American Horror Story : Murder House

Yazın bir noktasında insanlar çok sıkılır ve kendini yeni dizilere ya da eski dizileri baştan izlemeye verir. İşte ben de her ne kadar bu çaamerican_horror_story_wallpaper_by_jhontxu-d4j0664resizliğimi Game of Thrones’la sonlandıracağımı tahmin etmiş olsam da bir anda kendimi Matt Bomer’ın kadrosuna katılacağı American Horror Story’e başlamış, ilk sezonu bir günde bitirmiş buldum. Biliyorum, yazdığım dizi tanıtımlarında hep kendimden geçmiş şekilde HARİKA BİR DİZİ gibi şeyler yazıyorum ama gerçekten de HARİKA BİR DİZİ. Kolay kolay yeni dizilere özellikle de birkaç sezonu olan popüler dizilere başlamam ama American Horror Story bu alanda bir ilk oldu, eh darısı Game of Thrones’un başına mı desem.

Gerilim ve korku filmlerine bayılan biri olarak geçen yıl pilot bölümü izlemiştim ama o ilk birkaç dakikası bana fazla gtumblr_n18212K4v21reyq6qo1_500erici gelmişti ve “Kaç sezon bunu mu çekicem be kalbim dayanmaz” diyerek popüler dizilere baştan başlamadaıysam sonradan izlemem temel sebebimle rafa kaldırmıştım. Her sezon birbirinden farklı mekanlarda, kişilerle hatta zaman dilimlerinde geçiyor o yüzden her sezonu izlemek ya da sevmeseniz de devam etmek zorunda değilsiniz. Matt Bomer’ın katılacağı 5.sezon için de aynı şey geçerliydi yani, diğer sezonların varlığını unutup fresh start verebilirdim ama içimden gelmedi. Şansıma en sevdiğim korku-gerilim filmi unsuru çıktı karşıma ilk sezonda; ev.

İlk sezonun konusgiphyu aldatma. Olay, 2011 yılında geçiyor ve Harmon ailesinin yaşadıkları etrafında geçiyor : psikiyatrist Ben (Dylan McDermott), karısı Vivien (Connie Britton) ve ergen kızları Violet (Taissa Farmiga), Vivien’ın düşük yapmasından ve Ben’in bir ilişkisi olması sebebiyle Boston’dan Los Angeles’a taşınıyorlar. Harmon ailesi, Los Angeles gibi bir yerde restore edilmiş, köklü ve bir o kadar da trajik bireb1e85656f03d71303e8b4a7a292a2f1 tarihe sahip bir konak satın alarak buraya yerleşirler ve kısa bir süre sonra evde zamanında yaşamış ailelerden biri olan Langdon’lar ile karşılaşırlar: Constance Langdon (Jessica Lange) iki çocuğu ;Tate (Evan Peters) ile Addie (Jamie Brewer). Bir süre sonra senaryoda önemli yeri olan Larry Harvey (Denis O’Hare) ile de tanışırlar. Ben ile Vivien, ilişkilerini bir şekilde de olsa düzeltmeye çalışır, Vivien ikizlere hamiledir. Depresyonda olan Violet ise kendini babasının hastalarından biri olan Tate ile rahat hisseder. Zaman içinde Langdon ailesi ile Larry, Harmon ailesinin hayatlarını etkilemeye ve düzenlerinAmerican_horror_story_ver4_xlg1i bozmaya başlar. Harmon ailesi, evin sadece söylentilerle değil, evin şuana kadarki evde ölmüş tüm eski sakinlerinin hayaletleriyle kuşatıldığını fark eder.

Senaryosunu ve yaratıcılığını kıskandığım bir başka diziyle tanıştığım için çok mutluyum ama keşke sezon bu kadar kısa olmasaydı. Lafı açılmışken galiba AHS’nin bu kadar sevilmesinin bir başka sebebi de sezonların kısa sürmesi ve konunun baymaması, boşuna uzamaması.

Spoiler vermeden anca bu kadar oluyor ama şimdiden her bölümde en az 1-2 kez şaşırmaya, 3-4 kez korkmaya hazır olun.

Serra

Leave a Reply