POYRAZ KARAYEL

Dizinin yapımcılığını Limon Film/Hayri Aslan üstleniyor, yönetmeni en son İntikam dizisini yöneten Çağrı Vila Lostuvalı. Dizinin çekimleri 11 Temmuz 2014’te başlamasına rağmen 7 Ocak 2015’te Kanal D ekranlarında izleyiciyle buluşmuştur. Birinci sezonunu 27 bölümle haziranda bitirmiş, yazın tekrarı hafta içi her gün 11.15’te yayınlanmış bir şekilde eylülde ikinci sezonuyla tam gazla kadroya eklenen yeni oyuncularla da devam edecek!

Konusu

Dizi, Poyraz Karayel adında meslekten atılmış bir polisin başından geçenleri anlatıyor. Poyraz hayatta her şeyini kaybetmiş bir adamdır ve onu hayata bağlayan tek şey 8 yaşındaki oğludur. Düzenlenen bir operasyonda görevliyken oyuna gelmiş ve meslekten atılıp hapse girmiştir. Kayınpederi Ünsal, Poyraz hapse girince torununun velayetini üzerine almıştır. Poyraz’ın hapisten çıktıktan sonra tek bir amacı vardır: Oğlunu geri almak.

Polis iken amiri Mümtaz mesleğine geri dönüp oğlunu alabilmesi için Poyraz’a bir teklifte bulunur; fakat bu Poyraz için çok zor olacaktır. Çünkü amirinin ondan istediği şey Bahri Umman adlı mafya babasının yanında çalışıp emniyete bilgi sağlamasıdır. Bu sırada Ayşegül adında bir kızla tanışır ve aralarında yavaş yavaş bir aşk başlar. Fakat Ayşegül Bahri’nın kızıdır ve Poyraz’ın bundan haberi yoktur. Bu gerçeği öğrendiğinde Bahri’nin yanında çalıştığını Ayşegül’den saklamaya çalışır. Bu, ikili arasında imkansız gibi görünen aşk nasıl sonuçlanacak, Bahri Poyraz’ın sırrını öğrenecek mi, Poyraz oğlunu alabilecek mi, Poyraz ona iftira atanın kim olduğunu bulabilecek mi gibi soruların cevabını izleyerek göreceğiz.

Karakterler

İlker Kaleli

Poyraz Karayel
Oğlunu ve mesleğini kaybetmiş yalnız bir adam. Ayşegül ile tanışmak onun için hayatının dönüm noktası olacak ve ikili arasında imkansız bir aşk başlayacak.
Burçin Terzioğlu

Ayşegül
Bahri’nin kızı ve Poyraz’ın aşık olduğu kadın. Kardeşinin ve annesinin ölümü etkilemiş ve babası mafya olduğu için ve onu sorumlu tuttuğu için babasından nefret ediyor. Kendisi bir kalp doktoru ve tek başına ailesinden uzak bir şekilde yaşamak istiyor.


Musa Uzunlar

Bahri Umman

Sert ve katı dursa da merhametli bir mafya babası. Bir çocuğunu uyuşturucu yüzünden kaybetmiş ve uyuşturucuya karşı savaş açmıştır. Fakat bu davranışı çok para kazanmak isteyen diğer mafya babalarının hoşuna gitmez ve bazı uyuşturucudan kolay para kazanacağını düşünenler Bahri’yi ortadan kaldırmak için planlar yaparlar. (BABA diye seslenir yanındakiler, baba gibidir gerçekten onlara)

Ataberk Mutlu

Sinan Karayel
Poyraz’ın oğlu. Anne ve babası boşandığı için mutsuz bir çocuk. Hayatta en çok babasını seviyor. Dedesi babasıyla görüşmesine izin vermediği için ondan hoşlanmıyor. Fakat tatlılığı ve sevimliliğiyle etrafındaki herkese kendini sevdirtiyor.

Ali İl

Sadreddin Umman

Bahri’nin büyük oğlu. Hayatı boyunca babasının gölgesinde yaşamış ve sürekli insanlara kendini ispat etmeye çalışan şiddete meyilli bir insan. Babası gibi mafya. Kardeşiyle arası da iyi değil.


Ece Özdikici

Songül

Sadreddin’in karısı. Sinsi ve kurnaz bir kadın. Ayşegül ile pek anlaşamıyorlar. Kocasını kayınpederinin yerinde görmek için her türlü şeyi yapar.


Kanbolat Görkem Aslan

Sefer
Baba’nın sağ kolu. Onun için canını vermeye hazır. Sema’dan hoşlanıyor fakat ne söyleyebiliyor ne de karşılık alabiliyor.


Celil Nalçakan

Zülfikar
Baba’nın diğer sağ kolu. Eski solculardan ve kapitalist sistemden sürekli şikayet edip durur. Polislerden hiç hoşlanmaz ve bu yüzden Poyraz’a karşı biraz mesafeli.


Emel Çölgeçen

Sema

Bahri’nin yani babanın avukatı. Herkes hakkında her şeyi kısa sürede öğrenip Bahri’ye bilgi veriyor, baba hakkındaki bütün bilgiler Sema’da. Güçlü ve kendinden emin bir kadın.

Şu an Türk dizi sektöründe kalitesiz diziler dönüp duruyor evet. Ben de çok türk dizisi fanı değilimdir ama bu dizi ayrı valla. Poyraz Karayel 6 ay çalışılıp verilen emekle kendini seyirciye sevdirdi ve reyting listesinde adını üst sıralara yazdırmış bulunmakta.

Dizinin kadrosundaki oyuncuların oyunculuklarını da çok başarılı buluyorum ve her karakterin ayrı kişilik özellikleri, baskın noktaları olması diziyi gerçekçi kılıyor. Bana göre şu an Türkiye’de yayınlanan en iyi dizi olduğundan normalde yabancı dizi tanıtımı yapsam da bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Umarım şans verirsiniz ve beğenirsiniz!

-Aleyna

3 thoughts

  1. Kesinlikle katılıyorum. Ben de normalde bizim dizileri pek izlemem. Ama bu dizinin kurgusu cidden iyi. Ve dizide Oğuz Atay’dan alıntılar yapıyorlar. O da hoşuma gidiyor. Sadece süreden kaynaklı, bazı yerlerinde sıkıyor. O da dediğim gibi yerli dizilerin yersiz uzunluğundan kaynaklı. İyi günler bu aradaa 🙂

    1. Evet kesinlikle. Yabancı diziye alışkınım bende, ondan uzun gelebiliyor arada. Ama Zülfikar ile Seferin konuşmaları, Poyraz’ın şakayla karışık anlamlı sözleri derken içine çekti dizi!

Leave a Reply