Sinema Kültürü #4

Önceki yazı: Sinema Kültürü #3

Bu yazı da sinemada İdeoloji konusu üzerinde duracağım. İlk söylendiğinde hepimizin kafasında belirli bir şey oluşturmayan ideoloji kelimesini sinemada da anlamak ve anlatmak oldukça zordur. Ama temel anlamıyla belirtmek istersek ideoloji anlatılmak istenendir. Tarihte farklı dönemlerde devletlerin farklı ideolojileri olmuştur. Devletler kendi düşüncelerini yaymak için farklı yollar kullanmıştır ve sinema bunların en etkililerinden biridir. Çünkü bu işi neredeyse hiç farkettirmeden yapar örneğin siz bir komedi filmine eğlenmek için gidersiniz ve onun sizin bilinç altınızda oluşturduğu şeyler üzerinde düşünmezsiniz. Bu da sinemayı en etkili kılan özelliktir.

Devamında örnekler üzerinden gideceğim. Bazı yönetmenlerin ideolojisi gerçekliği kırmaktır. Bunun daha iyi anlaşılabilmesi için önce filmin içinde ki gerçekliği tanımlamalıyız. Gerçeklik gerçek hayatta olabilecek olayların filmde anlatılması değildir. Filmde anlatılan olayların bir biri ile çelişmemesi ve filmin kendi içinde ayrı bir dünya bile yaratıyor olsa inandırıcı olmasıdır. Örneğin Harry Potter bir fantastik filmdir ama gerçekliği yoktur diyemeyiz çünkü HP evreninde anlamlıdır. Bir örnek üzerinden gidelim: Jean-Luc Godard bu tarz yönetmenlere örnek verilebilir. Kendisi bir Fransız Yeni Dalga yönetmenidir. Gorin ile beraber çektiği Tout Va Bien filmi bu ikilinin ve yeni dalganın ideolojisini yansıtmaktadır. Çünkü onlar insanların bu izledikleri filmi sorgulamadan izlemelerinden ve onu sanki gerçekmiş gibi kabul etmelerinden rahatsızdırlar. Bu yüzden de buldukları her fırsatta seyirciye bunun bir film olduğunu hatırlatırlar. Daha filmin ilk başında bunu şöyle belli ederler: iki kişi konuşmaktadır bunlardan biri film çekmek istediğini söylediğinde aldığı yanıt paraya ihtiyacın olucak olur. Bu sözden sonra yaklaşık 2 dakika imzalanan banka çeklerini görürüz. Seyirci filmin içinde filmin kendisiyle ilgili konuşulmasına alışık olmadığı için bu gerçekliği kırar. Film devam ederken bazı oyuncular söze başlayıp sadece kameraya bakarak 5 dakikalık tiratlar atarlar bu da yine sanki onlar oyuncu değilde haber spikeriymiş gibi bir his uyandırır.

Film bunun gibi bir çok örneklerle doludur. Hatta bazı yerlerde rahatsız edici bir hal bile alır çünkü kullanılan taktiklerden bazıları sesleri üst üste bindirme vb…dir. Ya da ses vardır fakat görüntü yoktur. Bu gibi taktikler Fransız yeni dalgacı yönetmenler tarafından geliştirilmişlerin bazılarıdır. Ve bu akımın gerçekliği kırma ve insanlara film izlediklerini hissettirme istedi onların amacıdır dolayısıylada onların ideolojisidir.

-Pınar Binay (Konuk Yazar)

One thought

Leave a Reply