THE 100

The 100, The CW’nun karşımıza çıkardığı bir başka bilim kurgu-gençlik dizisi. Bu diziye mutlaka şans tanımanız ve öncesinde de ayrıntılı bir şekilde tanımanız için yazıya devam edin!

17332969100-show-tie-in-excerptTemelde bir kıyamet sonrası draması olan The 100, Kass Morgan’ın aynı adlı kitabından uyarlanıyor. Kitap oldukça yeni (dizi onay aldığında kitap henüz yayınlanmamıştı bile) ve bir serinin ilk kitabı. 2. kitap olan ‘Day 21‘ ise Amerika’da 2014’ün Eylül ayında yayınlandı. Serinin kaç kitap olacağı şimdilik belli değil. Yine de sonuç olarak dizinin birkaç sezon daha devam etmesi için malzeme şimdilik var gibi duruyor.

1977134_645649602149414_69782625_n

Yapım kadrosuna baktığımızda Matthew Miller (“Human Target,” “Chuck,” “666 Park Avenue” ), Jason Rothenberg (yeni çıkacak “Twilight Zone”), Bharat Nalluri (“Torchwood,” “Emily Owens, M.D.”), Leslie Morgenstein (“The Vampire Diaries,” “Gossip Girl”) ve Gina Girolamo (“The Secret Circle”) gibi isimleri görüyoruz.

2882056

KONU

97 yıl önceki nükleer Armageddon patlamasında medeniyetler yok olmuş ve Dünya yaşanılmaz bir hale gelmiştir. Yaşamayı başaran 12 ulustan yaklaşık 400 kişi ise Ark adındaki Dünya yörüngesinde dolanan bir uzay istasyonuna gidip burada yaşamını devam ettirmeye başlamıştır. Burada 3 nesil yetişmiş ve nüfus 2094’e ulaşmıştır.

the100ep11

Zamanla farklı ulusların birleştiği Ark’ta ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi oldukça sert müdahalelerin yer aldığı bir yönetim şekli uygulanmaya başlar. Suç işleyen biri, suçu ne kadar küçük olursa olsun anında idam ettirilmektedir ancak suçlu genç biriyse de hapse atılır.

Günümüze geldiğimizde kaynaklar artık tükenme noktasına gelmiş, buradaki insanlığın da sonu iyice yaklaşmıştır. Yetkililer Dünya’nın yaşanabilir bir duruma gelip gelmediğini bilmemektedirler. Bunu test etmek için 100 adet mahkum genci Dünya’ya yollamaya karar verirler ve hikayemiz böyle başlar.

100-TheCW1

Kimi Ark’takilerle bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmeye çalışan bu gençler arasında daha gelir gelmez isyanlar, gruplaşmalar, lider olma çabaları ve sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları, Dünya’daki bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünü keşfetmeleri ve hayatta kalmak için iş birliği yapmaları gerekmektedir.

the100-1_1

KADRO VE KARAKTERLER

DÜNYA’YA İNEN GENÇ KARAKTERLER

10154152_653194551394919_560218243042031615_n

Clarke GriffinThe 100 (Eliza Taylor)

Dünya’ya inenlerin fiilen lideri olarak tanımlabileceğimiz Clarke, Ark’tayken kaynakların artık tükenme noktasına geldiğini ve sadece 4 aylık oksijenlerinin kaldığını insanlara açıklamak ister; fakat başaramadan yakalanıp hapse atılır. Babası ise aynı suçtan infaz edilir. Yeryüzüne indiklerinde tek amacı yaşamak ve emirlere uyup Ark’takilere Dünya’nın yaşanabilir bir yer olduğu haberini ulaştırmaktır. Fakat gruptakilerden bir çoğu bunu istemediği için önce onları ikna etmesi gerekir.
Aynı zamanda annesi de doktor olduğu için tıbbi konularda 100 kişi içinde en bilgili olan karakterimizi daha önce pembe dizilerde oynayan ve ilk büyük işi The 100 olan Eliza Taylor canlandırıyor.

Bellamy BlakeThe 100 (Bob Morley)

Bellamy, hapistekilerin Dünya’ya gönderileceğini öğrendiğinde aralarında olan kız kardeşi Octavia’yı korumak için hapse atılmaya çalışmış ve bunun için de Ark’ın yöneticisi Jaha’yı vurmuştur. Dünya’ya indiklerinde ekibin lideri olmak için Clarke ile mücadele eder. 100 insanı da yanına alarak Ark’la artık ilişkilerini kesmek ve burada yeni bir düzen kurmak ister. Bunun için de öncelikli olarak hükümetlerinin emirlerine uyanları engelleyip Ark’la iletişimlerini önlemeye çalışır.

Wells JahaThe 100 (Eli Goree)

Wells, Ark’ın sevilmeyen yöneticisi Thelonius Jaha’nın oğlu. Clarke’ın en yakın arkadaşıyken planlarını babasına ispiyonladığı için (en azından Clarke öyle sandığı için) şimdilerde araları açık. Suçu olmadığı halde sırf Dünya’ya inebilmek ve Clarke’ı korumak için kendini hapse attırmıştır.
Karakteri Emily Owens M.D.‘den tanıyabileceğiniz Eli Goree canlandırıyor.

Octavia BlakeThe 100 (Marie Avgeropoulos)

Bellamy’in asi kız kardeşi. Ailesi, Ark’taki 2 ve daha fazla çocuk yapma yasağına karşı geldiği için 16 yaşında yakalanıp hapse atılır. 1 senenin ardından Dünya’ya gönderildiği için mutludur ve özgürlük ile doğayı keşfetmenin keyfini çıkarır.
Karakteri The Inbetweeners ve Cult ile tanıyabileceğiniz Marie Avgeropouloscanlandırıyor.

Finn CollinsThe 100 (Thomas McDonell)

Finn, Clarke’ın yanında olan, onun dediklerini yapan ve ekiptekilere de yaptırması için ona destek çıkan, iyi niyetli, sakin biri. Zamanla Clarke’a karşı romantik duygular da beslemeye başlıyor.
Karakteri Suburgatory ile tanıyabileceğiniz Thomas McDonell canlandırıyor.

Jasper JordanThe 100 (Devon Bostick)

Jasper gayet sıcakkanlı, saf ve iyi niyetli, tipik bir, arkadaş. Ark’ta en yakın arkadaşıyla birlikte yemek çalmaya çalışırken yakalanıp tutuklanmıştır. Dünya’da da tek niyeti yardım etmek, yemek bulmak, hoşlandığı Octavia’ya kendini göstermek olmuştur.

Monty GreenThe 100 (Christopher Larkin)

Jasper’ın en yakın arkadaşı Monty, zeki ve teknolojik şeylerle arası oldukça iyi olan biri. Ark’la iletişime geçmek için başta Clarke olmak üzere bu konuda istekli olanlara yardım etmeye çalışıyor.

ARK’TA KALAN KARAKTERLER

The 100

Abigail “Abby” GriffinPilot (Paige Turco)

Ark’ta kalan yetişkin tayfadan Abby, Clarke’ın annesi ve buranın en önemli doktoru. Ark’ın yönetiminde de sözü geçenlerden biri. Kocasının ölümünü engelleyemediği için kızı ona öfkeli ve o da umutsuzca Dünya’da onunla tekrar biraraya gelip aralarını düzeltme isteğinde.

The 100Thelonius Jaha (Isaiah Washington)

Ark’ın başvurduğu kötü yönetim şekilleri nedeniyle sevilmeyen lideri. Bellamy kendisini vurduğu için geçirdiği ameliyattan beri komada.
Karakteri Grey’s Anatomy ile tanıyabileceğiniz Isaiah Washington canlandırıyor.

Marcus KanePilot (Henry Ian Cusick)

Ark’ın kurul üyesi ve Jaha’nın en büyük yardımcısı. Sözü Jaha’dan sonra geçen kişi. Hayatta kalmak ve her konuda kendini sağlama almak için her şeyi yapabilecek biri. Öyle ki Ark’taki bir grup insanı oksijen kazanmak için öldürmeyi dahi düşünebiliyor.
Karakteri elbette Lost‘un Desmond’ı olarak sevdığimiz Henry Ian Cusick canlandırıyor.

1620680_648533445194363_7224227976367070885_n

IMDB Dizinin İnternet Sitesi

-Aleyna

Hem The CW dizilerinin hem de güzel bir bilim kurgu yapımının özelliklerini yeteri kadar bulunduran The 100’a şans verecek herkese iyi seyirler… ki bence verin!

Leave a Reply