Lezzet Durakları

Geçen yazımda Kadıköy ve Moda civarından mekanlar paylaşmıştım. Açılan kafeler, eklenen yeni menüler, keşfedilen yeni mekanlar durdurak bilmiyor bu yüzden Moda/Kadıköy  bölgesi hakkında daha yazacak çok yazı varmış gibime geliyor. Bu seferki lezzet duraklarım Magnum Store, OD46, Ben Coffee Roasters ve Kev Cafe oldu.

Kev Cafe Moda İlkokulu’ndan dümdüz aşağı inince, Walters Coffee’nin tam karşısında yer alıyor. Moda bildiğiniz gibi kafeler ve kahveciler tarafından istila edilmiş durumda, restoran tarzında yerler bulmak o kadar kolay değil. Kev Cafe sandviççilerin, kahvecilerin, krepçilerin arasında sıyrılıp kendine bir yemek menüsü de oluşturmuş. Menüsünde çok değişik tatlar bulunduğunu düşünmüyorum, hatta açıkça söylemek gerekirse yemeklerinin lezzeti de oldukça sıradan fakat hizmet kalitesini ve de ortamını oldukça başarılı buldum. Sokağı izleyebileceğiniz, ferah ve şık bir mekan yaratmışlar. Fıstıklı muzlu nutellalı pizza gibi tatlı ve farklı kahve/çay çeşitlerine sahipler. Özellikle de buzlu çayını ve buzlu lattelerini çoğu mekana göre çok çok daha lezzetli buldum, kahvelerinin de Avusturyalı ünlü Julius Meinl marka olduğunu es geçmeyeyim. Dediğim gibi her ne kadar yediğim otlu omlet, sezar salata, apple pie gibi ürünlerinden yola çıkarak yemeklerinin lezzetini sıradan bulsam da acıktığınızda gitmek için iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum.
c360db3ec51efb2449fee494e35fcc5e_200_thumbkev-2-540x405
Ben Coffee Roasters ise moda’nın en yeni kahvecisi! Hemen Kev Cafe’nin yanındaki bu yepyeni kahve dükkanı çevresindeki kahve dükkanlarına kıyasla çok daha fazla demleme seçeneği sunuyor ve küçük, sevimli bir ortama sahip olmasıyla da insanı kendine çekiyor.  Filtre kahveleri ve limonatası bence burada tadılması gerekenler. Bulunduğu sokağın özellikle yazın oldukça serin olup püfür püfür esmesi, buranın dışarısında oturup kahve içmeyi oldukça cazip kılıyor!
18087407165_db6168bde9_mben-1
Magnum Store’un Türkiye’de ilk mağazasını Bağdat Caddesi’nde açtığını duymayan az kişi kalmıştır herhalde. Geçen haftalarda sosyal medya ağlarında ve bloglarda Magnum Store’u görmekten oldukça bıkmıştım. Bilmeyenler vara eğer, Magnum Store dünyada sayılı şehirlerde kendi magnumunuzu yaratabildiğiniz dükkanlar. Bu kadar popülerliğin ardında aslında ününe değmeyecek bir lezzetin, yüksek bir fiyatın ve uzun bir kuyruğun karşımıza çıkmasından çekinerek gittim Magnum Store’a. Bakkaldan Algida dondurma al daha iyi, o parayı verdiğine yazık vs.. gibi duyumlar aldığım için tadından da oldukça şüphe ediyordum. İyi ki de gitmişim! Ne kuyruk vardı, ne yüksek fiyatlar (7.5 tl). Çalışanlar çok ilgili, çok eğlenceli ve de 3 malzeme limiti olmasına rağmen “Sen iste biz koyalım!” diyecek kadar da rahatlardı. Pişmaniyeden tutun gül kurusuna, altın çikolata toplarından patlayan şekere kadar bir çok malzeme var. Her ne kadar “Genel akım” a kendini kaptırmamak gerekse de eğer çok istiyorsanız bir yere gitmek oraya gidin derim ben!
1434701274491 (1) OD46 ise son zamanlarda gittiğim en iyi yerlerden bir tanesi, hatta gittiğim açık ara en iyi krepçi! Anadolu yakasındaki krep/pancake mekanlarının büyük bir çoğunluğu genellikle maalesef birbirlerini taklit etmenin bir adım ötesine geçemiyorlar, kendilerine özgü yeni lezzetler ve farklı bir ortam yaratmayı bana kalırsa pek beceremiyorlar. OD46 ise bu ikisini de başarıyla yapmış, hem kendine ait çok değişik lezzetler koymuş menüsüne hem de oldukça hoş ve rahat bir ortam yaratmış. Zeplin Pub’ı geçtikten sonraki ara sokakta, hemen solda. Dışarıda kırmızı-siyah sandalyeler, tabelanın üzerinde kocaman bir bisiklet.  Duvarda kocaman bir Frida Kahlo resmi, altındaysa seramik ve çiniler… OD46’da daha çok krep yapılıyor, tatlı-tuzlu olarak ayrılıyor. Tatlılarda Crêpe Suzette, Katmer Krep gibi iddialı lezzetler var; tuzlularda ise ıspanaklı, avokadolu, bacon ve yumurtalı gibi harika lezzetler var! Krepler oldukça büyük ve doyurucular, malzeme kıtlığı kesinlikle yok ve şu ana kadar yediğim açık ara en iyi kreplerdi bacon ve avokadolu olanlar. Mekanın sahipleri ise oldukça ilgili ve yardımseverler ; mekanda oldukça hoş bir uygulama var: su istediğinizde içtiğiniz suya para almıyorlar ve hiçbir zaman da almadıklarını söylüyorlar. Krep fiyatları 13-1 8 arasında değişiyor, aman dikkat edin pazartesileri kapalılar!
-Sinan Onukar  (Konuk Yazar)
   B6Xcu38IAAA1ZBy  IMG_20150621_210532naif-tasarım-od46-moda-kadıköy-aydınlatma-sarkıt-avize-aplik-lamba-dekor-tasarım-modern-endüstriyel-mudo-03

Leave a Reply