Jurassic Park’ı İlk Defa İzlemek

En büyük itirafım geliyor; kült filmleri genelde izlemiyorum yazarın üstüne domates fırlatılır.Bunun sebebi de ben daha doğmadan yıllar önce yapılmış ve aradan yıllar geçmesine rağmen günümüz teknolojisinde abes görünmeyen, onlarca kez kendini iTitanic-Movie-namelessbastard-37225426-1000-1432zlettiren bu filmleri daha önemli zamanlarda izlemek istiyorum. Hani öyle filmler olur ki hiç izlememiş olmak istersiniz ki hep o ilk izleyişteki keyfi alabilin. Özellikle Star Wars serileri için çok duymuşumdur bu yorumu. “Keşke yerinde olsam.” “Keşke hiç bir şey bilmesem de baştan izlesem.”

Benim kült film izlememe istisnamı Titanic açık ara bozuyor tabi ama onda da yıl 2000-2001 falan (Ocak 98 doğumluyum ben de) anca böyle bilinçaltıma bir şeyler işlemeye başlamış, ordan hatırlıyorum zaman dilimini. İşte televizyonda denk gelmiştim ilk böyle bir kısmına. Daha o zamandan kafam çalışıyormuş ki Leonardo DiCaprio’ya takmıştım kafayı adını bilmesem de. Gel zaman git zaman Türk televizyonları sağolsun 6-7 yaşıma kadar neredeyse yılda bir kere izledim sonra da haliyle DVD’si alındı bana, okumayı 3-4 yaşında halletmiştim de altyazı takip edicek kadar değildim. İşte artık altyazılı da izlemeye başladım hatta günlüğüme böyle çetele tutuyordum, ne takıntılı çocukmuşum. Sonuç o5578279cf178elarak 2015 yılının Ağustos ayındayız ve 11-12 yaşında bıraktığım çetelenin üstüne iyice bir düşününce -kaç kere izledim ben bu filmi” sorusuna cevabım an itibariyle 42 oluyor. yazar için vah yavrum vah kafayı sıyırmış cümleleri havada uçuyor 100.yıla özel 3 boyutlu Titanic vizyona girmişti ona bile ilk gösterimde gitmiştim be. Şimdilerdeyse Quiz Up’ta Türkiye 1.’si olma yolunda ilerliyorum Titanic topiğinde.

Tüm bunların konumuzla, Jurassic’le, dinolarla ne alakası var peki? Dün kendime ait bu tabuyu biraz araladım ve Jurassic Park’ı ilk filminden itibaren izlemeye başladım ve BAYILDIM gerçekten de BAYILDIM. Hatta hızımı alamadım ve Jurassic World’u de internetten bulup onu da izledim ve ona da BAYILDIM.

Michael Crichton’jurassicpark_BIGun best-selling romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı Jurassic Park gösterime 1993 yılında girmişti ve bize insanoğlunun yaratılış ve doğaya burnunu sokması durumunda neler olabileceğini göstermişti. Hikaye mükemmel ve inanılmaz şekilde yaratıcı, filmdeki tema park yani Jurassic Parksa tam bir tema park gibi yapılmış. Filmi izlerken gerçekten de öyle bir yer varmış, öyle bir yere gitmişsiniz gibi hissediyorsunuz. 93 yılına göre dinolar da çok sahici. Zaten dinoların sesi için birçok hayvanın sesinin karışımını kullanmışlar, her yerden yaratıcılık akıyor.

Devam filmlerinin kaderi burda da var ne yazık ki, 1>2>3. Önceki film diğerinden daha güzel hatta 3.filmi sevip sevmediğime emin olamadım.91ww3c6YYZL._SL1500_

Peki ya Jurassic World? Uzuun yıllar ardından çıkan film eskileri aratıyor mu yoksa bazısından daha bile iyi mi? Bir sonraki Jurassic Park vs Jurassic World yazımda!

Serra

Leave a Reply