Attila İlhan’ı “Attila İlhan” Yapan / (Mansiyon Ödüllü) Son Bölüm

3. bölüm için tıklayın!

Attila İlhan’ın şiirlerinde aşk ve kadın teması okuyucular tarafından çok öne çıkarılmaktadır.  Şair, Böyle Bir Sevmek kitabıyla ilgili şu yorumu yapmıştır: “Attila İlhan şiirinin o ayağını (aşk ve kadın teması) çok öne çıkarmaktan ileri geurlliyor. Bu kitapta da aynı şeyle karşı karşıya kalınıyor. Bu kitabın içinde toplumcu şiirler var, bu kitabın içerisinde hatta gerilim şiirleri var. Hiç kimse bu konular hakkında bana soru yöneltmiyor. İnsanların büyük bir kısmı bu konuları zaten hayatta yaşıyorlar. İnsanların dünyadaki varlıklarının nedenlerinden biri de öbür yanlarını bulmakla geçiyor.

“Gerilim”, hem Atilla İlhan’ın hayatındaki imkansız aşklara, zor geçen yıllara neden olmuş hem de aynı zamanda Attila İlhan’ı “Attila İlhan” yapan ve bugün şiirlerini hala ilk inandırıcılığıyla okumamızı sağlayan etken olmuştur. İlhan şiirindeki gerilimi ve bunun gerçekliğini; “Benim şiirimin, büyük bir kısmında gerilim vardır. Hem de bir entrika öyküsü vardır, bu ikisi de sinemadan kaynaklanır. Ama bizim hayatımızda bunlar sahiden olduğu için inandırıcı oldu. Ben ‘Duvar’ şiirimi yazdığım sırada ‘Duvar’ın ne olduğunu zaten biliyordum. Yani bilmeden onu yazarsan inazBK969893NZ903_250ndırıcı olmaz, inandırıcı olması için bir takım insanları etkilemesi gerekmekte. Bir mektup yüzünden seni hapse attılarsa aşkın ne kadar gerilimli bir şey olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor.” ifadesiyle açıklamıştır.

İlhan, geçirdiği gerilimli yılların psikolojisini hayatının ilerleyen yıllarında da sürdürmeye devam etmiş, Türk halkının her türlü kesiminin anlayıp sevdiği, kitaplarının sık sık yeni basımlarının yapıldığı ve her geçen zaman diliminde her yaştan yeni okuyucalar kazanmaya devam eden Attila İlhan’a dönüşmüştür.

Tüm bunlarla birlikte İlhan’ın, halkın parçası olmasıyla ilgili düşünceleri aslında onun gerçekten de kim olduğunu sade şekilde özetlemeyı başarmıştır: Bandırma körfezindeki bir teknenin arkasında ‘Pia’ yazılıysa veya bir kamyonetin arkasında ‘Ben Sana Mecburum’u görüyorsam işte burada çok güzel işaretler vardır.”

Serra

Leave a Reply