Game of Thrones Kaç Sezon Sürecek?

HBO’nun efsane dizisi Game of Thrones‘dan bahsettiğimizde ne kadar devam edeceği, kaç sezon süreceği tabii ki de aklımızdaki en büyük sorulardan bir kaçı. Ekranlara geri dönmesini sabırsızlıkla beklerken, hepinizin teorilerden kafanızı kaldırmadığınızı biliyorum. (Bende öyleyim… Yazın ispanyollarla tartıştım, lübnanlılarla teori yarattım, amerikalılarla Jon Snow’u yaşattım… )

İşin gerçeğini dizinin yaratıcıları Dan Weiss ve David Benioff ile tabii ki babamız George R.R. Martin’den başka kim bilebilir? (yani umarım onlar da biliyordur) Özellikle de uyarlanacak çok az sayıda kitabın kaldığını düşünürsek. Ve kitaplardan tamamen bağımsız olacak yeni sezonların bizi beklediğine dair Benioff ve Weiss’ın yaptığı açıklamalar maalesef ki elimizi kolumuzu bağladı şuanda.

Game-Of-Thrones-Clash-of-Kings.png

Sorumuza gelirsek… Game of Thrones kaç sezon sürecek?

George R.R. Martin’in halihazırda üzernde çalıştığı The Winds of Winter ile birlikte seri yedi kitaba çıkıyor. Bu kitapla seriyi bitirmeyi düşündüğünü biliyoruz ama daha önce ‘Asıl planım seriyi üç kitap ile bitirmekti’ dediğini de biliriz. Bir kitapla işler tamamlanamaz gibi duruyor zaten. Hiç bir fikrimizin olmadığı son ile buluşmadan önce bizi daha kaç kitabın beklediğini saptamak günden güne de zorlaşıyor.

8 sezon mu sürecek?

Mike Lombardo: ”Yedinci sezondan sonrası söz konusu değil. Asıl soru kalan sezonların ne kadar süreceği. David [Benioff] ve Dan [Weiss] altıncı sezondan sonra iki yıl daha devam edebileceği düşüncesinde. Şimdilik gündemizdeki konu bu. Fikirlerini değiştirmelerini umuyoruz, fakat bu onların bakış açısı.”

Ne kadar komplike bir yorum olsa da burdan en az 8 sezon olacağını çıkartıyorum ben. Siz ne düşünüyorsunuz??

Benioff ve Weiss’a rağmen, HBO’nun da daha önce Game of Thrones’un sezon sayısını uzatmaya yönelik çabaları ve çalışmaları olmuştu. Ama bu ilk kez birinci ağızdan net açıklama diyebiliriz. Ama maalesef görünen o ki, HBO’nun tüm çabaları Game of Thrones’un ekranlara umduğumuzdan daha kısa bir sürede veda etmesini engelleyemeyecek.

Game of Thrones’da tek tip diye bir şey olmadığı için tabii ki her şeyi bekleyebiliriz. Bizi ilgilendiren başka bir açıklama iste Lombardo’dan: ”Benioff ve Weiss’ın gerçekleştirmek istediği her türlü düşünceye açığım, zira Game of Thrones dünyasında bir hikayeyi anlatmanın pek çok yolu var. Şu an sadece dizinin geleceğine odaklanıyoruz.” diyerek hikayenin öncesinde (parça parça bilgiler aldığımız Robert’ın isyanı zamanları hatta belki daha öncesine, Targaryen’ların Westeros’a uçarak geldiği zamanlara geçebiliriz belki? Geçmişi anlatan bir kitap da çıktığını haber vereyim.), devamına (100 yıl sonrasını gösterseler, biz de yeni duruma şok olup bu arada ne oldu diye kelimeler arasını dinlemeye başlarız yine) ya da olası bir spin-off’un (Sizce nasıl spin-off olabilir?) gündeme gelebileceğine işaret ediyor olabilir.

game-of-thrones-chart

-Aleyna

Leave a Reply