Amerikan Riviera’sı : Santa Barbara

Uzun süren programlaIMG_4369r ve “yazın nereye gitsem”lerin sonucunda nisan ayına doğru yaz için rotamı Santa Barbara olarak belirlemiştim. Şuan üçüncü haftamdayım, bir haftam daha var ve kabul etmem gerekir ki burası gördüğüm en yaşanılası yer ve aynı zamanda lakabı olan “American Riviera”ı da hak ediyor.

Santa Barbara, California 78980020xeyaletinde yer alıyor ve Los Angeles’a arabayla 2.5 saat mesafede, aynı zamanda San Francisco ve San Diego’ya da yaklaşık 5.5 saat mesafede.

Santa Barbara halk arasında “kasaba” adını almış ama asla kasaba denilmeyecek bir yer, istediğiniz her türlü markayı, restoranı, kafeyi, ilgi alanınıza göre müzeyi bulabilirsiniz. Buradaki arkadaşlarımız ve gelen turistlerIMG_4868 her ne kadar plajlara bayılmış olsa da hem şezlong olmayışı hem de okyanusun soğukluğu yüzünden bizi pek açmadı ama yine de kumsalın ve güneşin tadını çıkarmak için birkaç plaja gidilmeli.

Yapılacak o kadar çok şey ve 78980014xgörülecek o kadar çok yer var ki üçüncü haftamda olmama rağmen hala görmediğim yeni yerler keşfediyorum.

Gitmeden önce yanıma fazla film aldığımı düşünüyordum ama hem Yashica’mı hem Sprocket’ımı kullandığım için filmlerim fazla gelmedi hatta lomography’nin sitesinden Türkiye’de çok daha yüksek fiyata bulduğum tungsten ve lomochrome purple film de alarak stoğumu daha da geliştirdim. State Street üzerinde bulduğum Samy’s Camera isimli mağaza sanki Sirkeci’den fırlamış gibi. Her türlü dijitalden analog fotoğraf makinesine, aparatlara, stüdyo çekimleri için gereken malzemelere, gopro aparatlarına ve tabi ki de filmler için banyo imkanına sahip.

78980007xMağazanın aynı zamanda lomography ile de anlaşması var, mağazadan hem lomography’nin tüm filmlerini bulabilirsiniz hem de kamera ellerinde yoksa bile sipariş ettirebilirsiniz. 8 dolar civarında bir fiyata filmin banyosunu, taramasını ve dijital ortama aktarımını yapıyorlar. Fiyat Türk lirasına çevrilince artsa da İstanbul’da denk geldiğim birçok yerden yine de daha uygun.“Gittiğin her yere fotoğraf IMG_5450makineni de götür.” altın kuralını Yashica Electro 35, Holga ve Sprocket Rocket’ımı da yanıma alarak galiba istemsizce abarttım ama pişman da olmadım.

Sahile ya da dağa giderken taşıması kolay olsun diye Holga’yı alırken güzel panoramalar yakalayacağım yerlere Sprocket’ımı, en kült mekanlar içinse Yashica’mı aldım. Sonuçların hepsi mükemmel!

78980006xState ve Chapala Street “downtown”un olduğu yer yani bir bakıma merkez gibi geçiyor; Santa Barbara’da hayatın en canlı olduğu caddeler. Birbirlerine paralel bu iki caddede hemen hemen tüm restoranları ve kafeleri görebilirsiniz. Caddelerin sonuysa West ve East Beach’e çıkıyor. State Street’ten shuttle’a binerek West Beach’e 50 cent gibi bir fiyata g78980002xidebilirsiniz, ama yürümek de uzun sürmüyor. Şehir içi ulaşımsa yine çok basit ve kolay. Chapala Street’te yer alan Transit Center’dan hemen hemen her yere otobüs kalkıyor. Santa Barbara’nın her yerine 1.75 dolara ulaşmak mümkün.

Doğasına gelecek olursak gerçekten de çok güzel, dağlar ve kanyonlarla çevirli; American Riviera isminiyse Akdeniz iklimine benzemesinden alıyor. Haziran temmuz arası gitmemize rağmen hiç beklediğimiz “California” hava durumuyla78980011x karşılaşmadık, hava ciddi ciddi 20-25 derece arasındaydı. Yerliler denize girse de tüm deniz hayallerimiz birkaç kez suyun soğukluğu ve havanın kapalı olması yüzünden suya düştü.Çok merkezi olduğu için haftasonlarında çevredeki şehirlerde ya da önemli yerlerdeydik; Six Flags, Universal Studios, Disneyland, San Francisco, Las Vegas. Çok güzel özellikleri olmasına rağmen sanırım en ama en iyi özelliği de merkezi olmasaydı.78980005x

Şuana kadar direkt olarak Santa Barbara’ya giden hiç tanıdığım yoktu, başlarda “Kasabaya mı gidiyoruz nereye düştük biz.” diye korksam da şehri gezmeye başladıkça çok doğru bir karar verdiğimizi anladık. Korna sesi78980013x hiç yok, nüfus az, trafik yok, her yere otobüsle ulaşım var, hava sıcak ve boğuk değil, yaşayan insanlarsa tüm bu huzur faktörleri sayesinde sakin ve anlayışlı.

Başka bir yerde yaşamak için ülkesini terk etmeyecek insanların en başında gelmeme rağmen, sanırım Santa Barbara’yı en yaşanılası yer seçiyorum. Büyük ihtimalle Amerika’ya gitme planlarınız varsa bu direkt olarak Santa Barbara’ya olmayacak ama California eyaletine gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle birkaç gününüzü de buraya ayırmalısınız!

Serra

Leave a Reply