APPLE WATCH TÜRKİYE’DE

Apple Watch 31 Temmuz’da Türkiye’ye geldi!

Duyurulduğundan beri olumlu yorumlar özellikle saatin çok şık tasarımına odaklanırken, olumsuz yorumlar ise küçük ekranda yapılabileceklerin çok kısıtlı olduğunda ve 18 saatlik pil ömrünün yetmeyeceğine kilitlendi.

Apple Watch’a tekil bir ürün olarak bakıldığında hem olumlu hem de olumsuz yorumları haklı çıkarabilecek çok sayıda doğru yorumlar var. Ben de saati çok şık, ekranının boyutunu çok iyi buldum. Bende küçük ekranı olan olmasına rağmen bana oldukça kullanışlı ve yeterince büyük geliyor. Pil ömründen bahsedersek 18 saat denildi. Eğer tüm gün açık bırakılırsa telefon gibi şarjı çabuk biter tabii ki. Ben kullanmadığımda (derste, ata binerken, uyurken…) ‘power reserve’ e tıklayıp, istediğimde saati görebileceğim ama moda alıyorum. Bu şekilde 3 gün rahat kullanıyorum.

og_apple_watch_edition

Apple Watch Özellikleri

Klasik saatlerde bulunan tüm özellikler farklı görünümler ve kişiselleştirilebilir renkler ile Apple Watch’ta da bulunuyor. Alarm, hava durumu, zaman ölçekleri, randevu takibi, interaktif animasyonlar ve daha fazlası Apple’ın akıllı saatinde yer alıyor.

Apple Watch’da standart saat özelliklerin yanı sıra ekran sabit haliyle bir kronometre ya da bir aktivite ekranı olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca bunların kombinasyonu ile kişiselleştirilmiş sabit ekran oluşturmak da mümkün.
Apple’ın akıllı saatinde bazı yerleşik Apple uygulamaları da yer alıyor. Takvim, harita, hatırlatıcı gibi uygulamalar bunlardan bazıları. Harita uygulaması üzerinden navigasyon kullanılabildiği gibi; hatırlatıcılar üzerinden de çeşitli randevu, toplantı vs gibi etkinlikleri görülebiliyor ve bunlar ile ilgili işlemler (davetleri kabul etme, reddetme vs) yapılabiliyor.

3. parti uygulamalar da Apple Watch üzerinden kullanılabiliyor. Facebook, Twitter, Instagram, Uber gibi uygulamalar ve daha fazlası Apple Watch’a göre sadeleştirilmiş haliyle kullanılabiliyor.

Apple Watch’ta bulunan ve muhtemelen en fazla kullanılacak olan “Digital Crown” butonu ile birçok ekrana hızlı erişim sağlanabiliyor. Fotoğrafları büyütüp küçültmek, listelere göz atmak vs için kullanılabilen buton ile ayrıca tek bir dokunuş ile ana ekrana dönülebiliyor.

Apple Watch üzerinden ayrıca mesaj alıp gönderme, arama yapma (ben çok kullanıyorum bu ikiliyi, gerçekten pratik), cevaplama vs gibi en önemli iletişim işlemleri de yapılabiliyor.
Apple Watch’un standart özelliklerinin yanı sıra akıllı saatte kalp atış sensörü, aktiviteler için hareket sensörleri gibi çeşitli sensör yer alıyor. Ayrıca bu sensörler üzerinden çeşitli bildirimler alınabiliyor. Durup dururken bana ‘Hadi ayağa kalk, bugün çok oturdun!’ diyor valla.

Bütün bu ana özelliklerin dışında başka fırsatlarda getirebilir tabii ki Apple Watch bize. Onlara biraz göz atalım.

apple-watch-6_1

Tanınma ve Ödeme Sistemi: Apple’in Iphone 6’larda tanıttığı ve ABD’de hızla yayılan telefonun ana tuşuna basarak ödeme yapabildiğiniz mobil ödeme aracını belki görmüşsünüzdür.

Apple Watch sayesinde artık ödeme yapmak için telefonunuzu cebinizden çıkarmanız bile gerekmeyecek, sadece bileğinizi POS makinasına yakınlaştırmanız yeterli olacak. Video sistemin nasıl işleyeceğini açıklıyor.

Fiziksel Dünya ile Entegrasyon: Apple Watch toplantısında saat üzerinden garaj kapılarını kumanda eden Alarm.Com adlı bir aplikasyon gösterildi. Garaj kapınız internete bağlandığında Apple Watch ile yönetilebiliyorsa, daha ne çok aygıtın Apple Watch ile yönetilebileceğini hayal bile edemiyorum.

Aşağıdaki videoda Alarm.Com uygulamasını izleyebilirsiniz.

Lokasyon Tabanlı Uygulamalar: Apple çok uzun süredir IBeacon iletişim protokolüne büyük yatırım yapıyor.

IBeacon’lar özellikle perakendecilerin ilgi gösterdiği küçük vericiler. Mağaza içine yerleştirildikten sonra mağazadan içeriye giren kullanıcıya bildirimler ya da kişiye özel fırsatlar gönderebiliyorlar. Tüketicinin cep telefonunda bluetooth açıksa o an hangi reyonda olduğunu anlayan IBeaconlar üzerinden kendisine ilgilendiği ürünlerle ilgili her türlü bilgi ya da fırsatı aktarmak mümkün.

Apple Watch bluetoothunuzu sürekli açık tutmanızı zorunlu kılıyor. Bu sayede çevrenizdeki tüm IBeacon’larla iletişim halinde oluyorsunuz. Lokasyonunuzu tam doğrulukla belirleyen ve size içerik aktarabilen IBeaconlar sayesinde ne çok şeyin değişeceğini hayal etmeyi size bırakıyorum. Aşağıdaki videoda IBeacon’ların işleyişini görebilirsiniz.

Sağlık Uygulamaları: Apple Watch’lar alt kısımlarına yerleştirilen sensörler sayesinde kullanıcısının çok sayıda biyolojik bilgisine ulaşabilecekler: Kan şekeri ve basınç değeri, nabız, tansiyon, hidrasyon oranı vb. Bu bilgileri sürekli ve anında toplayan saatiniz Iphone üzerinde çalışan HealthKit uygulamaları ile entegre olarak size ve doktorunuza gerekli uyarıları aktarabilecek.

Eminim ileride geliştirilecek yeni uygulamalar sayesinde örneğin bir kalp krizinin yaklaştığını erken sezebilecek ve gerekli önlemleri alabileceksiniz. HealthKit uygulamasının Alzheimer gibi kritik hastalıklarda da yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Öte yandan Apple Watch üzerinden toplanacak “Büyük Veri”nin sağlık endüstrisinin olumlu yönde bir devrim geçirmesine önayak olması da mümkün.

HealthKit’in nasıl işleyeceğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Apple Watch’u kendi başına tek bir ürün olarak beğenip beğenmemek herkesin vereceği şahsi bir karar tabii ki, sonuçta kolumuza takacağımız, kendimizin bir parçası haline gelecek bir üründen bahsediyoruz.

Ama Apple Watch’ın gelecekteki sunacağı teknolojiler ve fırsatlara göz kapamak imkansız olur. Yüz milyonlarca Apple fanatiğinin Apple Watch’lar alacağından eminim ki ben de zaten Türkiye’ye gelmesini bekleyemeden Amerika’dan aldım. (Biraz daha uyguna geldi) Yani sonuç olarak kemerlerinizi bağlayın, saatinizi takın ve yeni teknolojilere hazır olun!

-Aleyna

Leave a Reply