THE FLASH

Yayınlanacağı tarihten haftalar önce nete düşen pilot bölümünü içindeki sürprizleriyle izlemiştik. Sonra başladı gümbür gümbür bir sezonu tamamladı. Şimdi herkesin dilinde bu dizi. Herkes çok beğenerek izliyor ve sanırım en hızlı popülaritesi artan dizi olabilir. Bunun nedenlerinden biri de muhtemelen temelinin Arrow’da atılmış olması. (Dizinin pilot bölümünün CW’nin kuruluşundan beri en çok izlenen dizi açılışı ve bölümü olduğunu hatırlatayım.)

xn4BZ

Dizinin yaratıcısı Greg Berlanti (Arrow), Andrew Kreisberg (Arrow), Geoff Johns (Smallville, Arrow). Bir bölüm süresi 42 dakika ve Amerika’da yayınlandığı kanal The CW.  & Türkiye’de yayınlandığı kanal ise CNBC-e.

the-flash-banner-104171

Flash, DC Comics evreninin süper kahraman üyelerinden biri. DC Comics bayağı geniş bir evren ve bu dizi daha çok Flash karakterine odaklansa da Arrow’dan gördüklerimizle tahmin edebileceğimiz üzere aynı evrene ait tanıdık birçok süper kahraman ve düşmanla tanışma ihtimalimiz yüksek.

Flash karakteri bu evrende 3 farklı çağa ayrılmış. Altın Çağ, Gümüş Çağ ve Modern Çağ… Hepsinin Flash karakterleri ve yaşadıkları zamanlar farklı. Ama Flash karakterleri de bir şekilde birbirleriyle bağlı. Biz başrol olarak gümüş çağının Flash’ı Barry Allen’ı izliyoruz. Bu ufak bilgiyi bilmek da bu karışık evren için gerekli.

Şimdi bu çizgi roman Flash’ını bir kenara bırakalım ve gelelim bizim Flash’ın hikayesine:

“Benim Adım Barry Allen ve Ben Yaşayan En Hızlı Adamım”

The_Flash_TV_Series_Poster-3

The Flash dizisinin pilot bölümü Barry’nin komadan uyanmasıyla başlar. 9 aydır komada olan ve gözlerini STAR Labs adlı bir araştırma merkezinde açan Barry’nin hiçbir şeyden haberi yoktur. Komaya girdiğinden beri farklı bir metabolizmasının olduğu, dokularının daha hızlı iyileştiği kendisine anlatılsa da hiçbirini dinlemez ve laboratuvardan ayrılır. Ama geri dönmesi uzun sürmez. Başta her şey normal gibi gelse de Barry bazen normalden daha hızlı hareket edebildiğini, yaralarının hızla iyileştiğini fark eder. STAR Labs ekibiyle Barry, kendini suçla savaşmaya ve annesinin cinayetiyle suçlanan babasının suçsuzluğunu bu yeni güçleriyle kanıtlamaya adar. Central City en hızlısından yeni bir süper kahraman kazanmıştır.
The_Flash_(cast)

Karakterler

452766658

2a6070520d2e70febd082b3e69e6

Barry Allen / Flash – Grant Gustin

Henüz çocukken bir elektrik daha doğrusu ‘imkansız bir şey’ tarafından annesinin ölümüne şahit olan Barry sadece annesini kaybetmekle kalmaz, bu sıra dışı cinayet için babası suçlanır ve mahkum edilir. Bir anda hem annesini hem babasını kaybedince aynı zamanda babasının tutuklanmasında da görev alan en yakın arkadaşı Joe West tarafından yetiştirilir. Central City Polis Departmanı’nda olay yeri inceleme ekibinin bir parçası olan ve hayatına devam eden Barry, annesinin cinayetini bir saplantı haline getirmiştir. Kimse kendisine inanmıyor olsa da annesini öldürenin süper bir güç olduğuna ve babasının masumiyetine ölesiye inanmaktadır. Yıldırım sonrası gelen özel güçleriyle geçmişte yaşananların olağan olmadığına daha da emin olur ve bunu kanıtlamak için elinden geleni yapmaya karar verir.

250px-Joe_west

Joe West – Jesse L. Martin

Barry’nin babasının tutuklanması sırasında da görev alan ve Barry kanıtlarla gelene kadar da bir süre masumiyeti konusunda şüpheleri olan polis memuru West, Barry’yi oğlu gibi kabullenir ve kızı Iris’ten ayırmadan yetiştirir. Barry’nin özel güçlerine de sırdaş olan West, ona suçla savaşırken yardım eder; bir yandan da manevi oğlunun babasının masumiyetini kanıtlamak için eski davaları yeniden açar.

FLA01_KH_IRIS_1903r_672011b5lr_542a01d06d6633.10295578

Iris West – Candice Patton

Polis memuru West’in gazeteci/yazar/blogger kızı. Barry Allen’ın “en iyi” arkadaşı. Iris farkında olmasa da Barry kendisine karşı boş değildir. Iris, Barry komadayken, babasının iş ortağı Eddie Thawne ile çıkmaya başlamasıyla işler daha da karışır. Iris’in ortaya çıkar çıkmaz gizli kahraman Flash’a karşı özel bir ilgisi olduğundan da bahsetmek gerek. Onunla ilgili her şeyi araştıran hatta hakkında blog hazırlayan Iris, Flash’ın en iyi arkadaşı olduğunu öğrenirse ne olacak bakalım.

Eddie_Thawne_Rick_Cosnett-5

Eddie Thawne – Rick Cosnett

Şimdilik geçmişi hakkında çok şey bilmediğimiz bu karakter, Keystone City’den Central City’ye transfer olmuş bir polis memuru; aynı zamanda da Joe West’in yeni iş ortağı. Iris West ile de yeni yeni ilişki içindeler.

STAR Labs ekibi;

1c83f43b48e8bd98e28194498334

Dr. Harrison Wells – Tom Cavanagh

STAR Labs şirketinin kurucusu olan bu karakterimizin de geçmişi biraz karışık. Barry’ye güçleri konusunda yardımcı olmaya çalışan/ en azından öyle yapıyormuş gibi görünen Dr. Wells, yıldırımlara ve doğaüstü güçlere neden olan STAR Labs’teki patlama sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş. Pek bilgimizin olmadığı bu karakterin bilimsel bilgileri oldukça yüksek. Her bölümün son dakikaları kendisiyle ilgili sıra dışı bilgiler öğreniyoruz. Bakalım bunca şeyin altından neler çıkacak.

631e78abc8fbf018ba46f1acb62c

Dr. Caitlin Snow – Danielle Panabaker

STAR Labs çalışanlarında biri olan Caitlin de patlamada kayıp verenlerden. Şirket çalışanlarından olan nişanlısı Ronnie Raymond, hayli zeki ve biyomühendislik üzerine uzmanlık yapmış. Patlama sırasında cihazın yanında olan Raymond’tan bir daha haber alınamamış. Caitlin patlamadan sonra şirketi bırakmayan iki kişiden biri ve StarLabs’de bilimsel araştırmalar üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyor. Flash’a yeni yetenekleri ve suçla savaşı konusunda da yardımcı oluyor.

906a581a7c47b76671f801a55063

Cisco Ramon – Carlos Valdes

STAR Labs ekibinin en genci. StarLabs’deki kazadan sonra Dr. Wells’i bırakmayan diğer çalışanı. Parlak bir makine mühendisi. Flash’a yeni durumu konusunda Caitlin gibi yardımcı oluyor. Komikliğiyle de öne çıkıyor.

*Güzel Rastlantılar

-Dizide Barry’nin babasını oynayan John Wesley Shipp, Flash’ın 1990 yapımı uyarlaması olan dizide Flash olarak yer almıştı.

-John Wesley’nin kendi dizisinin Flash’ına pilot çektiği yıl, yeni Flash’ımızı canlandıran Grant Gustin’in doğum yılı.

-İki Flash da Norfolk, Virginia doğumlu.

Amanda Pays de aynı şekilde iki yapımda da yer alan isimlerden.

-Dizide kullanılan Iron Heights hapishanesi Arrow’daki ile aynı. Barry’nin babasının tutulduğu yer.

-The Big Bang Theory’de sürekli flash tişörtüyle gezen Sheldon karakterine karşılık Flash karakterlerinden Cisco da Bazinga ve Taş-Makas-Kağıt-Kertenkele-Spock tişörtleri giyiyor.

Yani sonuç olarak Arrow’u seven ama fazla karanlık bulan veya biraz daha komik, rahat, ciddi olmayan bir dizi derseniz tam olarak Flash. Ben şu anda Arrow’u geçtiğini yüzde yüz eminlilikle söylüyorum. Barry’nin hafif mizahi yönüyle daha eğlenceli bir atmosfer yaratıldığını, bu yönüyle Arrow’dan ayrıldığını düşünüyorum. (Oliver’ı gülerken kaç kere gördük allah aşkına…) Şimdilik yıldırımdan etkilenen diğer süper güçlü kişilerle uğraşıyor Barry her bölüm. Sezon finalinde de önemli olaylar oldu. Ara sıra Arrow ve Flash arası geçişler olduğunu da hatırlatıyım. O bölümler MUH-TE-ŞEM!

IMDBDİZİNİN İNTERNET SİTESİ

-Aleyna

Leave a Reply