Geleceğe Geri Sayım, ZERO’ya ilk bakış

Nine, Eight, Seven, Six, Five, Four, Three, Two, One, Zero

Sakıp Sabancı Müzesi’ne ZerooooreZ görmek için gittiyseniz, bir de dinleme kulaklığı aldıysanız (alın) yukardakini duymuşsunuzdur. Genelde sergi içindeki yazılar çok yeterli olmayabiliyor, sesli dinleme cihazıyla her parçayı daha iyi anlayıp, sanatçıları daha iyi tanırsınız.

Sanat sıfırdan başlamalı

Zero akımı, uluslararası bir sanat akımıdır. II. Dünya savaşı sonrasında Almanya’da doğan ancak zaman ve mekan tanımayan bu akım, Zero ruhunu taşıyan günümüz sanatçılarını da etkilemeye devam ediyor. Zero, savaş sonrasında dünyanın yaşadığı bu dev yıkımla birlikte bir yenilenme ihtiyacından yola çıkıyor. Zero akımının umut dolu sanatçıları, ışıkla, sesle, hareketle ürettikleri eserlerinde kimi zaman tuvalleri yakıyorlar, kimi zaman beyaz rengin tonlarını keşfediyorlar. Sıfıra dönmek, başa sarmak, yeniden bakmak ve düşünülmeyen kavramlarla düşünmek bu işin temeli. Dertleri ünlü olmak ya da büyük ve önemli sanat eserleri üretmek değil, sanatı bir umut ve iletişim aracı olarak kullanmak.

 Otto Piene’in kendi laflarıyla ‘zero’nun anlamı,  “a zone of silence and of pure possibilities for a new beginning” yani ‘yeni bir başlangıçlar için sessizlik ve saf olasılık bölgesi’ gibi çevirebiliriz. Sergideki eserlerin hiç biri klasik çerçeve-boya’dan oluşmuyor. Her sanatçının kendine has özellikleri var. Çoğu o kadar net ki sanatçıları bir kere görünce eserlerini kolayca tanıyorsunuz.

Öne çıkan temalar: Zaman, Uzam, Strüktür, Işık, Ateş, Renk, Gölge ve Titreşim

“II. Dünya Savaşı sonrası dünyanın yaşadığı yıkıma karşı geleneksel sanat anlayışını sıfırlayarak aydınlık, ışık ve şeffaflık dolu yepyeni bir dünya vaadiyle yola çıkan ZERO akımını Sakıp Sabancı Müzesi’nde ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Aktif olduğu dönemde sınırları aşarak bir çok ülkedeki sanatçıların katılımıyla yepyeni malzeme ve tekniklerle bireysel ve toplu üretimlere alan açmış, bu akımın Türkiye’deki sanat dünyasını da derinden etkileyeceğine inanıyoruz”   -Nazan Ölçer

Bazı sanatçılara göz atarsak,

Piero Manzoni

Adı beyazla anılıyor. Düşünceleri Yves’e biraz çelişkili. Sanat için tek renklilikle uğraşan Yves’in tersine sanatın bir şey anlatmak zorunda olmadığını, renge bile ihtiyacı olmadığını söylüyor.

IMG_0005
(aslı beyaz, contrast effect ile Phhhoto app’ine koyduğumdan ordan aldım!)

Günther Uecker

440px-Uecker_by_Lothar_Wolleh
Adamımızın kendisi, çok sevdiği çivilerle

IMG_0008 IMG_7549

Heinz Mack

Titreşimler.

IMG_0010

IMG_0013

 

IMG_0022
Stele mit 9 Linsen

Otto Piene

IMG_7569

IMG_0012
Işık ve Renk

IMG_0027 IMG_0006 IMG_7555

Yves Klein

‘Hayatınızda göreceğiniz en güzel mavi’ için serginin hemen başlarında Yves Klein.

the-wave

Lucio Fontana 

 

Unicode

lucio_fontana_concetto_spaziale

Heinz Mack

IMG_7558

ZERO IS SILENCE. ZERO IS THE BEGINNING.

Unutmayın, sergi geçen hafta açıldı ve 10 Ocağa kadar devam edecek!
-Aleyna

Leave a Reply