Fotoğraf Ustası : Hodaka Yamamoto

1600x1066x2Bugün sizlere lomography camiasının en popüler isimlerinden biri olan -benimse lomography topluluğunda açık ara en beğendiğim lomografici- Hodaka Yamamoto’dan (lomography’daki ismiyle hodachrome) ve çektiği fotoğraflardan bahsedeceğim.

Lomography’nin sitesine yolunuz bir kere düştüy1600x1093x2se ya da herhangi bir teknikle ilgili yazı okuyorsanız gözünüze ilk çarpan fotoğraflardan biri hodachrome’a aittir. Yani en azından bana hep öyle oluyor. Bir süre sonra yazılarda yazılardan çok onun fotoğrafları göze çarpar oluyor ve zamanla artık onun 586x384x1fotoğraflarını tanır hale geliyorsunuz.

Hiç bir şeyi kolay beğenmediğim gibi fotoğraflarıda kolay beğenmem, daha doğrusu emek harcanmış değişik teknikler daha çok ilgimi çeker. “Bu adam ne çekiyor da bu kız bu kadar beğenmiş” diyor olabilirsiniz ama bu adam -eminim- sizin daha önce görmediğiniz türde fotoğraflar çekiyor.1600x1067x2

Film çorbaları, farklı splitze576x384x1-2r kullanımı, filmi tersinden takmak, filmswapping, double exposure, multiple exposure ve daha adını bile bilmediğim ya da fark edemediğim bir sürü teknik kullanıyor hatta bunları çoğu zaman bir araya g576x384x1etiriyor!

Fotoğraflarını güzel ve eşsiz kılan bir diğer faktörse Japonya’da yaşıyor olması bence. Uzakdoğu mimarisine ait evler ve her mevsim renk renk çiçekler fotoğraflarından eksilmiyor.

Fotoğraflarının tamamına buradan bakabilirsiniz.

562x384x1-1

Serra

     

One thought

Leave a Reply