SILICON VALLEY

HBO’dan farklı bir komedi bizi bekliyor. Şuanda 2. sezonunda olan ve 3. sezona da onay alan dizi adını Kuzey Kaliforniya‘daki San Francisco Körfez Bölgesi‘nin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimden alıyor. Pek çok teknoloji firmasının merkezi veya çıkış yeri burasıdır. Bunlara örnek olarak; Intel, Cisco, Google, HP, Maxtor, Softway Solutions, Apple, Microsoft, Oracle, Nvidia, AMD, Facebook, Twitter, Mozilla sayılabilir. Bu firmaları dizinin açılış jeneriğinde görmek mümkün.

Silicon Valley, bir grup yazılım mühendisinin başarıya ulaşmak için geçtiği yolları kara mizah sosuyla birlikte bizlere sunuyor; oldukça eğlenceli vakit geçirmemizi sağlıyor.

Karakterler ve Oyuncular

Richard, ana karakterimiz. Asıl müzik telif haklarının ihlal edilip edilmediğini tescil eden bir uygulama geliştiriyor; fakat bu uygulamanın daha sonradan olağanüstü bir sıkıştırma oranına sahip olduğu anlaşılıyor. Sonrası malum. Karakteri Thomas Middleditch canlandırıyor.


Erlich, evini yazılımcılara kiralıyor. Vadide evi Kuluçka terimiyle tanımlanıyor. (Kuluçkayı Yazılımcıların yeni fikirler ürettikleri, geleceğin önemli şirketlerinden birinin sahibi olabilmek için sarf ettikleri çaba sırasında bulundukları yer olarak tanımlayabiliriz.) Karakteri T.J. Miller canlandırıyor.


Dinesh, Kuluçka’daki yazılımcılardan biri. Pakistan göçmeni. Richard’ın şirket kurması üzerine neyi var neyi yok bütün çalışmalarını bırakıp şirkete katılıyor. Karakteri Kumail Nanjiani canlandırıyor.


Gilfoyle, yine Kuluçka’daki yazılımcılarımızdan. Kanada göçmeni. Dinesh ile sık sık komik atışmalarına şahit oluyoruz. Karakteri Martin Starr canlandırıyor.


Jared, Şirketin asistanı. Şirkette arkadaşlarımızın evrak işlerini, toplantılarını ve iş bölümünü düzenleyen arkadaşımız. Tek sorumluluk sahibi kişi. Karakteri Zach Woods canlandırıyor.

Resim12

Not:  Peter Gregory karakterini canlandıran Christopher Evan Welch, dizinin ilk sezon çekimleri devam ederken karaciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybetti.  

Sonuç olarak farklı ama eğlenceli bir dizi bizi bekliyor. Mizahı basit değil de daha çok kara mizah diyebileceğimiz bir komedi. Konusu itibariyle de herkese hitap etmeyebilir ama bir kaç bölümünü izlemeden yok dememeniz dileğiyle.

IMDBDİZİNİN İNTERNET SİTESİ

-Aleyna

Leave a Reply