“Coming Out?”

Belki şuan sizi başlık yanılttı bu benim özel bir açıklamam ya da başka ilginç yeni bir haber olmayacak, şimdiden açıklamakta fayda var. Sadece dikkatimi çeken bir durumu sizinle paylaşmak istiyorum. Toplum baskısı, stereotip, ayrımcılık,… adını okuduktan somra siz verin çünkü ben hala çözemedim en azımdan kendi kafamda belki de gereğinden fazla düşünmeme rağmen.

Bir süredir takip ettiğim, severek izlediğim YouTune yıldızlarının oldukça fazla bir sayısının, uzun hatta nerdeyse yarım saatlik videolar paylaşarak cinsel tercihlerinin insanların kabul etmek istediğinin tersi olduğunu açıkladıklarına şahitlik ettim. Joey Graceffa, Ingrid Nilsen, Connor Franta… Özellikle birden fazla kez izlediğim Connor ve Ingrid’in videosunda ortak olarak vurgulanan noktalar, ikisinin de kendilerini bir süre boyunca belli kalıplara sokmak için çok uğraşmaları, mutlu gibi davranıp içlerinden gelen mutsuzluğun sebebini aramaları, bunların hepsinin aslında çocukluktan yaşadıkları ve hissettikleriyle belli olması. İtiraf etmek zorundayım ki ikisi de ağladıkça ben de ağladım ve o acıyı ben de içimde hissettim. Ben de benzer bir durumla karşı karşıya kalsam ne yapardım diye düşündüm. Büyük ihtimalle onlar gibi bu hissi yok etmeye çalışır kendimi herkesin yaptığı seçimleri yapmaya zorlardım. Kabul görmek için. Peki nerden çıkıyor bu tek doğru inancı? İnsanlar niye özel bir videoyla farklı bir seçim yaptıklarını açıklamak zorunda kalıyorlar? Hatta en basitinden biz niye bu seçimi “farklı” diye yorumluyoruz?


Bu kadar yargılamama ve yanlış bulmama rağmen ben de çoğu zaman kendimi bu kısır döngünün içinde buluyorum. İçimize işlenmiş bir “doğru-yanlış”, “uygun-uygunsuz” tablosu var. Her davranışı belli bir görüşe göre sınıflandırıyoruz. Bunun sonucunda da daha büyük sıkıntılar çıkıyor. Bu kalıplara sığmak istemeyen insanların (Caitlyn Jenner) veya kendilerini farklı bir kalıpta hisseden insanların yaşadıkları gerçekten çok acı. Bence artık bu modern dünyada hala tekdüze düşüncelerle devam ederek “farklı” veya “normal olmayan” kişilikler biziz. Biziz o “uygunsuzluk”. Kabul etmeyenler ve yargılayanlar olarak.

-Defne Anlaş (Konuk Yazar)

Leave a Reply