Game of Thrones 5.sezon final incelemesi & 6. sezon tahminler Vol. I

Game of Thrones dizisinin bir sezonunun daha sonuna geldik. Bu sezonun etkisini çoğumuz ancak atlatabiliyoruz. Şok edici, kafa karıştırıcı, mide bulandırıcı, akıl almaz, heyecan verici, hatta sık sık küfrettirici! Bunlar Game of Thrones’un son sezonunu, özellikle de son bölümünü anlatmak için çok doğru kelimeler. Yapımcılar ve HBO bu sezon da geleneği bozmadı: 7. ve 8. bölümde olayları bir krize bağladılar; 9.bölümde bizi beklenmedik bir olayla karşı karşıya bıraktılar ki bu genellikle ölüm olmuştu geçen sezonlarda (**Afedersiniz, söz konusu seri Game of Thrones ise kesinlikle ölüm!); 10.bölümde de krizin ardından işleri belli bir gidişata soktular ki bu gidişat 6.sezonun altyapısını hazırlasın. Hatırlarsanız her sezonun 9.bölümünde şu olaylar gerçekleşmişti: Ned Stark’ın idamı, Stannis’in Lannisterlarla olan Blackwater savaşını son anda kaybetmesi, Red Wedding, Oberyn Martell’in hazin sonu, bu sezon ise Shireen’in yakılması ve Daenerys’in Drogon tarafından kurtarılması diyebiliriz. Ama gerçek şu ki, hiç bir şey son bölümde tanık olduğumuz kayıplarla boy ölçüşemez: Myrcella, Stannis, Jon Snow!!! Kitaplarla dizi bu sezon belirgin şekilde ayrıştığından dolayı bu yazıda hem 6.sezon ve 6.kitap için teorilerden, hem de 5.kitap ve 5.sezon arasında karşılaştırmalardan yararlanmak istiyorum.

tumblr_m4rbs0qam41rx8x27o1_400 1370230638237.cachedm31

İlk olarak gerilimin yoğun olduğu kralın şehrinden başlamak istiyorum. Cersei kendini ve ailesini dışardaki tehlikelerden ve içeride kafayı bozduğu Tyrellerden korumaya çalışırken aslında bir nevî kendi kazdığı kuyuya düştü. 4 sezon boyunca nefret ettiğimiz Cersei’nin, kitap okuyucularının kitapta Cersei’nin iç dünyasına da dokunulduğu için daha iyi bildiği gibi, bu sezon o katı kabuğunun kırıldığını, aslında yaptığı çoğu şeyin arkasında önce çocuklarını sonra da kendini koruma dürtüsü yattığını görüyoruz (veya tam tersi mi?) . Tyrellerden nefretinin, özellikle de Margaeryden, oğlunu kullanmak istemeleri ve onun üzerinde kontrol sahibi olacaklarını düşünmesinden kaynaklandığını tahmin edebiliriz. Sadece bu yüzden de değil, bunun dışında Cersei’nin çocuklarının ölümü, “küçük kardeş” tarafından öldürülecek olması ve de kendinden daha güzel ve genç bir kraliçe tarafından alaşağı edileceği ile ilgili kehaneti de unutmamak lazım. Kehanetin yavaş yavaş gerçekleştiği aşikar. Bunun üzerine bir de karşımıza sadece güzelliği değil, onuru ve itibarı da elinden alınmış bir Cersei çıkıyor. Çok uzun zamandan beri Cersei’ye ilk defa sempati duyan tek izleyici ben değilimdir diye düşünüyorum, yine de : İlahi adalet… Cersei’nin Din’e karşı davası Tyrion’ınki gibi “Trial by combat” yani dava, her iki tarafında kendilerine bir savaşçı seçmeleri ve savaşçısı galip olan tarafın kazanması şeklinde olacak.

what-cersei-lannisters-walk-of-shame-tells-us-about-our-culture-884-body-image-1434374296 (1)

Cersei’nin esrarengiz savaşçısının apaçık Gregor Clegane, yani The Mountain olduğu belli. Üstat Qyburn, karabüyü iddialarıyla Citadel’dan (Türkçesini bilmediğim için yazamıyorum, burası Westeros’un güneyinde tüm üstatların yetiştirildiği yer) atılmıştı. Oysa gerçekte üstatları rahatsız eden şey, Qyburn’un canlı insanların vücutlarından kanlarını çekmeleri ve onlara kendi hazırladığı kanı geri vermesi idi. Büyük ihtimalle Gregor Clegane’i de bu şekilde zombi varimsi bir canlıya dönüştürdü. 6.kitap ve sezon için teorilerden biri “Cersei kesin kazanır o zaman” şeklindeki yorumlarınızı bir daha düşünmenize neden olabilir: 5.kitapta bize verilen ipuçları sayesinde Sandor Clegane’in, The Hound, aldığı ölümcül yaralar ve Arya tarafından ölüme terk edilmesinden sonra nehir kenarına kadar yürüyüp nehire düştükten sonra bir manastıra kadar sürüklendiği, ardından da keşişler tarafından iyileştirilip inzivaya çekildiği fikrine sahip olabiliyoruz. Teori ise sözde hayatta olan ve rahipler tarafından iyileştirildiği için ilahi bir borcu olan Sandor Clegane’in başkente gelip Din adına abisi ile savaşacağı.  Sonuç ne olursa olsun Cersei’nin yıkılmayacağını düşünüyorum, ne de olsa o “the lionesse”. Bu sırada Tyrellerin bu işten bir şekilde sıyrılacağını düşünüyorum, Peter Baelish Olenna Tyrell ikilisinde nasıl olsa daha oynayacak çok kart var!

FiYJVaRtumblr_mnkpbnAyQT1rxtiv8o1_r5_500tumblr_npz21k3KlU1ruwssto1_500

Bu sezon Dorne benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Mekan seçimi, kıyafetler ve dekorları oldukça beğendim fakat hikaye örgüsü ve olaylar hiç ama hiç tatmin edici değildi kitaptakilere kıyasla. Dorne’un kitapta çok daha büyük yer tuttuğunu ve de büyük bir iş peşinde olduğunu belirteyim. Kitapta takdir ettiğim Sand Snakelere, yaptıklarından sonra sempati beslemem bile mümkün değil! Bir anlık boşluğuma geldiğinden ve 4 sezondan beri ilk defa tam anlamıyla mutlu bir sahne yaşandığını düşünürken, Jamie’nin en sonunda kızını kazandığı gerçeğiyle duygulanmışken Myrcella’nın Elia Martell’in verdiği kolye yüzünden öldüğünü görmek oldukça acı verici oldu ve bana izlediğim dizinin Game of Thrones olduğunu bir daha hatırlattı. Kitapta yer almayan ölümlerdendi bu. 6.sezon dizi çekim mekanları arasında İspanya tekrar olduğu için daha fazla Dorne görüceğimizi ve geçen sezon atlanan hikaye kurgusunu bu sezon görüceğimizi umuyorum! (Yapımcılar, geçmiş kitaplarda olan ve atladıkları hikaye unsurlarını bu sezon kullanabileceklerini söyledi!)tumblr_nolgfuEOqD1sq0qieo4_540Jaime-and-Myrcella-S05E10

Game of Thrones “Kesinlik” ve “Denge” unsurlarına oldukça yüklenen bir seri. Kitapta ve dizide ne zaman bir şey kesin gözükse, okuyucu ve izleyici karşısına hiçbir şeyin kesin olmadığını kafamıza kakarcasına beklenmedik bir olay çıkartılıyor. Ne zaman bir şeyler yerli yerine otursa, olaylar bir dengeye varsa her şey bir anda çığırından çıkıyor. Stannis’i örnek alın : 2 sezon önce dizinin en sevilen ve “harbi adam” karakterlerindendi. Herkes Boltonların canına okuması için dua ediyordu ve umulan buydu, fakat hırsı gözünü kör eden Stannis kızını yakınca her şey tersine döndü. Aynı şekilde hepimizin kurtulmak istediği, illet, yıkılmaz karakter Cersei şu an serinin en zayıf karakterlerinden biri haline geldi. Demek istediğim o ki Game of Thrones’ta her şey her an değişiyor ve izleyici/okuyucuya su götürmez gözüken şeyler genellikle kasten beklenmedik gelişmeler doğuruyor.

george-r-r-martin-meme-generator-have-a-favorite-character-not-anymore-cce918

Hakkında en çok teori okuduğum ve en ilgimi çeken karakter, Daenerys Targaryen için de bu durum biraz geçerli gibi duruyor. Daenerys’in bu sezon yaşadığı ikilemlere ve karakterindeki değişime, bir yol göstericiye duyduğu ihtiyacı ve elindekileri gün geçtikçe kaybetmesine şahit olduk. Daenerys Meereen ve Slavers Bay’de kalıcı ve barışçıl bir düzen kurmaya çalışıyor. Bunu yaparken kendi bildiğinden pek de ödün vermemeye çalışıyor fakat kurmaya çalıştığı düzenin çatladığını, aslında kendini kandırmaktan ibaret olduğunu acı tecrübelerle öğreniyor ve en sonunda bir suikast girişimi ve katliam patlak veriyor. Daenerys sadece halkının doğasına değil, kendine de karşı geliyor aslında. Ejderhalarını zincirleyen ve adalet ile barış sayesinde sorunların çözüleceğine inanan Daenerys’in Targaryen mottosundan uzaklaştığını görüyoruz: “Fire and blood”. Kendi içinde bir uzlaşma arayışı içinde olan Daenerys’in başına ne geleceği ise meçhul

.55776c16320a56cf4240d208_drogon

En son bıraktığımızda Daenerys, Khal Drogo öldüğünde Daenerys’ten ayrılan ve Khal Jhaqo’yu izleyen, sayıları 10 bin atlıyı bulan Dorthrakilerle karşılaşmıştı. Yine 6.sezon ve kitap için teorilerden biri Daenerys’in tekrardan khalasarına kavuşacağı. Bildiğiniz gibi Dorthrakiler güçlü olanı izleyen ve kehanetlerine göre Dünya’nın en büyük atına binen vadedilmiş kahramanın bekleyişinde olan bir halk. Teknik olarak sırtına binilen en büyük hayvan yeryüzünde Drogon ve arkasında Drogon olan Daenerys’in at üzerindeki Khal Jhaqoyla “Hangimiz daha güçlü?” tartışmasına girme gereği duyacağını düşünmüyorum (Khal Jhaqo’nun ejderha yemeği olma olasılığı hayli yüksek). Bu şekilde Khaleesi, 10 bin atlının kontrolünü tekrar ele geçirecek diye düşünüyorum. Qarth’taki esrarengiz kadın Quaithe’in kehanetini unutmayın: “Kuzeye çıkmak için güneye, batıya varmak için doğuya, ileri gitmek için geriye gitmelisin; ışığa ulaşabilmek için gölgenin içinden geçmelisin.” Daenerys’in ileri (İlerisinin neresi olduğu belirsiz, belki Meereen, belki Duvar, belki Essosta başka şehirler, belki de başkent) gitmesi için geriye gittiğini, yani Khalasarına tekrar sahip olduğunu görüyoruz ki belki bu özüne, ilk Daenerys’e dönmesi demek olabilir: Ejderhalarıyla ortalığı kasıp kavurarak Demir Taht’ı ele geçirmek isteyen Daenerys’e. Hırsın insanı kör ettiğini, Game of Thrones’ta kesin gözüken şeylerde sürprizler beklemek gerektiğini unutmayın. Daenerys’in herkesin korktuğu gibi babası Deli Kral Aerys’e benzemesi ve Westeroslu ailelere nefretinin mantığını gölgelemesi onu aslında sanılanın aksine serinin kötü kahramanı bile yapabilir demeye çalışıyorum; Demir Taht’ı ele geçirmesi kesin gözüken Daenerys’in belki de başka amaçlara hizmet etmesi, dolayısıyla da belki başkente hiç gitmemesi bile gerekir de demeye çalışıyorum. Bu olası amaçtan Jon Snow’a gelince bahsedeceğim fakat şimdilik Daenerys’in yanında Tyrion gibi bir akıl hocası olduğu için rahatlamalıyız bence. Eğer Demir Taht Daenerys’in olucaksa bu yolda kendini kaybetmesine engel olacak kişinin de, eğer olmayacaksa da Daenerys’in daha yüksek bir amaca hizmet etmesi konusunda onu ikna edecek kişinin de Tyrion olduğuna inanmalıyız bence. Daenerys’in yokluğunda Varys-Tyrion ikilisinin şehri en iyi şekilde yöneticeğine inandığım gibi.

Quaithe_profile   0beAIZT

6.sezonla ilgili yeni gelen bir bilgiye göre Tyrion ve Varysle görüşmek ve Daenerys’e “yol göstermek” için Meereen’e bir Rhllor rahibesi gelecek, adı da Kinvara olacak. Bu bilgi Daenerys’in Rhllor dini ile sonunda tanışacağı ve de kitaptaki Victarion Greyjoy bölümünün (tıpkı Quentyn Martellinki gibi) (Victarion bölümü dizide olacak olsaydı gemideki Rhllor rahibi nedeniyle başka bir rahibeye ihtiyaç olmazdı)  dizide yer almayacağını işaret ediyor.

-Sinan Onukar (Konuk Yazar)

tumblr_npz8zyjEJj1s5m21go2_500

Leave a Reply