyi laf yapınca fiyat daha da farklı. Dükkandan çıkarken teklif edilen fiyat her an yarıya düşmeye hazır. Bulmak istediğin bir dükkan mı var? Hangi çıkıştan çıkacağına mı emin değilsin? Yoksa fotoğraf makinenin pili mi bitti? Herhangi bir dükkan sahibi, tüm günün turistik kargaşasında yine de seve seve sana yardım etmeye hazır!

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

-Serra

Reklamlar

One thought

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s