Lomografik Dokunuşlar

Cesur, Yaratıcı, Özgür!

Lomografik Dokunuşlar fotoğraf sergisi 15 Ekim tarihinde Lomografi Türkiye işbirliği ile İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde açılıyor.

Lomography Türkiye işbirliği ile düzenlenen 15 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek karma serginin küratörlüğünü, fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan yapıyor.

Sergide; Atilla Ahmediye, Seda Akay, Melih Cengiz, Dinçer Dökümcü, Yusuf Dündar, Cihangir Eker, Merve Engin, Sinem Erman, Fehmican Gözüm, Ceren Gürkan, Nural İdrisoğlu, Ayşe İlokur, Özde Karadağ, Emre Keskin, Gizem Kızmaz, Buse Kök, Coşkun Meray, Yağız Berk Okan, Can Ortak, Serra Özsoy, Burak Özüer, Melike Saba Akım, Şeyma Emine Tamer ve Can Tanrıseven’nin eserleri yer alıyor.

Lomography, birçok kuralın reddedildiği, beklenmedik sürprizler ile anlatımın zenginleştiği, farklı bir bakış açısı ile fotoğrafçıların kendilerini özgürce ifade ettiği yeni bir tat. Zaten bizi takip ederken sadece fotoğraflara ayrılmış bölümümüzde görmüşsünüzdür. Farklı makineler, filmler, kullanımları… Aynı zamanda dijital teknolojisinin getirdiği kolaylıklardan uzak, ciddi bir uğraş gerektiren analog fotoğrafçılıkta deneysel bir tarz. Teması kentte yaşam olan sergide, bu akımın tüm yaratıcılığı ve tutkusu ile üretilmiş, hayatın yaratıcı anlarını coşkulu, samimi ve dinamik ifade eden muhteşem fotoğraflar, eserler görüyoruz.

lomografik-dokunuslar

Lomography

Lomography 1990’ların başında inanç dolu bir karşılaşmayla başladı. Bir grup Viyana’lı öğrenci gizemli bir Rus makinesi olan Lomo Kompakt Automat’la karşılaştı. Düşünmeden kalçadan, ara sıra da vizörden bakarak çektikleri fotoğrafların göz alıcı sonuçları karşısında çok şaşırdılar. Fotoğrafları; canlı renklerde, derin saturasyonlu ve vinyetli, dolayısıyla daha önce hiç karşılaşmadıkları şekildeydi. Eve döndüklerinde, şu an Lomography olarak bilinen sanatsal ve deneysel fotoğrafçılık tarzını yakalamak için arkadaşları da kendi Lomo LC-A‘larını istediler! Ve böylece Uluslararası Lomography Topluluğu doğdu. 20 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Lomography akımının Türkiye’deki mağazası 2012 yılının Mart ayında, İstanbul’da açıldı ve 3 yılı aşkın süredir, Lomography severler için hem fotoğrafik ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir mağaza, hem de topluluk üyeleri için bir buluşma ve tanışma noktası olarak hizmet veriyor.

lomografik-dokunuslar_CtW1eE3

İlginizi çekti mi? Facebook etkinlik sayfasına göz atın ve ‘geliyorum’u işaretleyin!

Farkettiyseniz Serra’nın da resmi bulunuyor sergide, LL ailesi olarak gururlu ve mutluyuz. Açılışta biz ordayız, ya siz?Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bu yazı ilginizi çektiyse bunlara da göz atın:

Kameram yok, kamera lazım. Böyle farklı bir şey olsun diyenlere 180 dereceli analog kameranın tanıtımı, etrafta görüyoruz balık gözü çeken güzel bi kamera var diyenlere Fish Eye tanıtımı. Hadi aldık nasıl kullanıcaz derseniz güzel güzel workshop önerilerinasıl bir şey çekmek lazımmış bir örneği mörneği yok mu diyenlere buyrunuz ‘hodachrome’.

Tamam bunu da anladık, e nerde çekicez diyenlere en gerçek lokasyonlar da yok değil valla. Kız oturmuş siz aradığınız bilgileri bulun diye yazmış. Bitti mi? yook.

Burdan daha pro olan arkadaşlara Film Çorbası #1Film Çorbası #2 ve Pembe Film Çorbası

Tatile matile gidicez su altı güzel çeken bir kamera yok mudur a hem ekonomik hem de süper kaliteli bir çözüm getirdik!

Son olarak Serra’nın Singapur ve Londra ile yapmış olduğu film değiş tokuşu projeleri. muh-te-şem.

-Aleyna

Leave a Reply